Відновлення кредитування економіки – спільна задача банків і влади
«Фінансовий клуб» 12 березня провів закрите засідання на тему «Як відновити кредитування економіки». Спікерами заходу, на якому піднімалися найбільш актуальні та важливі на поточний момент для банківської спільноти питання, виступили представники Національного банку і Мінфіну.
Першим слово отримав член Ради НБУ Василь Фурман, який розповів про больові точки кредитування бізнесу в Україні. Представник банківського регулятора констатував, що на фоні макрофінансової стабільності в Україні не відбувається значної активізації корпоративного кредитування. Учасники ринку ще декілька тижнів тому вірили, що вже цього року НБУ знизить облікову ставку до 7% і це підтримає тренд на здешевлення кредитів для бізнесу. Але через спалах коронавірусу і турбулентність в світовій фінансовій системі такої впевненості в Україні вже немає, і саме тому добре, що НБУ все ж таки знизив облікову ставку з 13 березня з 11% одразу до 10%. Він нагадав, що НБУ прагне зробити 2020-й роком відновлення іпотечного кредитування, але потрібно не забувати і про кредитування економіки.
Голова Ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек розповів банкірам подробиці перемовин із НБУ стосовно стрестестування банків, результати якого, серед інших факторів, також впливають на бажання банків кредитувати. Він акцентував увагу на нових факторах, які зараз усі обговорюють, таких як коронавірус та волатильність валютного ринку.
На його думку, українська банківська система добре підготовлена до кризових проявів, оскільки ризик-менеджмент зміцнів не тільки в банках з іноземним капіталом, але й в банках з українським капіталом. Він вважає, що нові виклики можуть зробити банківську систему міцнішою, а думка, що банкам вигідно тримати кошти в депозитних сертифікатах НБУ та ОВДП і вони не хочуть кредитувати, є міфом: банки хочуть кредитувати, просто жорсткі регуляторні вимоги НБУ стримують їх.
Директор департаменту фінансової політики Міністерства фінансів Дмитро Олійник зазначив, що вже назріла необхідність перегляду постанови НБУ № 351, щоб пом'якшити для банків можливості кредитування економіки.
Він гадає, що це пом'якшення має стосуватися галузей, які найбільше постраждають від пандемії коронавірусу, яка зараз розгортається.
Головний акцент в своєму виступі чиновник зробив на урядовій програмі кредитування бізнесу «5-7-9%» та її перших результатах. На поточний момент банки – учасники програми вже отримали 12 тис. заявок від підприємців, які потребують 8 млрд грн фінансування. Але поки що позитивну відповідь від банків – учасників програми отримав лише 1% цих бізнесменів: вони отримали 120 кредитів на 86 млн грн. Уряд хоче вдосконалити програму і вже підняв ліміти кредитування з 1,5 млн грн до 2 млн грн. Підприємці зможуть спрямувати ці кошти також і на купівлю житлової нерухомості для бізнесу чи прав на інтелектуальну власність.
Учасники засідання обговорили проблемні питання цієї програми, які не дозволяють видавати кредити швидше. По-перше, не всі банки були готові стартувати із видачею кредитів з першого дня. По-друге, банки всі ризики такого кредитування беруть на себе, тому висувають до позичальників вимоги, які можуть виконати не всі підприємці, особливо стартапи чи бізнесмени без застави. Питання викликала і безперервність бюджетної підтримки, оскільки банки хочуть мати гарантії, що програму профінансують і в 2020, і в наступних роках.
Серед порад лунали ідеї банкірів, як пришвидшити кредитування бізнесу, чи можливо знизити вимоги до малих підприємців і як банкам захиститися від питань правоохоронців, які в майбутньому можуть виникнути стосовно використання банками бюджетних коштів.
Обговорили банкіри також альтернативні інструменти підтримки бізнесу, такі як запуск експортно-кредитного агентства і можливість програми держпідтримки наукомістких галузей.
Учасниками чергового закритого засідання були топменеджери банків.
Модератором закритого засідання виступив керуючий партнер «Фінансового клубу» Руслан Чорний.
Підписуйтесь на новини FinClub у Telegram, Viber, Twitter, Facebook.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини