ЄС вимагає від України скасувати закон про ліквідацію незалежності НАБУ і САП та призначити голову БЕБ

ЄС вимагає від України скасувати закон про ліквідацію незалежності НАБУ і САП та призначити голову БЕБ

Мандат аудиторської ради Ukraine Facility передбачає надання рекомендацій Україні у всіх випадках, коли ЄС виявляє слабкі місця, що впливають на структуру та функціонування системи контролю, запровадженої українською владою.

«Останні події послаблюють здатність України гарантувати належне фінансове управління та протидіяти корупції. Відповідно, ми рекомендуємо українській владі скасувати закон № 12414 (4555-IX) і поважати результати незалежного відбору голови БЕБ», – йдеться у листі голови аудиторської ради Ukraine Facility Марека Бєльки до комісарки Єврокомісії Марти Кос, копія якого є у FinClub.

Аудиторська рада висловлює «серйозну занепокоєність у зв'язку з прийняттям українським парламентом 22 липня законодавства, яке широко сприймається як таке, що потенційно може підірвати незалежність та ефективність двох найважливіших антикорупційних установ в Україні – Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП)».

«Ми вважаємо, що належне функціонування цих установ є важливим і необхідним для захисту фінансових інтересів Європейського Союзу в Україні», – зазначив Марек Бєлька.

Єврокомісія неодноразово закликала Україну посилити спроможність НАБУ щодо проведення судових експертиз та незалежного прослуховування. Нещодавня незалежна оцінка НАБУ підтверджує це.

Комісія також рекомендувала посилити спроможність САП, надавши їй право відкривати розслідування та затверджувати слідчі дії проти народних депутатів без погодження з генеральним прокурором.

«Прийняття закону № 12414 (4555-IX) суперечить цим рекомендаціям. Зазначимо, що ця законодавча ініціатива з'явилася після того, як уряд відхилив незалежно відібраного кандидата на посаду керівника Бюро економічної безпеки України (БЕБ). Як НАБУ і САП, БЕБ відіграє важливу роль у боротьбі України з фінансовими злочинами. ЄС раніше наголошував на важливості обрання керівника БЕБ на основі його доброчесності», – сказано у листі.

Аудиторська рада Ukraine Facility уповноважена здійснювати моніторинг систем управління та контролю України за використанням коштів Європейського Союзу в межах інструменту Ukraine Facility та сигналізувати про будь-які системні проблеми та потенційні недоліки в цих системах.

Її завдання полягає в тому, щоб оцінити, зокрема, наявні в Україні системи для ефективного реагування, розслідування та притягнення до відповідальності за можливі випадки шахрайства та корупції, пов'язані з будь-якими витратами, що фінансуються в межах інструменту, та відповідним чином інформувати Єврокомісію.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь