Ставки за валютними вкладами не покриють інфляційні збитки українців
Процентні ставки за доларовими депозитами навіть близько не покривають рівень інфляції та зниження купівельної спроможності долара.
Про це заявили банкіри під час круглого столу «Що чекає українців на ринку депозитів у 2024 році», проведеного «Фінансовим клубом».
«На початку 2023 року інфляція долара в США була на рівні 4%, в середині року – 3,7%, а наприкінці – 3,4%. Зараз найвища ставка серед 25 українських найбільших банків – це 2,75% на рік. Це нижче, ніж інфляція долара! А середня ставка по річному вкладу в доларах зараз 1,25%. Тобто ця ставка втричі нижча за інфляцію! Тому ні про який заробіток на валютних депозитах мова не йде. Це виключно зберігання цих коштів», – заявив директор департаменту трайбу некредитних продуктів ПУМБ Дмитро Коваль.
Гравці ринку кажуть про зниження інтересу українців до валютних вкладів. «Є валютні коливання у зв’язку із скороченням маржі – різниця між міжбанком і курсом на чорному ринку зараз звузилася. Відповідно, в січні були відтоки вкладів, які оформлювалися на 3 місяці, або через застосунок купувалася валюта на суму до 50 тис. грн, розміщувалася на один – два місяці, а потім клієнти знімали її», – розповів заступник голови правління з питань роздрібного бізнесу Комінбанку Борис Рафалович.
Відтоки відчули й інші. «Клієнти купували валюту для розміщення на депозитах. Але у зв’язку з тим, що ринок звузився по курсу, ці депозити сьогодні не такі цікаві. Тому ми відчували відплив з початку року трошки по валютних вкладах», – каже керівниця напряму роздрібного бізнесу Сенс Банку Юлія Тур.
Багато клієнтів вже сприймають валютний депозит не як заробіток, а як зручне зберігання коштів. «Валютні вклади більше для збереження, і клієнтів не дуже цікавить безпосередньо ставка», – вважає начальник департаменту роздрібного бізнесу банку «Глобус» Дмитро Замотаєв. «Останні два – три роки клієнти розміщують валютні депозити на зберігання як альтернативу сейфу, щоб не платити за оренду ячейки», – вважає директор департаменту розвитку продуктів Ідея Банку Сергій Міщенко.
Тому до нульових ставок клієнти теж звикли. «Всі прекрасно знають, чому банки платять таку низьку ставку. Якщо банки не мають змоги кредитувати в валюті, валюта їм не потрібна фактично взагалі. Хтось зараз намагається купувати іноземні цінні папери. Ми купуємо і американські цінні папери T-Bills, і німецькі цінні папери, і це такий фактор «утилізації» накопиченої в банку валюти. Але це не історія про гарні заробітки. Тому високих ставок по валюті цьогоріч для фізичних осіб не буде, їх точно не слід очікувати. Вони або на рівні 0%, або 1-2%, в залежності від політики строкових вкладів конкретного банку», – повідомив заступник голови правління ТАСкомбанку Артур Муравицький.
За його словами, поточні рахунки в валюті взагалі фактично для банків є збитковими: «Кошти просто на доларовому рахунку – це для банку збиток. Тому деякі банки вводять комісії, пакетне обслуговування. Хтось для лояльності клієнтів не бере ці комісії, але фактично для банку це збиток».
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини