Сергій Шкляр: «Ми готові до фінансової реструктуризації» Сергій Шкляр, заступник міністра юстиції з питань виконавчої служби, голова спостережної ради по фінансовій реструктуризації

Сергій Шкляр: «Ми готові до фінансової реструктуризації»

Процедура фінансової реструктуризації передбачена для боржників, діяльність яких є потенційно перспективною, але вони відчувають тимчасові фінансові труднощі в результаті стрімкої девальвації національної валюти, втрати ринків збуту, падіння доходів та маржинальності, розмірковує в своїй колонці заступник міністра юстиції з питань виконавчої служби Сергій Шкляр, який став головою спостережної ради, створеної на виконання вимог закону «Про фінансову реструктуризацію».



Наразі більшість банків-кредиторів або не можуть дійти згоди щодо стратегій роботи з такими спільними боржниками, або, не маючи інструменту для реструктуризації або врегулювання, проводять примусові дії щодо стягнення заборгованості, що має результатом банкрутство, зменшення робочих місць і податкових надходжень та стагнацію економіки. Це – замкнуте коло проблем.

Закон «Про фінансову реструктуризацію» надає можливість та інструменти зберегти таких боржників шляхом зменшення фінансового навантаження та відновлення їхньої активної діяльності, надає податкові пільги боржникам та банкам, звільняє банки від санкцій за порушення окремих нормативів при реалізації плану реструктуризації та дає інші переваги для відновлення бізнес-активності.

Спостережна рада – координаційний орган у процедурі фінансової реструктуризації. Для початку процедур Рада затверджує регламент своєї діяльності; положення про секретаріат; арбітражний регламент (для розгляду спорів у процедурах фінансової реструктуризації); вимоги до незалежних експертів, які готуватимуть звіти про фінансово-господарську діяльність боржників; вимоги та рекомендації до звіту незалежного експерта про огляд фінансово-господарської діяльності боржника.

Крім того, спостережна рада обирає склад та призначає членів секретаріату; членів арбітражного комітету (голова та два заступника); затверджує список арбітрів, які можуть бути призначені одноособовими арбітрами при розгляді спорів у процедурах фінансової реструктуризації.

Спостережна рада була створена з представників державних органів – Сергій Шкляр (голова спостережної ради та заступник міністра юстиції), Юрій Гелетій (директор департаменту Міністерства фінансів), Віталій Ваврищук (директор департаменту Нацбанку), Андрій Демчук (директор департаменту Міністерства економічного розвитку та торгівлі), а також представників громадського суспільства, делегованих комітетом Верховної ради з фінансової політики та банківської діяльності, – Валерій Вощевський, Ірина Мудра, Ольга Білай, Наталія Василець.

Був проведений відкритий конкурс для відбору працівників секретаріату. Співбесіди з кандидатами проводились за присутності Незалежної асоціації банків України (НАБУ) та донорів – міжнародних фінорганізацій. Головою секретаріату стала Юлія Костецька, її заступником – Андрій Боровик.

Усі нормативні документи, які необхідні для роботи – вимоги до незалежних експертів, вимоги та рекомендації до звіту незалежного експерта, арбітражний регламент – затверджені і опубліковані на сайті НАБУ. Ми вдячні НАБУ за те, що вони здійснюють матеріально-технічну підтримку створення секретаріату – від офісу до сайту – та регулярно звітують про це спостережній раді та ЄБРР. При цьому Меморандумом про співпрацю між НАБУ та спостережною радою передбачено, що НАБУ в жодному разі не втручатиметься у роботу секретаріату (тобто в документообіг в рамках процедури). Для цього невтручання у Меморандумі передбачений обмежений доступ до приміщення секретаріату, окреме положення про документообіг (доступ до документів тільки секретаріату) та інші заходи інформаційної безпеки. Тому все, що стосується отримання документів від боржників та кредиторів, їх перевірки, організації зборів кредиторів, перевірки перебігу строків процедури та інше – винятково у відповідальності секретаріату.

Процес відбору у склад арбітражного комітету тривав з 30 грудня 2016 року по 21 лютого 2017-го (заяви кандидатів надходили на офіційну електронну адресу Ради Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.). Ми отримали більше 20 резюме та були вражені тим, що партнери визнаних лідерів юридичної практики та науковці зацікавлені у створенні в Україні арбітражного процесу, який відповідатиме міжнародній практиці.

Вже 2 березня спостережна рада шляхом рейтингового голосування затвердила склад арітражного комітету. Головою став Сергій Паперник, керівник практики вирішення спорів компанії PwC. Заступниками голови арбітражного комітету призначені Дмитро Шемелін (радник ЮФ «Астерс», який має значний практичний досвід у арбітражних процедурах за різними правилами та спеціалізується на міжнародному арбітражі) та Юлія Кирпа (партнер ЮФ AEQUO, яка визнана найкращим юристом України у сфері фінансового та банківського права за рейтингом «ТОП 50 юридичних фірм» видання «Юридична  практика» у 2016 році).

Згідно із арбітражним регламентом, арбітражний комітет подає на затвердження спостережній раді список арбітрів для затвердження. Конкурс кандидатів у список арбітрів був оголошений на початку лютого, документи приймалися до 28-го. Зараз маємо майже 50 заяв, які розглядатиме арбітражний комітет та зробить подання спостережній раді.

Насамкінець хотів би додати, що Україна не унікальна у своєму досвіді щодо процедур фінансової реструктуризації. Такий підхід був успішно застосований у цілій низці країн, в тому числі Великобританії, Туреччині, Сербії, Малайзії, інших європейських та азійських країнах. В Україні цей підхід був адаптований до локальних реалій та, маємо надію, стане реальним інструментом збереження перспективного бізнесу та одночасно очищення балансів банків від «поганих активів», але не шляхом позбавлення від них, а шляхом  відновлення їхньої гарної якості.

Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в соцсетях Twitter и Facebook.

Підписатися на розсилку Фінклубу

 

Присоединяйтесь