Рефінансування під 0% перезапустило програму доступних кредитів
Рішення уряду поширити програму «Доступні кредити 5-7-9%» на вже видані кредити дозволило банкам полегшити кредитне навантаження своїм старим клієнтам.
Про це банкіри розповіли під час круглого столу «”5-7-9%”: видати не можна відмовити», проведеного онлайн «Фінансовим клубом».
Найбільші портфелі «доступних кредитів» на поточний момент сформували Райффайзен Банк Аваль, Креді Агріколь Банк і Кредобанк, хоча в лютому програму запускали лише державні банки.
«Банки з іноземним капіталом, які приєдналися останніми і показують найбільший приріст кредитного портфеля в рамках програми, рефінансують власні портфелі (під 0%. – Ред.). Водночас державні банки зосереджені на нарощуванні кредитного портфеля і переважно фінансують нові інвесткредити під 5-7-9%», – каже виконавчий директор Фонду розвитку підприємництва Руслан Гашев.
Він каже, що «час покаже, добре це чи погано». «Якщо банк просто рефінансує свій портфель, то це не погано, адже підприємець, навіть якщо він зараз має можливість обслуговувати свій борг і сплачувати відсотки, економить зараз ці кошти і може спрямувати їх на інші цілі: не звільняти персонал, закупити обладнання або сировину», – пояснює Руслан Гашев.
Що відбувається з програмою «Доступні кредити 5-7-9%»
Майже 3,8 млрд грн кредитів було рефінансовано під 0%, але близько 100 млн грн інвестиційних кредитів було рефінансовано на п’ять років під ставки 5-7-9%.
«Ми бачимо великий попит на кредити рефінансування діючих кредитів. Ця програма допомагає клієнтам вийти з кризових явищ і без необхідності реструктуризації кредиту зменшити фінансове навантаження», – розповів керівник з мікрокредитування департаменту малого бізнесу ПУМБ Віктор Харковець. Із поточного портфеля ПУМБ в 598 млн грн доступних кредитів на рефінансовані кредити припадає 95% портфеля – 568 млн грн.
Рефінансувати кредити значно простіше, ніж видавати нові. «Клієнт має відповідати і умовам Фонду, і умовам банку. Чому банкам було простіше стартувати з рефінансом, тому що клієнти вже відповідають усім критеріям банку. І нам залишалося лише перевірити клієнта на відповідність умовам програми. Якщо він підходив, ми могли одразу йому пропонувати такий рефінанс», – розповів Віктор Харковець.
В Кредобанку на кредити рефінансування діючих кредитів припадає 90% «доступних кредитів».
«Частка рефінансованих кредитів суттєво вища за нові видачі. В Кредобанку 90% – це рефінанс під 0%, а 10% – це нові видачі. Якщо клієнти хочуть взяти нову інвестицію, то мають аналізувати і термін окупності, і інші речі. А так в нього вже є кредит, за яким він має сплачувати, то чого не спробувати (рефінансувати його. – Ред.). Вдасться – не вдасться, але гірше не буде. Тому клієнти швидше пішли на програму рефінансування», – розповіла заступниця директора департаменту розвитку корпоративного бізнесу та МСБ Кредобанку Наталія Згоба.
Про високий попит кажуть і в Банку Альянс. «Попит на рефінансування діючих кредитів, що є зниженням навантаження на діючий бізнес, досить суттєвий. На сьогодні у нас трохи менше половини кредитів надано на рефінансування заборгованості», – зазначив директор департаменту документарних та кредитних операцій Банку Альянс Володимир Сураєв.
Віктор Харковець пояснив, чому комерційні банки більше пішли в рефінанс, а державні – в інвестиційні кредити. «В державних банках є ще певна соціальна місія, яку вони виконують і яку на них покладає уряд щодо розвитку інвестиційного кредитування», – каже він.
Другий фактор – маржинальність бізнесу, оскільки в програму закладена «певна дохідність для банку, яка не є високою». І банк охоче рефінансує кредити позичальників, якщо не втрачає у дохідності.
«А якщо у банку портфель мікрокредитів, де рівень маржі вище за маржу кредитів більш великих клієнтів, через те, що там ризик вище, то банку рефінансувати портфель мікрокредитів із обмеженою маржею просто фінансово невигідно. Тому банк концентрується більше на видачі нових кредитів на умовах програми, а не на рефінансуванні вже діючого портфеля, інакше він отримає зниження дохідності по своєму портфелю», – розповів Віктор Харковець.
Керівник Фонду вважає, що нарощування програми за рахунок рефінансування не буде постійним. «Банки – учасники програми з часом, на нашу думку – за два місяці, остаточно рефінансують свої портфелі та в програмі продовжать видавати інвестиційні кредити під 5-7-9% або кредити на поповнення обігових коштів», – очікує Руслан Гашев.
«В нас вже є кейси, коли клієнти, які отримали рефінансування під 0%, звертаються, щоб отримати інвестиційний кредит під 5-7-9%», – каже Наталія Згоба.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини