«Альфа Груп» хоче придбати найзбитковіший український банк

«Альфа Груп» хоче придбати найзбитковіший український банк

Італійська UniCredit Group готова обміняти Укрсоцбанк на статус співвласника «Альфа Груп». У ситуації відсутності реальних покупців на український актив це фактично єдина можливість італійців продати «дочку». Однак угода передбачається як безгрошова, а вихід з України – тільки на папері.



Взаємний обмін

«Альфа Груп» знайшла можливість «без грошей» розширити свій бізнес в Україні. 7 серпня її люксембурзька компанія ABH Holdings SA (ABHH) оголосила про початок тримісячних «ексклюзивних» переговорів з UniCredit Group про купівлю Укрсоцбанку. Угода не передбачає оплату активу «кешем»: італійська група отримає міноритарну частку ABHH, а натомість передасть холдингу свою українську «дочку». Деталі переговорів не розголошуються. Голова ABHH Петро Авен впевнений, що операція дозволить стати Альфі «неперевершеним гравцем на українському ринку».

Злиття Альфа-банку і Укрсоцбанку дійсно дозволить створити дуже велику кредитну установу – четверту за величиною активів (раніше цю позицію посідав збанкрутілий Дельта Банк). У неї буде майже 7% усіх банківських активів (85 млрд грн). Продати свій актив на падаючому ринку було складно, тим більше за гроші. А про повернення вкладених інвестицій навіть не йшлося.

У 2007 році італійці заплатили за банк більше п’яти його капіталів – $2,07 млрд. Після цього капітал Укрсоцбанку неодноразово збільшувався: тільки в поточному році в нього було вкладено $500 млн, у тому числі $250 млн – в статутний капітал. Окупити ці витрати на ринку, де покупців одиниці, неможливо. «Зараз немає ринку, і ніхто не купує банки. Тому немає ідей з приводу ціни, – міркував усього півтора місяці тому генеральний менеджер Укрсоцбанку Мауро Маскіо. – Це як з Софійським собором – як його можна оцінити, якщо ніхто не питає про ціну?»

Це не перше придбання «Альфа Груп» за період останньої кризи. 17 квітня 2014 року вона оголосила про купівлю 99,77% акцій Банку Кіпру (зараз Неос Банк) за 202,5 млн євро. Протягом року майже всі активи установи були переведені в Альфа-банк. Зараз група продає Неос Банк Леоніда Юрушева. Ще в 2013-му «Альфа Груп» вела переговори про купівлю Райффайзен Банку Аваль. Тоді обговорювалася інша, ніж з UniCredit Group, структура угоди: «Альфа-Груп» стала б міноритарним акціонером групи Raiffeisen, якій би передала усі свої активи.

Неостаточний вихід

У разі вдалого завершення переговорів італійці, як і планували, зможуть формально «залишити» український ринок. Це була їхня мета, адже Укрсоцбанк офіційно виставлено на продаж ще в 2014 році. Втім, UniCredit Group не вдасться остаточно піти з України. Група залишається опосередкованим – через ABHH – ​​власником Укрсоцбанку. І якщо українській установі в майбутньому знадобиться докапіталізація з боку ABHH, італійці понесуть фінансові витрати.

У I півріччі 2015-го Укрсоцбанк став найзбитковішим банком в країні – він втратив 8,3 млрд грн. І перспективи прибуткової діяльності туманні. «За результатами нового стрес-тесту всім банкам потрібно буде формувати додаткові резерви. Тому жоден з них не зможе показати прибуток. Можливо, у когось і буде операційний прибуток, але у балансах будуть збитки», – раніше констатувала нова голова правління Укрсоцбанку Тамара Савощенко. Пані Савощенко довгий час працювала в бек-офісі банку, а очолила його після того, як голова Граціано Камелі переїхав до Росії. Її навички можуть бути корисними під час організації процесу злиття банків.

Альфа-банк активно позиціонується як банк з європейським капіталом, хоч і не позбувся іміджу «російського». У нинішній ситуації це навіть плюс, зазначають експерти. «"Дочки" західних і російських банків будуть докапіталізовані материнськими структурами. А у банків з українським капіталом сьогодні дуже обмежені можливості щодо залучення грошей від акціонерів або зовнішніх інвесторів», – відзначає аналітик банківського сектора групи ICU Михайло Демків.

 

Долучайтесь