російські імпортери зіткнулися з дефіцитом юанів

російські імпортери зіткнулися з дефіцитом юанів

Після переведення значної частини зовнішніх розрахунків на юань у росії виник дефіцит китайської валюти – попит на неї компаній-імпортерів значно перевищує пропозицію від експортерів та російського Мінфіну.

Про це свідчать високі ставки за одноденними свопами у юані, які перевищили 6% річних, збільшившись із початку травня на 120 базисних пунктів, пише російський "Коммерсант" із посиланням на дані Московської біржі.

Востаннє ставки були настільки високими два місяці тому, що свідчить про посилення дефіциту китайської валюти на російському ринку. При цьому щоденний обсяг операцій своп із юанем на Московській біржі становить 250-300 млрд рублів – майже вдвічі більше, ніж обсяг таких операцій із доларом та євро.

За даними Центробанку, за 12 місяців з березня минулого року російські експортери наростили обсяг місячних операцій у китайських юанях з $0,5 млрд до $6,9 млрд. Водночас попит на валюту з боку імпортерів зріс у 5,5 раза – до $7, 7 млрд.

За даними Головного митного управління КНР, у першому кварталі 2023 року імпорт із росії зріс на третину в річному обчисленні – до $29,8 млрд, а експорт із Росії збільшився майже в 1,5 раза – до $24,1 млрд.

За нинішніх умов на російському ринку постійно не вистачатиме юанів, якщо тільки Мінфін і центробанк росії не збільшать продаж валюти з Фонду національного добробуту, пояснює топменеджер "Росбанку" Юрій Тулінов.

Проте обсяг продажів юанів з боку уряду зменшується третій місяць поспіль. З 10 травня центробанк зменшив продаж юанів майже вдвічі – до 2 млрд рублів на день, хоча ще у березні пропонував валюти на 5,4 млрд руб.

Дефіцит юанів може зрости у другому півріччі, оскільки у російських банків залишилось не так багато ліквідних юаневих активів, наголошує Тулінов. За його оцінкою, залишки на рахунках ностро у банках-нерезидентах перебувають на дуже скромному рівні в $10 млрд. З осені минулого року вони зменшилися на $20 млрд.

"Так що у російських банків раз у раз виникатиме дефіцит юанів доти, доки баланс експортно-імпортних потоків у валюті не стане стійким", – сказав Тулінов.

Як повідомлялося, раніше центробанк росії вказував високу залежність від юаня серед ризиків для російської економіки на тлі санкцій.

Наприкінці 2022 року Мінфін росії затвердив нову структуру активів Фонду національного добробуту (ФНБ). Дозволено до 60% активів фонду інвестувати в юані, до 40% – у золото. Раніше частки юаня та золота становили 30% та 20% відповідно.

Нагадаємо, у березні частка китайської валюти юань у глобальних платежах зросла до 2,26%.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь