СБУ хоче контролювати позови ПриватБанку проти Коломойського за кордоном
Служба безпеки України звернулась до керівництва націоналізованого ПриватБанку з листом, в якому висловило невдоволення тим, що державна фінустанова позивається до колишніх власників банку Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова в іноземних юрисдикціях, не узгоджуючи такі дії з СБУ та Генпрокуратурою.
При цьому СБУ просить на майбутнє без отримання такого «попереднього погодження» утриматися від подання нових таких позовів.
Такий лист спецслужби на адресу керівництва ПриватБанку є в розпорядженні журналістів програми «Схеми».
Лист від 17 грудня 2019 року підписав заступник голови СБУ Володимир Горбенко.
«Встановлено, що представники банківських установ ініціюють позови в іноземних юрисдикціях та міжнародних арбітражах щодо стягнення збитків та притягнення до відповідальності осіб, дії яких спричинили доведення банку до неплатоспроможності, – мовиться у листі СБУ. – Вважаємо за необхідне забезпечити обов’язкову координацію позовної роботи банківських установ у міжнародних юрисдикціях зі Службою безпеки України і Генеральною прокуратурою України та попереднє погодження позовів, що подаються до судів поза межами території України, із вказаними органами. До такого попереднього погодження прошу утриматися від подання нових позовів».
У СБУ підтвердили Радіо Свобода, що такий лист справді направляли до ПриватБанку.
«З урахуванням зазначених норм чинного законодавства, подання позовів до міжнародних арбітражів може в певних випадках негативно вплинути на здійснення досудового розслідування у кримінальних провадженнях про вчинення злочинів у банківській сфері», – мовиться в листі, в якому Служба безпеки України посилається на 90-у статтю Кримінального процесуального кодексу.
Служба безпеки не має жодних повноважень, аби просити і вимагати, щоб погоджувати з нею будь-які міжнародні позови, аналізує юристка громадської організації «Центр протидії корупції» Олена Щербан.
«Стаття КПК, на яку посилаються у листі СБУ, говорить лише про те, як оцінювати рішення міжнародних судів, і не стосується будь-якого порядку подачі позовів та інших дій, – каже юристка. – Цей лист можна навіть оцінити як грубе втручання в діяльність суб’єкта господарювання та тиск. І взагалі, така практика і вимоги з боку служби порушують чинне законодавство та Конституцію».
Держава судиться з олігархом Коломойським та його бізнес-партнерами, щоб стягнути заподіяні мільярдні збитки, не тільки в Україні, але й за кордоном: Великобританія, Швейцарія, США, Ізраїль.
Лондонський суд заморозив активи Коломойського та Боголюбова по всьому світі. Судовий процес у США, ініційований ПриватБанком, може загрожувати бізнесменам кримінальною відповідальністю.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини