
В Україні не задоволені новою угодою зі США про надра
Новий варіант договору про рідкісноземельні метали зі США може підірвати суверенітет України, вивести прибутки за кордон та збільшити залежність Києва від Вашингтону.
Про це пише Financial Times з посиланням на трьох українських високопосадовців, передає liga.net.
За даними видання, США наполягають на укладанні нової масштабної угоди про контроль над критично важливими мінеральними ресурсами та енергетичними активами України, натомість не пропонуючи Києву жодних гарантій безпеки й "агресивно розширюючи свої попередні вимоги".
Як пише FT, що має у розпорядженні новий проєкт угоди, який США надіслали Україні 23 березня, документ значно виходить за межі початкової економічної угоди.
Так, документ поширюватиметься на усі мінеральні ресурси, зокрема нафту та газ, а також основні енергетичні активи на всій території України.
Зокрема, деякі положення з проєкту угоди наступні:
США вимагає, щоб Київ та Вашингтон створили наглядову раду для контролю за спільним інвестиційним фондом, аби розділити доходи від українських нафтових, газових і мінеральних проєктів між двома країнами;
США призначатимуть трьох з п'яти членів наглядової ради, надаючи Вашингтону повне право вето щодо фонду;
"внески США після повномасштабного російського вторгнення в Україну у 2022 році" вважатимуться частиною такого партнерства (ймовірно, йдеться про надану допомогу);
проєкти, які охоплюватиме фонд, включатимуть ініціативи, що здійснюватимуться як самим українським урядом, так і компаніями, схваленими Києвом, або державними організаціями;
угода охоплює інфраструктуру, пов'язану з експлуатацією природних ресурсів, як-от дороги, залізниця, трубопроводи, порти та переробні заводи.
кошти, отримані згідно з останньою пропозицією, будуть конвертуватися безпосередньо в іноземну валюту і спрямовуватися за кордон, а Україна нестиме відповідальність за компенсацію в разі затримок або суперечок;
США отримуватимуть виплати з фонду раніше за Україну з 4% надбавкою, а також країна збереже пріоритетне право на інфраструктурні проєкти та право вето на продаж ресурсів третім сторонам.
Раніше міністр фінансів США Скот Бессент заявляв, що договір може бути підписано вже наступного тижня.
Утім, три високопоставлені українські посадовці заявили FT, що це малоймовірно. На думку одного з них, новий проєкт документа є "несправедливим", інший порівняв його з "грабунком".
Третій співрозмовник наголосив, що була залучена команда юридичних радників, щоб допомогти уряду вивчити документ і підготувати зустрічну пропозицію.
Зазначається, що українські посадовці розчаровані зростанням тиску з боку Трампа, який змушує їх йти на компроміс задля забезпечення припинення вогню та встановлення тривалого миру, навіть попри те, що Росія не демонструє жодних ознак припинення свого вторгнення.
Хоча угода не містить положень про право власності США на ядерну енергетичну інфраструктуру України, посадовці країни залишаються настороженими щодо того, що ядерні активи все ще можуть бути на столі переговорів у майбутньому.
Нагадаємо, у Білому домі 28 лютого відбулася зустріч президента США Дональда Трампа та президента України Володимира Зеленського. Під час зустрічі в Овальному кабінеті.вони почали сперечатися та перейшли на підвищенні тони.
Згодом президент України Володимир Зеленський достроково залишив Білий дім. Зрештою у Вашингтоні не відбулося підписання угоди про корисні копалини між Україною та США.
Згодом, за підсумками переговорів у саудівському місті Джидда 11 березня, президенти США та України дійшли згоди щодо угоди про розробку критичних мінеральних ресурсів України.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)





ТОП-новини