Валюта під імпорт подорожчає на 10% через новий збір
Уряд пропонує запровадити додатковий збір, який здорожчить імпорт на 10%.
Про це повідомив заступник голови комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради Ярослав Железняк.
«Обрали концепцію не додаткових імпортних мит (яка складна у адмініструванні), а запровадження 10% збору на валютообмінні операції для купівлі всіх імпортних товарів та послуг», – повідомив він.
Депутат зазначив, що за розрахунками уряду, це має зменшити попит на імпортні товари та тиск на гривню.
Очікується, що Кабмін внесе законопроєкт в найближчі тижні.
Зараз експортери продають долар на міжбанку по офіційному курсу по 36,57 грн/$, тоді як імпортери купують долар на 1% дорожче – по 36,94 грн. Із додатковим збором імпортери товарів та послуг будуть купувати долар приблизно за 40,63 грн.
Старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай вважає, що експортери почнуть імпортувати за рахунок власної валютної виручки. «Оскільки мінус 10% від закупівельної ціни може бути достатньою конкурентною перевагою на окремих ринках, щоб мотивувати до цього», – зазначив він. Крім того, з'являються стимули для чорного імпорту та контрабанди за готівкову валюту.
Однак новий збір, на його думку, може принести в державний бюджет понад $500 млн щомісячних надходжень; ціни зростуть менше, ніж на 10%; і в цілому це болюче, але необхідне рішення для стримування попиту на валюту в воюючій країні.
Рада Національного банку України підтримує додаткове оподаткування імпорту. «Доречним є введення додаткового оподаткування імпорту, враховуючи необхідність підтримки конкурентоспроможності вітчизняних виробників і значний дефіцит валюти на ринку», – йдеться у рекоментаціях.
Міністр фінансів Сергій Марченко раніше повідомив, що наразі в уряді обговорюють концепцію додаткового митного збору. За його словами, якщо в березні надходження з митниці були на рівні 7 млрд грн, то в липні – понад 22 млрд грн. Однак це складає лише 56% планових довоєнних показників.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини