Розпочате примусове стягнення майна Білоцерківської ТЕЦ за борги Жеваго
Виконавча служба розпочала примусове стягнення майнового комплексу Білоцерківської ТЕЦ за боргами збанкрутілого банку «Фінанси та Кредит».
Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції відкрив виконавче провадження щодо звернення стягнення на переданий в іпотеку Національному банку майновий комплекс, що належить ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль», повідомляє НБУ.
Виконавче впровадження відкрито на підставі рішення Господарського суду Київської області від 22 червня 2021 року, яке набуло законної сили.
«Однак Білоцерківська ТЕЦ та інші особи намагаються унеможливити стягнення заставного майна на виконання рішення суду. Так 1 листопада 2021 року ТОВ «Альтера Фінанс» подало заяву до Госпсуду Київської області про відкриття провадження у справі про банкрутство ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ», - зазначає регулятор.
Білоцерківська ТЕЦ є майновим поручителем за зобов’язаннями банку «Фінанси та Кредит» перед НБУ за низкою кредитів, з яких непогашеними залишається 1,439 млрд грн.
Заставна вартість нерухомого майна Білоцерківської ТЕЦ на початок 2015 року становила 1,971 млрд грн (відповідно до договору іпотеки).
У 2015 році Костянтин Жеваго, який на той момент був власником банку «Фінанси та Кредит», уклав з Нацбанком договір поруки про погашення кредитів рефінансування за цими кредитними договорами, взявши на себе особисті зобов’язання за погашення заборгованості фінустанови перед НБУ. Оскільки Жеваго не виконував взяті на себе зобов’язання за порукою, Нацбанк звернувся до Шевченківського райсуду Києва з позовом.
1 жовтня 2019 року суд повністю задовільнив позов, водночас відмовивши у зустрічному позові Жеваго про визнання недійсним договору поруки. Рішення набрало законної сили.
На сьогодні загальний обсяг залишку заборгованості банку «Фінанси та Кредит» перед НБУ за кредитами рефінансування становить 6,2 млрд грн.
Ця заборгованість має бути погашена частково за рахунок стягнення коштів безпосередньо з Жеваго як фінансового поручителя, а також за рахунок звернення стягнення на майно компаній, які стали майновими поручителями за кредитами.
17 вересня 2015 року НБУ відніс банк «Фінанси та Кредит» до неплатоспроможних.
На момент ухвалення цього рішення акціонером банку був Костянтин Жеваго, який опосередковано володів часткою в 97,67% акцій.
Костянтин Жеваго – колишній депутат Верховної Ради ІІІ-VIII скликань, бізнесмен, виконавчий директор гірничорудної компанії Ferrexpo та засновник збанкрутілого банку «Фінанси та Кредит».
Жеваго є фігурантом справи про розкрадання коштів банку на 2,5 млрд грн.
У вересні 2019 року Жеваго заочно оголосили підозру у розтраті 2,5 млрд грн коштів банку та оголосили в міжнародний розшук.
Того ж року в грудні НБУ розпочав примусове стягнення з ексвласника банку «Фінанси та Кредит» 1,5 млрд грн за рішенням суду.
У квітні 2020 року Верховний Суд відмовив Жеваго у касації щодо стягнення 1,5 млрд грн боргу з рефінансування на користь НБУ.
У січні 2020 року суд арештував 50,3% акцій Полтавського ГЗК (Ferrexpo Poltava Mining), який належить Жеваго. Однак 25 листопада 2020 року Печерський суд Києва скасував арешт акцій Полтавського ГЗК.
У лютому 2021 року Фонд гарантування подав позов на $582,5 млн до Високого Суду Англії та Уельсу щодо стягнення спричиненої банку «Фінанси та Кредит» шкоди з його власника Костянтина Жеваго, трьох англійських компаній та громадянина Великої Британії, задіяних в операціях з виведення коштів з банку. Слухання у цій справі відбувалися за наказом суду у закритому режимі у липні 2021 року.
23 вересня англійський суд визнав достатніми підстави для накладення всесвітнього арешту на активи Жеваго, проте залишив відкритим питання юрисдикції.
Суддя дійшов висновку, що наведені під час слухань докази Фонду та банку «Фінанси та Кредит» вказують на наявність достатніх підстав видати наказ про всесвітній арешт активів Жеваго, втім на його переконання, англійський суд не має юрисдикції для розгляду цієї справи, оскільки вбачає проблему у необхідності застосування українського законодавства, в якому він не є експертом.
У березні Мін’юст розпочав примусове стягнення боргів банку «Фінанси та Кредит» з підприємств, якими володіє Жеваго.
У червні запроваджено санкції проти Біланівського ГЗК, що входить до групи Ferrexpo Костянтина Жеваго.
Нацбанк у липні відсудив Білоцерківську ТЕЦ у Жеваго.
У жовтні НБУ відсудив готель «Салют» за борги банку «Фінанси та Кредит».
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини