Аваков зайняв Фірташа справою
Правоохоронці не дочекалися підприємця Дмитра Фірташа в аеропорту Бориспіль, але запідозрили його в умисному банкрутстві банку «Надра» і розкраданні держкоштів. Цю сенсаційну заяву МВС поки не підтверджують фінансові регулятори. Досі НБУ і Фонд гарантування вкладів фізосіб навіть виправдовували Дмитра Фірташа, акцентуючи увагу на тому, що банк де-факто «збанкрутував» ще за колишніх акціонерів.
Підозріле виведення
Власника Group DF Дмитра Фірташа підозрюють у розкраданні грошей з банку «Надра». Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков вночі в блозі повідомив, що Національна поліція після звернення НБУ розпочала кримінальне провадження за фактом неповернення рефінансування банком «Надра». Кредит на 5 млрд грн НБУ видавав під особисту гарантію Дмитра Фірташа.
За словами міністра, Дмитро Фірташ обґрунтовано підозрюється в тому, що, маніпулюючи, зокрема публічно, особистою гарантією на суму до 5 млрд грн, організував отримання кредиту рефінансування НБУ для банку «Надра». «Він не забезпечив використання цих коштів на стабілізацію ситуації, а, навпаки, вивів їх на пов'язані з ним компанії, – заявив міністр. – В результаті цих дій банк не повернув рефінансування, а Фірташ не здійснив виплати за гарантією, чим завдав збитків НБУ. Ці ж дії призвели до неплатоспроможності банку».
До розслідування залучатимуться правоохоронці інших країн. «У рамках цього виробництва МВС і Нацполіція домовилися з ФБР США, в рамках міжнародного правового доручення, щодо залучення експертів ФБР до роботи над матеріалами справи, оскільки ряд сумнівних фінансових операцій проводилися з використанням банків США», – повідомив глава МВС. За цим виробництвом тривають слідчі дії, і як тільки будуть можливі прямі процесуальні дії з Дмитром Фірташем, слідство перейде «в значно інтенсивнішу фазу забезпечення своїх можливостей», пообіцяв Арсен Аваков.
Заплуталися у свідченнях
За десять місяців, що минули від моменту банкрутства банку «Надра», ніхто не запідозрив його власника в умисному доведенні кредитної установи до неплатоспроможності. Всі подібні звинувачення висувалися до колишніх власників, які вже шість років не мають до банку стосунку. «Віднесення банку «Надра» до категорії неплатоспроможних стало наслідком його нежиттєздатності ще з часів введення тимчасової адміністрації в 2009 році, що було викликано, зокрема, ризиковою діяльністю попереднього менеджменту на чолі з Ігорем Гіленком, який не забезпечив якісного управління банком і фактично довів його до банкрутства», – заявили в НБУ в день запровадження в банк тимчасової адміністрації.
Регулятор акцентував увагу на тому, що Дмитро Фірташ робив спроби для порятунку свого активу, заводив рахунки компаній. «Банк «Надра» мав потрапити під ліквідацію ще в 2008 році. Він був нежиттєздатним уесь цей час. Акціонер намагався його підтримувати. Але він просто його таким отримав. Це банк, який не треба було залишати на ринку», –- висловлював свою думку перший заступник голови НБУ Олександр Писарук.
Подібне говорив і ФГВФО, який ліквідує установу. «Банк «Надра» доведено до банкрутства в 2008-2009 роках. Незрозуміло, навіщо потрібно було його підхоплювати тоді новими акціонерами. Застав під рефінансування, яке банк брав у 2008-му, нема. Але в останнього рефінансування, яке бралося новим акціонером, застави на місці. Гроші будуть перераховані в НБУ», – заявляв директор-розпорядник ФГВФО Костянтин Ворушилін.
Умисні наслідки
У 2014 році банк «Надра» отримав рефінансування на 3,3 млрд грн, але воно було видано під заставу майнових прав на кредитні договори та корпоративні права, а не під особисті гарантії. Попередній борг банку «Надра» перед НБУ становив 7 млрд грн, але застави не називалися.
Дмитро Фірташ і пов'язані з ним особи підозрюються у скоєнні злочинів за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу – «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем». За нанесення збитку в особливо великих розмірах йому загрожує позбавлення волі на строк від 7 до 12 років.
Крім того, якщо буде доведено провину пана Фірташа в умисному доведенні банку «Надра» до банкрутства, йому доведеться відповідати своїми коштами. Фонд гарантування вкладів може звернутися до власника банку, якщо у нього недостатньо грошей для компенсації збитків кредиторів. Однак поки ця норма не дає відчутного результату – жодного власника збанкрутілої установи ще не притягнуто до відповідальності. «Ми працюємо зі справами власників і менеджерів банків і змусимо їх платити. Але це відбувається не швидко», – пояснював проблему заступник директора-розпорядника ФГВФО Андрій Оленчик.
У Group DF Дмитра Фірташа спочатку відмовилися прокоментувати це звинувачення, але потім надіслали посилання на останнє інтерв'ю пана Фірташа. У ньому він сказав: «Ліквідація банку «Надра» – це не моє рішення. Це рішення НБУ. Зі свого боку ми, як група, пропонували внести близько 12 млрд грн, щоб виконати вимоги НБУ, але було ухвалено рішення про запровадження тимчасової адміністрації та ліквідацію банку. Я не розумію, чому було прийнято таке рішення. Після введення тимчасової адміністрації ми втратили контроль над банком».
Дмитро Фірташ обіцяв, але не влив у статутний капітал банку 5,5 млрд грн. Ще 20 листопада 2014 року банк повідомив, що розміщення акцій відбудеться серед існуючих акціонерів, а також приватних інвесторів, які мають намір взяти участь у капіталізації установи. Але на загальних зборах акціонерів 3 лютого 2015-го власники банку не затвердили результати додаткової емісії. «Ми за погодженим з НБУ графіком вносили гроші в банк. Але 29 січня нам в Нацбанку заявили: вносьте – не вносьте, але наступного тижня в банк введемо адміністрацію! Звичайно, після цього перерахування були заморожені. У рішенні НБУ ми вбачаємо політичний мотив», – говорив тоді анонімно представник Group DF.
НБУ не мав підстав вважати банк життєздатним, оскільки «експертний аналіз його планів підтверджував продовження генерування банком збитків у майбутньому». Можливість виконання планів капіталізації ставилася в залежність від реструктуризації кредитів НБУ на пільгових умовах на термін 10 років. «Прийняття НБУ вищезазначених умов капіталізації банку акціонерами означало б створення спеціальних умов на фінансовому ринку для одного учасника – банку «Надра», що не відповідає політиці регулятора зі створення рівноправних і прозорих умов для всіх учасників ринку», – заявляв Олександр Писарук.
Вчора в НБУ і ФГВФО не прокоментували ні звинувачення МВС, ні також те, чи є в них якісь претензії до Дмитра Фірташа.
Олена Губар
ТОП-новини