Укріплення гривні не дозволило інфляції зрости вище 11%
Завдяки ревальвації гривні в 2021 році інфляція зараз менша, ніж могла бути.
Про це повідомив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук.
«Укріплення курсу має стримуючий ефект на інфляцію. І це один з чинників, який ми врахували в нашому новому макроекономічному прогнозі. Без укріплення, яке відбувалося в нас з початку року, інфляція в Україні була б на декілька процентних пунктів вище», – повідомив він.
Річна інфляція у вересні досягла 11%. «Останнє укріплення протягом останніх тижнів ще не повністю відобразилося на ціновій динаміці. І якраз наш прогноз, який передбачає, що інфляція опуститься нижче 10% наприкінці року теж враховує ефект того, що обмінний курс буде стримувати інфляційні процеси», – сказав топменеджер НБУ.
Нацбанк прогнозує інфляцію 9,6% за підсумками року, оскільки, за оцінками НБУ, пік зростання споживчих цін припадає на вересень-жовтень, а надалі інфляційний тренд розвернеться.
Сергій Ніколайчук пояснив, чому ревальвація стримує зростання споживчих цін. «Насамперед це пов’язано з тим, що у нас в споживчому кошику багато товарів, які імпортуються – близько 35%. Плюс є товари, які не імпортуються, вітчизняного виробництва, але ціни на них, через процеси конкуренції, стримуються курсовою динамікою», – розповів він.
В 2021 році курс гривні ревальвував з 28,27 грн/$ до 26,21 грн/$, тобто на 7,3%.
«Ми за десять робочих днів жовтня купили валюти більше, ніж за весь другий квартал. Це ілюстрація масштабу ситуації, яка склалася з пропозицією», – зазначив заступний голови НБУ Юрій Гелетій.
Національний банк зберіг облікову ставку на рівні 8,5%.
І суттєво погіршив прогноз економічного постковідного відновлення.
Через суттєві інфляційні ризики Нацбанк сповільнить зниження облікової ставки в 2022 році.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини