Торговці підвищать свою маржинальність за рахунок покупців
Торгові мережі не будуть знижувати ціни на свою продукцію в разі ухвалення закону про зниження ставок комісій при безготівкових карткових платежах, а просто збільшать свій прибуток.
Про це банкіри попередили в ході круглого столу «Неринкове регулювання ставки інтерчейндж: ризики і загрози для банківської системи», проведеного онлайн «Фінансовим клубом».
«Якщо закон буде ухвалено, то магазини, великі мережі заощадять певні суми на виплату комісії банкам, при цьому ціни не знизяться для споживача. Досвід Європи показує, що цього не сталося», – розповів заступник голови правління Ощадбанку Антон Тютюн.
Директор департаменту продуктів для приватних клієнтів Райффайзен Банку Аваль Олексій Пузняк пояснив, про яку економію йдеться. «У великого мережевого ритейлу середній чек – 163 грн за операцію. Навіть якщо рівень інтерчейндж впаде на 1 процентний пункт і весь цей 1% ми віддамо клієнту, який оплачує товар, то він отримає економію в 1,63 грн», – сказав банкір.
У будівельних гіпермаркетів середній чек – близько 640 грн, у АЗС – 400 грн.
«Якщо ми чуємо в обгрунтуванні законопроєкту, що зміна ставки інтерчейндж допоможе кінцевому споживачу, то це не так. Ціни не будуть знижені. Ці 1,63 грн або 4 грн, навіть якщо віддати їх клієнтові, він не помітить в загальній сумі чека. Тоді навіщо її віддавати торговцю, який за її рахунок підвищить свою маржинальність, свою прибутковість», – здивований Олексій Пузняк.
Депутати в жовтні подали законопроєкти № 4178 і № 4178-1, якими запропоновано знизити в Україні комісію за послуги банку-еквайра з 1,6-2% до 0,5-1,4%, а комісію інтерчейндж для банку- емітента, що входить в неї, – до 0,3-0,9%. Депутати посилаються на досвід ЄС, який в 2015 році примусово знизив ставку інтерчейдж для дебетових і кредитних карток до 0,2-0,3%.
Регламент ЄС 2015/751 за п’ять років роботи так і не досяг своєї мети. «У лютневому дослідженні Єврокомісії та відомих консалтингових агентств йдеться, що вони так і не домоглися зниження вартості товарів і різкого зниження вартості еквайрингу. Вирішили тільки для 0,02% торговців з 25 мільйонів по всій Європі. Тобто для найбільшого ритейлу», – розповів директор Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем ЄМА Олександр Карпов.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини