Як малому та середньому бізнесу отримати кредит під час війни

Як малому та середньому бізнесу отримати кредит під час війни

Малий та середній бізнес суттєво постраждав від війни, але попри втрати підприємці продовжують розвивати його і потребують додаткових коштів. Хто може допомогти МСБ із новими кредитами та іншою фінансовою підтримкою – банки, держава чи міжнародні партнери, і яку роль в цьому процесі відіграють саме державні банки, зокрема Укргазбанк, в колонці для FinClub розповіла директорка департаменту малого та середнього бізнесу Укргазбанку Тетяна Корнієнко.

Малий та середній бізнес є драйвером відновлення економіки. Цей сегмент бізнесу найбільш чутливий до того, що відбувається в країні та економіці. Він першим реагує на всі тенденції. Але завдяки своїй гнучкості він і першим відновлюється, продовжує будувати плани на майбутнє. Багато наших клієнтів планують розширювати діючий бізнес та розвивати нові напрями діяльності. Такий тренд підтверджує й опитування ЄБА, згідно з яким три з чотирьох представників МСБ попри війну планують розширення діяльності у 2023 році.

Зміни в кредитуванні МСБ під час війни

Укргазбанк як універсальний банк обслуговує зокрема і сегмент малого та середнього бізнесу. Фізичні особи – підприємці складають 48% від загальної кількості наших клієнтів в цьому сегменті, а юридичні особи з річною виручкою до 300 млн грн – інші 52%. Йдеться не лише про приватний бізнес – нашими клієнтами також є підприємства й установи комунальної форми власності.

Вагому частину кредитного портфеля становлять підприємства сфери альтернативної електроенергетики та компанії, які в свій час отримали фінансування на будівництво сонячних електростанцій. Завдяки кредитній підтримці банку наші клієнти побудували 51 електростанцію на альтернативних джерелах енергії. Також серед наших клієнтів є аграрії, виробничі та переробні підприємства, підприємства сфери послуг.

В перші три місяці повномасштабного вторгнення наша команда працювала 24/7 задля забезпечення клієнтів кредитними коштами. Це було стратегічно важливо для підтримки тих бізнесів, які попри війну продовжували працювати. Перш за все мова йде про підприємства сільського господарства та торгівлі.

Оскільки міжнародні банки зменшили фінансування бізнесу, ми надавали кредитну підтримку як нашим діючим клієнтам, так і новим, які прийшли з інших банків. За рахунок спрощення процесів та підходів в перші три місяці ми опрацювали клієнтські звернення за кредитами й надали кредитів МСБ в 2,5 раза більше, ніж зазвичай за рік.

Ми задовольнили одну з ключових потреб клієнтів і реалізували можливість отримати всі необхідні сервіси в будь-якому відділенні банку або дистанційно. Це не лише вимога часу через переміщення людей, відключення електроенергії, повітряні тривоги, а й просто зручно. Тепер наші клієнти можуть дистанційно відкривати рахунки, проходити верифікацію, підписувати договори і надавати документи банку для отримання будь-якого продукту, зокрема і кредиту. Це значно спрощує життя клієнтам у разі їх віддаленості від відділення і є нагальною потребою, враховуючи часті тривоги та можливі перебої з електроенергією.

Підтримка держави та міжнародних партнерів

В умовах повномасштабної війни держбанки вкотре довели своє стратегічне значення для держави. Укргазбанк з перших днів вторгнення продовжував обслуговувати клієнтів, надавав кредитну підтримку стратегічно важливим галузям економіки. Для проведення посівної 2022 року банк надав понад 600 агропідприємствам сумарно 5,5 млрд грн.

Уряд максимально спростив умови кредитування за програмою «Доступні кредити 5-7-9%»: вітчизняні аграрії кредитувались під нульову ставку та під державні гарантії на 80% суми залучених ними кредитів. Дуже важливо, щоб програма «5-7-9%» продовжувала працювати в період воєнного стану. Це ефективний інструмент для підтримки бізнесу.

Ми бачимо, як війна, що триває, змінює ринок. Переважна кількість вітчизняних підприємств зіткнулись з чималими труднощами та понесли колосальні збитки, пов’язані з втратою бізнесу через окупацію і бойові дії, тривалими відключеннями електроенергії, порушенням логістичних ланцюгів, зниженням попиту тощо. Для відновлення бізнесу необхідні значні кошти.

За різними оцінками, потреба МСБ в кредитуванні та інвестиціях в річному обсязі складає близько 70 млрд грн. Причому банківська система навряд чи зможе задовольнити цю потребу повністю. Тому важливою є підтримка держави щодо залучення міжнародних інвестицій, долучення міжнародних організацій для запуску грантових програм і фінансування потреб бізнесу. Такі програми роблять залучення коштів більш доступним для бізнесу.

Крім програми «Доступні кредити 5-7-9%», ми активно використовуємо інструмент державних гарантій на портфельній основі. Ці дві програми можна поєднувати, що спрощує умови отримання кредиту за рахунок зниження вимог до застави.

Також Укргазбанк активно співпрацює з міжнародними інституціями та має низку цікавих програм, які також поєднуються з «5-7-9%». Зокрема, програма за енергоефективними проєктами з ЄБРР, за якою можливо отримати кешбек до 15% від суми кредиту.

За підтримки уряду Німеччини і спільно з Фондом розвитку підприємництва ми фінансуємо інвестиції малих підприємств у сфері енергозабезпечення та енергоефективності. У січні запустили нову програму «Додай енергії твоєму бізнесу». Укргазбанк, як партнер програми, отримав 4 млн євро для фінансування енергоефективності малого та середнього бізнесу.

Релокація бізнесу, підтримка експортерів та нові можливості

Влітку 2022-го Укргазбанк спільно з Експортно-кредитним агентством запустили програму підтримки експортерів, коли виконання зобов’язань підприємства перед банком покривається на 85% від суми кредиту за зовнішньоекономічним контрактом. Спільно з ЕКА в рамках державної програми портфельного страхування кредитів Укргазбанк профінансував експортерів з 10 областей України. Їм надано 38 кредитів на 164 млн грн, які допомогли підтримати експорт на 555 млн грн.

Нещодавно ми перезапустили програму мікрокредитування діючих ФОП. Це швидкі та прості кредити  без застави для підтримки розвитку або відновлення невеликого бізнесу. Заявку та документи на кредит до 1 млн грн підприємець може подати онлайн. Рішення за заявкою ми ухвалюємо протягом дня.

До 10% наших клієнтів релокували бізнес у безпечні регіони. Хоча ми очікували більше запитів фінансування релокації, ніж фактично отримали заявок. Клієнти або справлялись власними силами, або скористалися державною підтримкою за програмою релокації.

Є клієнти, які вже повернулись з релокації. Інша частина підприємців після релокації свого бізнесу вирішила залишитись та розвивати бізнес в більш безпечному місці. І є клієнти, які через свої бізнес-процеси не могли релокуватися і продовжували роботу в умовах війни на своїй бізнес-території. Йдеться, наприклад, про агробізнес, або статичний бізнес, який важко релокувати.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь