Всі конфісковані російські активи Україна має витрачати на оборону, а не відновлення

Всі конфісковані російські активи Україна має витрачати на оборону, а не відновлення

Витрачати на відновлення стягнуті з росії в тій чи інший спосіб кошти, поки триває війна, є недалекоглядною стратегією.

Про це заявили учасники круглого столу «Як повернути в Україну заблоковані російські гроші», проведеного «Фінансовим клубом».

«До завершення війни наше головне питання – це забезпечення обороноздатності. Не відновлення, не будування житла, а саме перемога! Без перемоги жодного відновлення взагалі не буде. Тому всі ресурси, які ми здатні отримати, ми маємо направляти на обороноздатність», – заявив голова підкомітету Верховної Ради з питань будівництва та проєктування Олег Дунда.

Тому $300 млрд активів рф, заморожених країнами G7, мають бути витрачені саме на оборону країни, відповідно, не потрібно чекати закінчення війни для спроб стягнути ці кошти. «Ці $300 млрд повинні використовуватися саме на обороноздатність України, а не відновлення», – наголосив депутат.

Першими конфіскацію заморожених активів рф можуть здійснити США. «США ухвалили закон, що президент має право передавати конфісковані активи. Сполучені Штати можуть передати Україні на оборону і безпеку $5-6 млрд конфіскованих коштів», – вважає ексзаступник міністра доходів і зборів, докторант Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України Михайло Ноняк.

ЄС поки що «пішов набагато легшим шляхом» і вирішив направляти Україні лише кошти з прибутків від заморожених активів рф. Йдеться про 3-5 млрд євро на рік, уточнив Михайло Ноняк.

На оборону може бути спрямований дохід не лише від заморожених на Заході активів рф, але й від арештованих в Україні коштів. «Через виконання рішень українських судів і їх реалізацію за кордоном ми можемо законно використовувати кошти на оборону, закуповувати зброю, допомагати військовим», – вважає голова Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), Олена Дума.

За її словами,  портфель АРМА вже складає 12 млрд грн. З них управління грошовими коштами – це 10 млрд грн, 8 млрд грн з яких – у військових облігаціях. «Тільки за 10 місяців 2024 року ми дали ефективність від управління арештованими активами і реалізації вже 2 млрд грн. Станом на цей рік тільки дохід від ОВДП становить вже 700 млн грн до бюджету», – зазначила Олена Дума.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь