
«Укрфінжитло» змінить умови пільгових іпотечних кредитів
«Українська фінансова житлова компанія» («Укрфінжитло») за погодженням із Міністерством економіки затвердило План стратегічного розвитку на 2025-2029 роки.
Документ передбачає масштабування програми «єОселя» та видачу 70 тис. іпотечних кредитів за п’ять років.
«Стратегію затверджено з урахуванням рекомендацій НБУ, Світового банку та Мінфіну. Її реалізація дозволить десяткам тисяч українських родин отримати житло, активізує будівництво, сприятиме економічному зростанню та формуванню сталого ринку житлового фінансування», – йдеться в пресрелізі компанії.
У плані передбачено оновлення фінансових моделей «єОселі», зокрема запровадження компенсаційної моделі: іпотеку видає банк, а «Укрфінжитло» компенсує відсоткову ставку.
Ця модель передбачає мінімальні обмеження на вік житла (до 10 років у Києві та обласних центрах, без обмежень – в інших містах) і перший внесок від 20% для всіх, від 7% – для ВПО та ветеранів.
Ставка розраховується за формулою UIRD + 4% і компенсується до 7% (для пільговиків на 10 років) або до 10% (для інших – на 5 років).
Пропонується встановити максимальну нормативну площу житла: 115,5 кв. м для квартир, 125,5 кв. м – для будинків. Гранична вартість визначається квартально Мінрегіоном з урахуванням урядових коефіцієнтів. Допускається перевищення нормативів – до 10% по площі та до 20% по вартості 1 кв. м.
Обсяг кредитів за компенсаційною моделлю оцінюється у 50–100 тис. позик за чотири роки. Загальна сума компенсації – 41–82 млрд грн, чиста поточна вартість – 17–36 млрд грн, максимальний портфель – 86–174 млрд грн.
Оновлена стратегія передбачає поступовий перехід до змішаного фінансування – з фіскальних і нефіскальних джерел. Останні включають кредити, гранти та гарантії від банків розвитку й міжнародних фінансових організацій, забезпечені іпотечним портфелем або беззаставні. Частину таких коштів можна залучати через спеціальні бюджетні програми.
На 2026 рік заплановано фінансування у розмірі 25 млрд грн: 15 млрд грн – з держбюджету, 10 млрд грн – з нефіскальних джерел (у т.ч. 8,5 млрд – від МФО). У разі зменшення безпекових ризиків нефіскальне фінансування має зрости до 75 млрд грн у 2027–2029 роках.
У 2029 році передбачено перехід до ринкового фінансування: випуск облігацій, іпотечно забезпечених цінних паперів та сек’юритизація у разі зростання іпотечного портфеля до 100 млрд грн.
Окремий напрям стратегії – цифровізація: запуск мобільного застосунку для позичальників, створення єдиної платформи житлових програм із доступом до держреєстрів і платіжних систем, електронна черга для держпрограм, а також автоматизація оцінки, страхування та огляду майна.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини