Знайдено спосіб захеджуватися від девальвації гривні
Облігації внутрішньої державної позики забезпечують дохідність, яка покриває девальваційні ризики гривні, тому вони користуються великим попитом у клієнтів – як фізичних, так і юридичних осіб.
Про це повідомила директорка з ринків капіталу Сенс Банку Тетяна Попович під час круглого столу «Фінансовий та валютний ринок України у 2024 році: прогнози та перспективи», проведеного «Фінансовим клубом».
«2023 рік відзначився суттєвим приростом портфеля ОВДП у фізичних осіб. Він зріс на 76% – з 30 млрд грн до 53 млрд грн. Серед них є і валютні ОВДП, але переважна більшість – гривневі. Вони наразі дають дохідність на один рік – 16,8%, а на три роки – 18,5%. Нескладні розрахунки показують, що якщо це 18% у гривні, то зростання (курсу. – FinClub) має бути більше за 1,5% на місяць, щоб не виправдалися очікування. Ми не думаємо, що девальвація буде більша за цю величину. Тому ОВДП стають можливістю і захеджуватися, і заощадити, і побороти інфляцію», – заявила Тетяна Попович.
Крім того, ОВДП є ліквідними – їх можна продати в будь-який час. «Ми спостерігаємо, що в період збільшення ділової активності, наприклад, у грудні, коли є валютні коливання, фізичні особи продають гривневі ОВДП і перевкладаються у валютні ОВДП. Вони також дають непогану дохідність – до 4,65%», – сказала вона.
ОВДП також дозволяє отримувати фінансування у вигляді РЕПО. «В будь-який час можна отримати фінансування, якщо потрібна гривня. Це досить проста і швидка операція як для фізичних, так і для юридичних осіб, – розповіла Тетяна Попович. – Звичайно, є невеличкий дисконт. Але це доступна операція, яка сприяє більшому обігу ОВДП на українському фінансовому ринку».
Інші доступні інструменти – це своп, фінансування у гривні під заставу вільно конвертованої валюти, які доступні як фізичним, так і юридичним особам. «Якщо очікується зростання курсу, можна не продавати валюту, а отримати таке фінансування. Операції своп дуже короткі – до одного місяця, ставка – біля облікової, 15-17%, легко підрахувати, як вона перекриває можливі очікування в короткостроковій перспективі», – пояснила представниця Сенс Банку.
Крім того, фізичним особам, які хочуть захеджуватися і у яких є витрати у вільно конвертованій валюті, Національний банк дозволяє купувати онлайн до 50 тис. грн на місяць, а також вони можуть купити валюту на 3-місячний конвертаційний депозит до 200 тис. грн. «Залишається ще такий канал, як каси, які працюють майже без обмежень, тільки треба, можливо, замовляти готівку», – зазначила вона.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини