Росіяни «під прикриттям» скуповують активи ліквідованих банків в Україні

Росіяни «під прикриттям» скуповують активи ліквідованих банків в Україні

На початку 2024 року Фонд гарантування вкладів виставив на аукціон активи двох ліквідованих російських банків та одного збанкрутілого українського – комерційну нерухомість та право вимоги боргів на 2,8 млрд грн.

Переможцем аукціону виявилися росіяни, з'ясував проєкт «Схеми».

«Схеми» встановили, що компанія «Спектрум Ессетс», яка перемогла у торгах і викупила борги на 2,8 млрд грн за 124 млн грн, напряму належить громадянці рф Марині Євсєєвій. Своє російське громадянство вона приховала від українських контролюючих органів, надавши інформацію лише про американське.

Це суперечить цілій низці заборон, запроваджених владою після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну: Кабінет Міністрів забороняє громадянам рф та їх компаніям стягувати борги з українців, Нацбанк – управляти фінансовими установами, а регламент проведення державних аукціонів – брати в них участь.

Більше того, цим бізнесом громадянки рф керує громадянин Білорусі, якого Служба безпеки України підозрювала у звʼязках з російською розвідкою.

Здебільшого лот на 90% складався з активів Сбербанку (перейменованого у «МР Банк»), решта – Промінвестбанку (обидва банки були дочірніми банками російських фінустанов) та Мегабанку.

У лютому цей лот пішов з молотка за 124 млн грн.

Покупець – «Спектрум Ессетс» – отримав права вимоги боргів по кредитах на 2,8 млрд грн. Найбільший – вартістю 2,3 млрд грн – це борг по кредиту, який у 2011 році МР Банк надав футбольному клубу «Чорноморець» одеського бізнесмена Леоніда Клімова.

Фірму «Спектрум Ессетс» заснували у Києві восени 2019 року. Вона зареєстрована в офісі у центрі столиці на Кловському узвозі, який належить громадянці рф Оксані Тереховій. Це колишня дружина екснародного депутата Андрія Деркача, якого Служба безпеки України підозрює у держзраді, та проти якого у США ввели санкції за сприяння втручанню росії в американські президентські вибори у 2020-му.

Деркач втік до росії у 2022 році. Нещодавно він увійшов до комітету безпеки Ради федерації рф. Його колишня дружина Терехова нині теж мешкає у росії.

У реєстрі юридичних осіб України засновницею компанії «Спектрум Ессетс» вказана американська фірма Spectrum UA Credit LLC, а її кінцевою бенефіціарною власницею – громадянка США Марина Євсєєва.

Як з’ясували «Схеми», Марина Євсєєва народилася в Казахстані, але тривалий час мешкала в Росії. Громадянство РФ отримала у березні 2004 року в Єкатеринбурзі, коли їй було 24 роки. Російський паспорт Євсєєвої чинний і досі – це дані з офіційного державного порталу РФ «Госуслуги».

При цьому, як з’ясували «Схеми», вона регулярно відвідує Росію й після початку повномасштабної війни проти України. Про це свідчать дані про перетини Євсєєвою російського кордону, які отримали та дослідили «Схеми».

Від березня 2022 року участь в державних торгах компаніям, що повʼязані з Росією, прямо заборонена регламентом проведення таких аукціонів, укладеним Фондом гарантування вкладів.

«Спектрум Ессетс» купувала й інші активи, наприклад, кредитні портфелі збанкрутілих українського банка «Надра» – за 24 млн грн у березні 2020 року та Фідобанку – за 52 млн грн у вересні того ж року.

Та аукціон – де компанія перемогла у лютому 2024 року – вирізняється від попередніх не лише тим, що він був найдорожчий і на ньому вперше були придбані активи російських банків, а й тим, що на час його проведення вже діяла пряма заборона на участь росіян у торгах.

«Покупець підтверджує у договорах купівлі-продажу, укладених за підсумками аукціону з продажу активів, що не пов'язаний з країною-агресором», – кажуть у ФГВФО.

Керує своїми бізнесами Євсєєва не одна. Як зʼясували «Схеми», управителем її американської компанії Spectrum UA Credit LLC – є Михайло Трубчік.

Як з’ясували «Схеми», у липні 2020 року, СБУ заборонила Михайлу Трубчіку в’їзд до України на три роки, запідозривши його у тому, що він – представник «глибоко законспірованої мережі спецслужб РФ, які використовують в своїй розвіддіяльності документи прикриття громадян США».

У розпорядженні «Схем» є документ, яким Марина Євсєєва як керуючий член правління призначила Трубчіка управителем Spectrum UA Credit LLC, уповноваживши його керувати не лише цією американською компанією, а й ухвалювати рішення щодо її дочірньої української структури «Спектрум Ессетс».

Щоб розпоряджатися придбаними на аукціоні активами ліквідованих або націоналізованих банків, фінансовій установі потрібно мати відповідну ліцензію від Нацбанку. У «Спектрум Ессетс» така ліцензія є.

У Нацбанку повідомили, що про громадянство рф Євсєєвої дотепер не знали. У відповіді на запит «Схем» там зазначили, що в пакеті документів, які «Спектрум Ессетс» надавала регулятору, неодноразово стверджувалось, що власниця компанії є громадянкою США, яка не пов’язана з країною-агресором, не проживає у росії та не сплачує там податки.

«Ураховуючи отриману від вас інформацію, Національний банк надіслав запити до державних органів спеціального призначення про надання інформації стосовно наявності в Євсєєвої Маріни громадянства / податкового резидентства РФ», – ідеться у відповіді Нацбанку на запит редакції.

Там також зазначили, що, якщо інформація про російське громадянство Євсєєвої підтвердиться офіційно, то НБУ матиме підстави відкликати ліцензію у «Спектрум Ессетс».

У Фонді гарантування вкладів повідомили, що якщо виявиться, що покупець активів приховав звʼязок з рф, він матиме сплатити штраф у розмірі 100% від ціни лоту та повернути отримані на аукціоні активи.

«Я є громадянкою Сполучених Штатів Америки, що підтверджується моїм паспортом, копія якого неодноразово надавалась українським державним органам. Я народилася у Казахстані та проживаю у США останні 13 років. Я офіційно відмовилася від російського громадянства», – написала Євсєєєва у листі до редакції «Схем».

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь