Коломойський відмив через світові банки сотні мільйонів доларів

Коломойський відмив через світові банки сотні мільйонів доларів

П’ять найбільших банків світу - JPMorgan, HSBC, Barclays, Deutsche Bank и Bank of New York Mellon допомагали олігархам і злочинцям відмивати «брудні» гроші та уникати санкцій.

Дані секретного досьє Управління з протидії фінансовим злочинам (FinCEN), що входить у структуру Міністерства фінансів США, пов'язані з транзакціями на суму близько $2 трлн.

Більше 2,5 тис. документів, більшість із яких банки відправляли владі США в період із 2000 по 2017 рік, також свідчать, що олігархи використовували банки, щоб уникнути санкцій, які мали перешкодити їм перераховувати свої гроші на Захід.

Документи були злиті американською медіакомпанією Buzzfeed News і передані групі ICIJ, що об'єднує журналістів-розслідувачів з усього світу, яка розповсюдила їх серед 108 новинних організацій у 88 країнах.

Ці документи є одними з найбільш ретельно охоронюваних секретних документів міжнародної банківської системи. Банки направляють звіти про підозрілу активність (Suspicious activity reports, SAR) клієнтів в органи влади.

Зокрема з 2012 по 2017 рік Bank of New York Mellon перерахував більше $263 млн для компаній, підконтрольних ексспіввласнику ПриватБанку Ігорю Коломойському. Найбільшу частину суми на понад $202 млн перевели в грудні 2015 року та січні 2016 року сингапурські компанії Louis Dreyfus Commodities Asia у вигляді трансфертів, які зараз розслідують правоохоронні органи України.

Кошти були надіслані на рахунок ПриватБанку на Кіпрі британською підставною компанією на Віргінських островах Claresholm Marketing Ltd, яка займала центральне місце в схемі відмивання грошей Коломойського протягом 2006-2016 рр. Для отримання коштів кіпрський філіал ПриватБанку використовував свій кореспондентський рахунок у Deutsche Bank Trust Company Americas. Bank of New York Mellon повідомив про операції як підозрілі в серпні 2017 року.

Загалом з 2012 по 2017 роки 34 банки повідомили про 277 підозрілих транзакцій на $308,6 млн для Коломойського.

KolomojskyiBanki

Банк JPMorgan допоміг відмити понад $50 млн за 10 років для Пола Манафорта, колишнього голови виборчого штабу президента Дональда Трампа, який співпрацював із українським президентом-втікачем Віктором Януковичем і був засуджений за шахрайство та ухиляння від сплати податків. Банк перевів майже $7 млн у транзакції Манафорта.

Банк HSBC дозволив шахраям перемістити мільйони доларів вкрадених грошей по всьому світу, навіть після того, як він дізнався від американських слідчих, що ця схема була шахрайством.

Deutsche Bank передавав «брудні» гроші організованій злочинності, терористам і наркоторговцям.

Один із найближчих соратників російського президента Володимира Путіна використовував Barclays Bank у Лондоні, щоб уникнути санкцій. Частина грошей пішла на придбання творів мистецтва.

За даними Центру протидії корупції, у базі також є 489 українських транзакцій: на переказ $210 млн з України та $258 млн надісланих в Україну. Найбільше транзакцій пройшло через The Bank of New York Mellon Corp. В цих транзакціях засвітились Андрій Клюєв, Дмитро Фірташ, Ігор Коломойський, Віктор Янукович, Сергій Курченко та Юлія Тимошенко.

За даними ICIJ (Міжнародний консорціум журналістських розслідувань), Клюєв (голова Адміністрації Президента часів Януковича) використав британську компанію NoviRex Sales LLP, щоб у період з 2010 по 2015 рік здійснювати проплати за політичні консультації колишньому голові президентської кампанії Дональда Трампа Полу Манафорту. Загалом йдеться про $230 млн. Сам Манафорт був засуджений у 2018 році за банківське та податкове шахрайство. Компанія NoviRex Sales LLP припинена у червні 2017 році, а Limited Partners (засновники) цієї компанії неодноразово світились в інших компаніях, пов’язаних із регіоналами.

Не обійшлось і без компаній сина колишньного президента Олександра Януковича, які входили у групу Mako Holding. За даними латвійських ЗМІ, швейцарська Mako Trading SA проводила сумнівні транзакції з компаніями, які мали відкриті рахунки в латвійських банках, а саме: у 2012-му сплатила $800 тис. панамській Industrial Commodities Trade S.A. та отримала $1,8 млн від британської ELberg Invest LLP у період з серпня 2013 по лютий 2014-го. Дана компанія припинена у 2018 році, а її бенефіціарним власником було вказано жителя Луганська Вячеслава Пруднікова.

Латвійські банки також використовував і Курченко, проводивши операції на мільйони доларів. Лише його панамська Prosperity Developments S.A. з 2013 по 2014 рік отримала близько 5 млрд дол "за паливо" від восьми українських компаній, власником яких був Курченко.

Засвітились транзакції компаній, афілійованих з Фірташем. У серпні 2008 року компанія Фірташа Bothli Trade AG сплатила $78,101 громадянину Індії Periyasamy Sunderalingam, який допоміг Фірташу з передачею хабарів індійським чиновникам. У 2013 році урядом США Фірташу було висунуто обвинувачення щодо підкупу індійських чиновників з метою отримання дозволу на розробку родовищ титану без тендеру.

Латвійські ЗМІ повідомляють про транзакції компаній, які можуть бути пов’язаними із Тимошенко. Так, Ringatta Project Ltd та Woodmark Sales Inc, які мали рахунки у латвійському Приватбанку, провели транзакції у розмірі 16,5млн дол протягом березня - грудня 2014 року.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь