Ринок лізингу зайняли найбільші гравці
Концентрація на ринку лізингу зосереджена в першій двадцятці компаній.
Про це повідомив представник НБУ під час круглого столу «Чи отримає ринок лізингу друге дихання після введення в дію нового профільного закону», проведеного «Фінансовим клубом».
«На першу двадцятку припадає понад 90% ринку. Вони переважно надають послуги фінансового лізингу автомобілів», – розповів начальник управління нагляду за фінансовими компаніями департаменту нагляду за ринком небанківських фінансових послуг НБУ Олександр Залєтов.
За його словами, 502 фінансові компанії мають ліцензію на фінансовий лізинг, а серед лизингодавців-юросіб, які не мають статусу фінустанови, таких 99.
«В більшості випадків компанії не здійснюють активних операцій за фінансовим лізингом, тому фактично серед 502 фінансових компаній, які мають ліцензію, лише 14 надавали лізинг в I півріччі цього року. А серед лізингодавців – лише половина, 48 компаній з 99», – повідомив Олександр Залєтов.
Представник НБУ зазначив, що лізингові компанії намагаються диверсифікувати свої портфелі. «Поточні тренди – збільшення частки й інших послуг, зокрема лізингу медичного обладнання, агротехніки, обладнання для підприємств», – сказав він.
Зацікавилися цим ринком і банки. «Ми нові гравці на цьому ринку. Тільки розпочинаємо свій шлях. Вирішили створити підрозділ, продукт і вийти на ринок як банк, а не створюємо в групі окрему лізингову компанію», – пояснила заступниця голови правління з корпоративного бізнесу Банку Кредит Дніпро Тетяна Поплавська.
«Звісно, ми не зможемо догнати небанківський сектор. Колеги вже далеко попереду і в частині технологій, і продуктів. Але в нас є гарна нагода не повторювати той шлях, яким йшли лізингові компанії в своєму розвитку. Вже врахувати всі ті нюанси, які були враховані ними по продуктам. І запуститися зі стартової точки не нуль, а вже один чи два», – впевнена Тетяна Поплавська.
Банкам доводиться шукати сегменти, в яких небанки присутні мало. «Наш банк з самого початку вирішив не пробивати стіну там, де вона стоїть, а шукати свої двері та заходити на ринок через них. Тому ми не стали конкурувати вже з потужними гравцями на ринку лізингу легкових та вантажних автомобілів і сільськогосподарської техніки. Ми собі шукали інші напрямки, тому раніше активно працювали в напрямку вагонів», – розповів начальник управління фінансового лізингу ПУМБ Володимир Руденко.
Але якщо брати до уваги лізингові компанії, створені банками, то банки вже давно присутні на цьому ринку. «Банки є на цьому ринку, завжди були і навіть були лідерами у формі небанківських фінустанов. І питання переходить більше в організацію цього бізнесу: чи надавати лізинг з балансу банку, чи через дочірню лізингову компанію. І якщо раніше заходили через дочірню компанію, то декілька останніх років лізинг здійснюється саме з балансів банків», – розповів начальник управління методології регулювання окремих ринків небанківських фінансових послуг департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінустанов НБУ Олексій Онищенко.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини