Шахраї вкрали $9,9 млрд у криптовалюті

Шахраї вкрали $9,9 млрд у криптовалюті

У 2024 році криптошахраї вкрали або виманили у наївних інвесторів мінімум $9,9 млрд.

Про це повідомила аналітична компанія Chainalysis.

Після виявлення додаткових адрес криптошахраїв загальна сума, яку вони отримали у 2024 році через ончейн-транзакції (які відбуваються безпосередньо в блокчейні), може перевищити $12,4 млрд.

З 2020 року щорічні оцінки шахрайської діяльності зросли в середньому на 24% між річними звітними періодами.

yearly crypto scam revenue

Найпопулярнішою схемою є високодохідне інвестиційне шахрайство (High Yield Investment Scams, HYIS), що базується на фінансовій піраміді. Ця схема обіцяє невиправдано високу віддачу від інвестицій, виплачуючи гроші попереднім інвесторам за кошти, вкладені новими учасниками. Вона відповідає за 50,2% усіх коштів, отриманих шахраями. Попри те, що HYIS залишається найпопулярнішою схемою, її частка у криптошахрайстві зменшилася на 36,6% у порівнянні з 2023 роком.

crypto scam revenue by subclass

Водночас схема “забій свиней” (pig butchering), також відома як романтичне шахрайство, виросла на 40% у порівнянні з попереднім роком – до 33,2%. Назва “забій свиней” походить від того, що криптошахраї “відгодовують” своїх жертв. Вони спочатку створюють довгострокові відносини, часто романтичного характеру, з потерпілими, а потім підштовхують їх до інвестицій або вкладення криптовалюти в підставні компанії.

Один із прибуткових HYIS, активних у 2024 році, Smart Business Corp, — це десятилітня схема понці, націлена на іспаномовні країни, зокрема Мексику.

У 2022 році Smart Business Corp додала біткоїни до свого інвестиційного портфеля та пообіцяла афілійованим особам величезні прибутки на основі багаторівневої інвестиційної схеми. Того ж року мексиканське державне агентство захисту прав споживачів CONDUSEF попередило, що Smart Business Corp не зареєстрована для продажу цінних паперів у Мексиці. На сьогоднішній день Smart Business Corp отримала $1,5 млрд  через мережу.

Chainalysis зазначає, що криптошахраї активно використовують генеративний штучний інтелект для своїх схем. Зокрема, ця технологія допомагає створювати реалістичні підроблені ідентифікації, що дозволяє шахраям видавати себе за справжніх користувачів і обходити процедури перевірки особи. За даними компанії Alterya, у 85% шахрайств використовуються акаунти, які успішно обходять традиційну перевірку особи.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь