Втекли усі покупці Дельта Банку, крім одного Фото В'ячеслава Садовничого

Втекли усі покупці Дельта Банку, крім одного

Державна іпотечна установа залишилася єдиним потенційним інвестором Дельта Банку. Але й вона не хоче брати на себе всі зобов'язання установи – нічого не обіцяють фізособам з депозитами вище 200 тис. грн. Заможні вкладники незадоволені такою санацією неплатоспроможного банку. Але ДІУ не має вільних грошей навіть для такої часткової реанімації Дельта Банку.



Відсіялися на старті

На купівлю неплатоспроможного Дельта Банку шляхом створення перехідного банку залишився всього один претендент – Державна іпотечна установа (ДІУ), повідомив обізнаний співрозмовник FinClub, близький до угоди, який попросив про анонімність. ДІУ виявилася єдиним учасником інвестиційного конкурсу, який подав до Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) свою фінансову пропозицію, тоді як інші потенційні інвестори після due diligence Дельти відмовилися від неї.

На початку червня ФГВФО повідомив про отримання восьми заявок від потенційних інвесторів, зокрема, створення перехідного банку зацікавило ДІУ, великих вкладників, «Фокстрот», а купівля пасивів/активів була цікава Ощадбанку та ПриватБанку.

Пропозиція ДІУ передбачає створення перехідного банку, який отримає частину активів і пасивів Дельти. «Залишився тільки один інвестор – ДІУ. Усі інші не подавали заявок. Тепер треба чекати рішення Нацбанку, який повинен дати або не дати йому дозвіл на купівлю. А також рішення Кабміну: він має вирішити, чи будуть виділяти гроші ДІУ для формування капіталу банку. Це питання не одного мільярда, і зрозуміло, що у ДІУ цих грошей немає», – сказало джерело FinClub. Ідентичну інформацію повідомили FinClub і в ініціативній групі вкладників Дельта Банку.

Директор-розпорядник ФГВФО Костянтин Ворушилін ще в червні визнав, що порятунок Дельта Банку, навіть в обмеженому форматі, вимагає витрат держбюджету. «Для нас, звичайно, ідеальний варіант виходу із ситуації – якщо буде створено перехідний банк на базі Дельта Банку. Але без участі держави це неможливо, це рішення прийматиметься Кабінетом міністрів, таке розпорядження підписав прем'єр-міністр, і служби працюють над вивченням цього питання», – говорив він.

У прес-службах ФГВФО і ДІУ не змогли прокоментувати питання створення і купівлі перехідного банку. НБУ і Мінфін також поки не повідомили, чи планують вони видати дозвіл ДІУ на купівлю перехідного банку. Інше джерело FinClub, знайоме з переговорами, повідомило, що Нацбанк уже відмовив ДІУ у купівлі перехідного банку. Одна з причин проста: заявку мав подати бенефіціарій, яким може виступити Кабмін – засновник ДІУ – або Мінфін, який є офіційним покупцем усіх націоналізованих банків. Тому, незважаючи на відмову, Мінфін може напряму попросити у Нацбанку дозволу на купівлю банку. Часу небагато: вже 2 жовтня закінчується 7-місячний термін повноважень тимчасового адміністратора.

Вкладників відняли

Пропозиція ДІУ надихне не всіх клієнтів Дельти: держустанова не хоче брати на себе зобов'язання перед великими вкладниками, чиї депозити перевищують 200 тис. грн. За інформацією FinClub, ДІУ попросила Фонд передати до перехідного банку невиплачені фізособам депозити на суму до 200 тис. грн (їх сума оцінюється в 5 млрд грн) і забезпечені зобов'язання перед юрособами на 16,565 млрд грн. У цю суму входить рефінансування НБУ (9,32 млрд грн), кредити Ощадбанку (3,26 млрд грн), ДІУ (3,49 млрд грн) та Укрексімбанку (0,48 млрд грн). Крім того, перехідний банк має отримати грошові кошти в розмірі 748 млн грн, права вимоги за кредитними договорами громадян і підприємств на 18,473 млрд грн, цінні папери на 2,881 млрд грн, нерухомість на 2,03 млрд грн і основні кошти на 316 млн грн. Після цього Дельта Банк з рештою зобов'язань і активів буде ліквідовано.

Отримання такого великого обсягу зобов'язань має супроводжуватись їх реструктуризацією. Зобов'язання перед Нацбанком будуть пролонговані на 10 років під 7,7% річних, зобов'язання перед ДІУ, Ощадбанком і Укрексімбанком конвертують у довгострокові депозити на 10 років під 7,7% з можливістю дострокового повернення. Депозити фізичних осіб будуть розміщені на строк не менше трьох років під 20% річних.

Голова правління ДІУ Андрій Камуз у грубій формі відмовився від коментарів, не відповіли також і в прес-службі. Відомо, що ДІУ спочатку зацікавилося порятунком Дельта Банку, оскільки у нього «зависло» там 3,5 млрд грн. «Під час дії тимчасової адміністрації в Дельта Банку ДІУ, як і ряд інших держустанов, не може розпоряджатися коштами, котрі сплачуються в погашення заборгованості за іпотечними кредитами, і частиною коштів компанії на поточному рахунку. Залишки грошових коштів забезпечені договорами застави, укладеними між ДІУ та Дельта Банком. ДІУ спільно з ФГВФО та іншими інвесторами бере активну участь у розробці плану врегулювання ситуації з Дельта Банком», – повідомляли раніше FinClub в ДІУ.

Клієнти обурюються

Заможні вкладники протестують проти такої схеми «порятунку» Дельта Банку. За даними ініціативної групи вкладників, клієнтів банку з депозитами вище 200 тис. грн на момент введення тимчасової адміністрації було 34,6 тис. Дельта винна їм 15,13 млрд грн. Вкладники вважають таку вибірковість ДІУ порушенням закону. «Ми побачили, що в Дельта Банку збільшилась кількість забезпечених кредиторів. Виплати цим людям здійснюються позачергово – відразу ж після продажу їхньої застави. При цьому ДІУ не хоче брати на себе четверту чергу кредиторів, у яких в банку депозити понад 200 тис. грн, але бере сьому із забезпеченими заставами», – обурюється активіст ініціативної групи вкладників Дельти Роман Бадаліс. Сьогодні вкладники проведуть мітинг протесту.

Якщо ДІУ забере собі всі ліквідні активи Дельта Банку, то ліквідаційної маси Дельти буде недостатньо, щоб навіть почати виплати четвертої черги кредиторів. Тому в поточній ситуації вкладникам, як це не дивно звучить, вигідніше банкрутство всього Дельта Банку. Тоді їхні шанси отримати виплати будуть вищими за нульові.

 

 

Долучайтесь