Торговцям доведеться купувати POS-термінали за свій рахунок
Падіння комісії за еквайринг може змусити банкірів піти з роздрібних мереж, яким доведеться самостійно купувати POS-термінали, щоб продовжити приймання карткових платежів.
«Працювати собі в збиток банки не будуть. Якщо нам не буде вигідно, ми будемо йти з торгових мереж. Без сумнівів», – заявив заступник голови правління Ощадбанку Антон Тютюн.
При цьому торговцям доведеться взяти ці витрати на себе. «В Європі є моделі, коли сам ритейл купує POS-термінал. Ми ж тільки за. Будемо процесувати транзакції», – сказав він.
Про це банкір заявив в ході круглого столу «Неринкове регулювання ставки інтерчейндж: ризики і загрози для банківської системи», проведеного онлайн «Фінансовим клубом».
«Я кажу про свій банк, який займає 20% на ринку еквайрингу. Це дуже низькомаржинальний бізнес. І будь-який рух в ньому приводить до мінусу нас – тих, хто цей сервіс надає. І в розмовах з великим ритейлом я озвучував позицію свою, як банку, я знаю, що Приват, банк № 1 в цьому питанні, озвучував також. Ми працювати в збиток не будемо. Будуть зняті POS-термінали. І я сподіваюся, що великий ритейл сприйняв це не просто як слова», – заявив Антон Тютюн.
Депутати в жовтні подали законопроєкти № 4178 і № 4178-1, якими запропоновано знизити комісію за еквайринг до 0,5-1,4%, а комісію інтерчейндж, що входить до неї, – до 0,3-0,9%.
Зникнення POS-терміналів з кас магазинів призведе до падіння продажів, яке призведе до більших збитків, ніж витрати торговців на проведення безготівкової оплати товарів і послуг.
«Коли я йду в магазин, у мене є картка, якою я завжди можу оплатити. Але якщо треба оплачувати готівкою, то я зазвичай не йду з великим запасом грошей в кишені. Тому буде поганий вплив на всіх, включаючи ритейлерів», – пояснив голова правління ПриватБанку Петр Крумханзл.
Наслідки відчують і мережі побутової техніки, продажі яких стимулюються кредитами. «Великий ритейл забуває, що разом з дебетними картками банки надають клієнтам і кредитні картки, які дають кредитне плече або розстрочку, що збільшує середній чек і кількість купленого товару, забезпечуючи великих ритейлерів до 40% обсягу продажів через кредит», – розповів директор департаменту продуктів для приватних клієнтів Райффайзен Банку Аваль Олексій Пузняк.
Антон Тютюн каже, що торгові мережі втратять програми лояльності, кешбеки, розстрочки.
«Не повністю, а в окремих фрагментах. Але оскільки це драйвить продаж, вони втратять в продажах. Інфраструктура перестане розвиватися. Ми не будемо купувати нові POS-термінали. Не будемо супроводжувати і робити інновації в старі. І якщо нам це не буде вигідно, то не має значення, як називається шанована мережа, ми звідти будемо йти. І тоді ця регуляція буде скасована через кілька років, оскільки вона неадекватна, а ми просто втратимо час», – сказав він.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини