Смолій навів приклади політичного тиску на НБУ
Голова правління Національного банку Яків Смолій назвав головні причини своєї відставки.
Про це він розповів депутатам на позачерговому засіданні Верховної Ради.
«Я прийняв важке, але необхідне рішення піти у відставку, оскільки протягом тривалого часу на Національний банк України здійснюється систематичний політичний тиск. Тиск з метою ухвалення рішень, які не є економічно обґрунтованими, які фокусуються на короткострокових простих «перемогах» і можуть дорого коштувати українській економіці та українцям у більш тривалій перспективі», - сказав Смолій.
Серед основних причин відставки Смолій назвав зокрема тиск на НБУ через суди, проплачені мітинги на Інститутській та під домівками членів правління, постійні інформаційні атаки, побудовані на маніпуляціях і брехні, необґрунтовані політичні оцінки політики та безпосередньо діяльності голови НБУ, використання Ради НБУ для створення конфлікту всередині інституції.
Читайте: Зеленський «захоплює» Нацбанк. Смолія вже звільнено
«Усе це елементи одного ланцюга. Це ускладнює ефективну роботу центробанку ще й тому, що Національний банк – не острів. Хоча дехто намагається ототожнювати незалежність НБУ з бажанням відмежуватися від інших державних органів, в реальності ми не працюємо в ізоляції. Так само як і економіка, і фінансові ринки. Вони залежать не лише від політики Нацбанку. Вони залежать від спроможності усіх державних інституцій знайти спільну мову. Однак тиск – це антонім ефективного діалогу. Розмова, де один говорить фахово про економіку та фінанси, а інший – чує лише свої політичні інтереси, приречена на поразку», - заявив Смолій.
Він уточнив, що на нарадах органів влади, де був присутній також президент Володимир Зеленський, від Нацбанку вимагали «залити економіку грішми, відмінити Базельські принципи регулювання банківської системи, встановити той чи інший курс для секторів економіки, потрібно поставити 11% інфляції і курс 30 грн/$, тому що такі параметри закладені до державного бюджету».
«Нас критикували за укріплення гривні в минулому році. Мовляв, надто пасивною була політика НБУ на валютному ринку. Проте минулого року ми викупили з ринку до резервів рекордну суму – $8 млрд. Так, якби ми викупили більше, ми б не чули скарг експортерів. Але ми б почули скарги імпортерів і головне – пересічних українців, які заробляють у гривні та витрачають у гривні. Тому ми тримали баланс і, як і належить центральному банку, проводили нейтральну політику, не підіграючи жодному з окремих учасників ринку», - заявив Смолій.
Водночас голова НБУ зазначив, що його відставка не означає знищення незалежності центробанку.
«Чи означає моя відставка, що незалежність НБУ вдалося зламати? Ні! Це – протест. Це – сигнал. Це – попередження. Це – червона лінія. Своєю відставкою я прагну застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні», - підкреслив Смолій.
За його словами, наразі команда правління НБУ та кілька тисяч висококласних професіоналів залишаються працювати в НБУ, щоб зберегти макроекономічну та фінансову стабільність, інституційну спроможність центробанку.
«Однак вкрай важливо, щоб їх роботі припинили заважати, щоб президент, уряд та політики нарешті налагодили ефективну взаємодію з центральним банком», - зауважив Яків Смолій.
"Я залишаю Національний банк цілісною інституцією зі стратегічним баченням, налагодженими процесами, сильною професійною командою, гідною репутацією серед провідних центробанків світу та міжнародної спільноти. Я йду з високо піднятою головою. Залишаю НБУ під вашу відповідальність", - підсумував свій виступ Яків Смолій.
1 липня неочікувано Яків Смолій подав заяву про відставку з посади голови НБУ через систематичний політичний тиск, хоча ще в травні заявляв про намір залишатися на цій посаді до завершення каденції в 2025 році.
Яків Смолій просив президента Володимира Зеленського звільнити його «за власним бажанням».
2 липня Зеленський прийняв відставку Смолія та зареєстрував у Верховній Раді постанову про його звільнення.
Профільний парламентський комітет схвалив відставку Смолія, а сьогодні це кадрове питання розглядає Верховна Рада.
Через ці події Україна скасувала випуск єврооблігацій на $1,75 млрд із погашенням у 2033 році.
У МВФ заявили, що Україна повинна зберегти незалежність НБУ після відставки його голови Якова Смолія.
У G7 заявили, що підрив незалежності Нацбанку ставить під загрозу надійність реформ в Україні.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини