Рожкова розкритикувала створення чергової іпотечної держкомпанії
Перша заступниця голови Національного банку Катерина Рожкова поставила під сумнів створення Української фінансової житлової компанії.
«Виникає питання, наскільки нагальною була необхідність у створенні третього! фонду фінансування житла. До Державної іпотечної установи та Агентства з рефінансування житлових кредитів у 2020 році додався третій фонд – «Українська фінансова житлова компанія». А це все державні установи, які капіталізуються з бюджету», - написала вона в соцмережі.
Рожкова також зазначила, що запуск програми «Доступна іпотека» призведе до щорічного зростання іпотечного портфеля на 30%, через що видатки бюджету на неї за 5 років можуть перевищити 5 млрд грн.
«Теоретично, якщо програма діятиме 5 років, і щомісяця видаватиметься по 400 млн грн (середньомісячні обсяги видачі у 2020 році, за нашими розрахунками, становили 300 млн грн), а щорічне зростання іпотечного портфелю становитиме 30%, то за 5 років (за поточного рівня ставок) бюджет витратить на компенсацію понад 5 млрд грн», - пише вона.
Водночас Рожкова привітала запуск іпотечної програми під 7% річних.
«Запуск іпотечної програми в межах 7% річних, і сама програма «5-7-9%» для МСБ – це правильні та своєчасні ініціативи. Банки разом з колегами з уряду за підтримки НБУ тривалий час працювали над параметрами програми «Доступна іпотека», які сьогодні вже затверджені урядом, – максимальна сума кредиту у 2 млн грн, граничний термін у 20 років і перший внесок у 15% річних. Звісно, програма більше допоможе тим, хто найбільше потребує житла», - зазначає вона.
У листопаді уряд доручив Мінфіну створити нову держкомпанію для запуску доступного іпотечного кредитування населення.
«Українська фінансова житлова компанія» створюється з метою впровадження фінансово-кредитних механізмів забезпечення українців житлом та рефінансування іпотечних кредитів. Компанія має надавати послуги фінансового лізингу по об`єктах нерухомості, видачі кредитів фінансовим установам для фінансування іпотеки для населення.
Наприкінці 2020 року Мінфін створив Українську фінансову житлову компанію, яку очолив ексзаступник міністра фінансів Василь Шкураков.
Програма пільгової іпотеки передбачає ставки від 5% до 7% річних на термін від 60 місяців (5 років) до 240 місяців (20 років). При цьому низькі ставки будуть фіксовані протягом усього терміну дії кредитного договору.
Процентна ставка буде складати 7% річних, термін кредиту 20 років, перший внесок складає 15% вартості іпотеки, а кредит буде обмежений максимальною сумою у 2 млн грн.
Нормативна площа – 50 кв. метрів загальної площі житла на одинокого громадянина чи сім’ю з двох осіб та 20 кв. м – на кожного наступного члена родини.
Йдеться про первинний і вторинний ринки житла, зокрема індивідуальні будинки.
Водночас в іпотеку під 7% не можна буде придбати житло, побудоване до 2015 року.
Програма зі здешевлення іпотечних кредитів запрацює в рамках програми «Доступні кредити 5-7-9%» і стане доступною з березня.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини