Україна потребує жорстких термінів розрахунку з постачальниками
Якщо великі торгові мережі не почнуть вчасно розраховуватися із постачальниками продукції, Україна має терміново імплементувати європейські ліміти, які захищають інтереси виробника.
Про це заявили банкіри під час круглого столу «Як факторинг може підтримати розвиток бізнесу під час війни», проведеного «Фінансовим клубом».
«Польща була так само безладна в розрахунках 20 років тому. В законі прописали, що розрахунки по короткотерміновій продукції – 30 днів, по іншій продукції – 60 днів. Якщо ти порушуєш цей термін, до тебе приходить державний наглядач. Не треба стимулювати, не треба розмовляти, нічого не треба, просто гармонізувати торгове законодавство, яке регулює взаємовідносини. В бізнесі не працюють вмовляння – тільки фінансовий стимул», – заявила заступниця голови правління з корпоративного бізнесу Банку Кредит Дніпро Тетяна Поплавська.
Можливі й додаткові способи вплинути на контрагента. «В Туреччині була та сама проблема. І там, якщо дебітор-покупець вчасно не розраховується, створили реєстр умовно «неблагонадійних платників», і цей платник заноситься до цього реєстру. За необхідності отримати кредит, пройти іншу фінансову процедуру відразу видно, що цей платник в не дуже доброму реєстрі. І це впливає, це їх мотивує розраховуватися вчасно», – розповіла керівниця напряму продажу продуктів торгового фінансування ПУМБ Ірина Санівська.
Начальниця відділу факторингового фінансування ОТП Банку Ліна Заіка каже, що не всі іноземні рекомендації можуть спрацювати на українському ринку. «Всі постачальники знають, як розраховуються мережі, і все одно до них йдуть. Тому що великі мережі роблять значні продажі. І виробники не можуть собі дозволити не бути представленими в якійсь продуктовій мережі, яка займає, наприклад, 20% ринку. Але я погоджуюся, що державне регулювання і швидке стягнення, швидкий механізм повернення коштів були б зручною відповіддю на цю ситуацію», – зазначила Ліна Заіка.
Нацбанк сподівається, що на ринку з’являться небанківські факторингові компанії, які будуть не прострочені борги купувати, а займатися торговим факторингом і фінансувати реальний сектор економіки.
«Це дуже корисний інструмент, який може дозволити вирішити проблему, коли учасники торгових операцій змушені фінансувати діяльність за рахунок обігових коштів, коли вони не можуть отримати аванс через політику певних торговельних мереж. І в цьому сенсі ми очікуємо відповідного розвитку ринку», – заявив начальник управління методології регулювання окремих ринків небанківських фінансових послуг НБУ Олексій Онищенко.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини