«Українську біржу» позбавили ліцензії

«Українську біржу» позбавили ліцензії

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) позбавила АТ "Українська біржа" ліцензії.

Відповідне рішення було ухвалено 5 червня, повідомляє ЕП із покликанням на співрозмовників в НКЦПФР.

Цю інформацію підтвердив один з акціонерів біржі, який уточнив, що рішення набуде чинності лише через місяць, тобто на початку липня.

Причина ухвалення такого рішення – порушення закону "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки". Власником істотного пакета акцій будь-якого ліцензіата НКЦПФР не може бути особа щодо якої, зокрема застосовані санкції. І така особа є серед учасників "Української біржі".

Єдиною особою, яка має істотну участь в її капіталі є Тимур Турлов, якого ще у жовтні 2022 року указом президента Володимира Зеленського було введено в дію рішення РНБО про запровадження проти нього п'ятирічних санкцій. Серед обмежень щодо нього – блокування активів. Турлов, через компанію Freedom Holding Corp. володіє 24,26% акцій "Української біржі".

Її міноритарним акціонером (2,49%) через Сбєрбанк росії та ланцюжок офшорних компаній, є міністерство фінансів російської федерації.

До березня 2024 року НКЦПФР не помічала Турлова і мінфін рф в капіталі ліцензіата. Через місяць в НКЦПФР попередили, що біржі ПФТС та "Українська біржа" можуть втратити ліцензії.

8 травня група інвестиційних компаній, КУА та банк звернулись до голови комісії Руслана Магомедова з листом, в якому, враховуючи обставини, вони інформували про намір створити нову біржу. Також вони просили підтримати цю ініціативу.

Згодом Магомедов направив листа прем'єр-міністру Денису Шмигалю, в якому очільник комісії підтримав ініціативу і просив те саме зробити уряд. Державі він запропонував взяти участь в капіталі нової біржі на рівні 25-30%.

Це питання винесли на засідання Ради фінансової стабільності. 6 червня її члени прийняли рішення що держава не має брати участі в створенні нової біржі.

В травні «Українська біржа» звернулась до ради директорів Freedom Holding Corp., власник 70% акцій якої Тимур Турлов внесений до українських санкційних списків, з проханням невідкладно розглянути можливість подарувати 24,2651% акцій біржі, що належить Freedom Holding, державі Україна.

УБ капітал

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу