Банкрутів розпродадуть ProZorro
Збанкрутілі банки розпродаватимуть свої активи через нову систему, аналогічну системі ProZorro. Тепер потенційним покупцям не треба буде стежити за торгами на кожній біржі окремо – вони будуть у загальному доступі, включаючи застави Нацбанку. І хоча усі майданчики зможуть підключитися до торгів, не усі майданчики пройдуть переатестацію.
Активам наддадуть прозорості
Активи банків-банкрутів продаватимуть через нову електронну систему, побудовану за тими ж принципами, що й система держзакупівель ProZorro. У п'ятницю Нацбанк, Фонд гарантування вкладів фізосіб, МЕРТ та громадська організація Transparancy Internation Україна підписали відповідну угоду. Тепер 80 банків-банкрутів продаватимуть свої активи через нову платформу: пілотний проект запрацює до кінця літа.
До нової системи зможе підключитися будь-яка біржа, акредитована ФГВФО. Зараз їх налічується 32, включаючи майданчик Мін'юсту – СЕТАМ. Дві американські біржі – Debt Exchange і First Financial Network, які зареєстрували «дочки» в Україні, також планують пройти акредитацію і підключитися до торгів. Оскільки усі майданчики матимуть доступ до виставлених лотів, потенційний покупець зможе подати заявку через будь-яку з бірж. Комісію отримає та біржа, через яку до торгів підключився переможець аукціону.
Головна мета зміни системи продажів – підвищити їхню ефективність (зростання ціни продажу активів плюс швидке знаходження покупця) та усунути корупційні ризики, коли окремі майданчики можуть не допускати потенційних учасників, щоб продати актив задешево певним особам. «Досі конкретний актив продавався на конкретній біржі. Не усі покупці були задоволені цим, оскільки треба було реєструватися на різних майданчиках, не всі з них зручні. Крім того, ми отримували скарги від потенційних покупців, які не змогли отримати доступ до активів, їх штучно не допускали до торгів. Нова система дозволить збільшити кількість покупців», – упевнений директор-розпорядник ФГВФО Костянтин Ворушилін.
Корупційні ризики – основне, що стримує потенційних інвесторів. «Новий процес допоможе зменшити корупційні ризики на цьому ринку, і майданчики зможуть конкурувати відкрито», – вважає голова правління Transparancy Internation Україна Андрій Марусов.
Покупцям полегшать купівлю
У МЕРТ, який курирує систему ProZorro, обіцяють, що конкуренція на ринку посилиться. «Банки заводитимуть до системи активи, і будь-який інвестор зможе підключитися до будь-якої біржі та купити цей актив. Ми нікого не виключаємо з цього процесу, очікуємо, що усі діючі біржі, а також нові підключаться до нього», – повідомив заступник голови МЕРТ Максим Нефьодов.
Необхідно створити нову систему, оскільки для продажу активів банків-банкрутів не можна використовувати ProZorro: система держзакупівель – аукціони на зниження ціни, тоді як ФГВФО необхідні аукціони з підвищенням ціни.
Загальна балансова вартість активів неплатоспроможних банків становить 440 млрд грн, ліквідаційна маса – в рази менше. Торік Фонду вдалося продати активів на 1 млрд грн. Цього року передбачається, що виручка від продажу активів складе 12 млрд грн.
Взаємне невдоволення
У Фонді гарантування вкладів незадоволені великою кількістю бірж, які продають активи. До того ж на багато бірж часто надходять скарги. Із проданих в 2015 році активів на 1 млрд грн близько 80% було реалізовано усього через п'ять бірж. Тому Фонд планує відібрати майданчики заново. «Що більше висококваліфікованих організаторів торгів, які можуть справедливо й прозоро провести торги з нашою кількістю активів, то краще. Але їхня кількість має бути розумною. Три біржі – це, напевно, мало, але кілька десятків – забагато», – каже директор департаменту консолідованого продажу та управління активами Фонду гарантування вкладів фізосіб Юлія Берещенко.
Приватні учасники ринку постійно висловлюють невдоволення роботою Фонду гарантування з продажу активів і звинувачують регуляторів у сприянні монополізації ринку. «Є ризики монополії з боку СЕТАМ і зараз з'явилися такі ж ризики з боку американських компаній. Ми не проти того, щоб вони працювали, але наше завдання – захищати права українських організаторів торгів», – говорить директор асоціації «Біржові та електронні майданчики» Олег Падалка.
Нацбанк погоджується на всіх
Одна з головних претензій учасників ринку продажів активів полягає в тому, що вони отримують найбільш неякісні лоти з портфелів банків, що ліквідуються. Найбільш ліквідні активи банків-банкрутів були закладені під рефінансування в Нацбанку, який продає їх лише через державний майданчик СЕТАМ. «Високоліквідними активами торгувати, звичайно, легко, на них завжди є попит. Але продати те майно, яке не користується великим попитом, наприклад, обладнання, техніку, – набагато складніше», – нарікає директор товарної біржі «Іннекс» Павло Лисечко.
Заборгованість банків за кредитами рефінансування перед Нацбанком складає 53 млрд грн. Регулятор продає активи, які перебувають у нього в заставі за цими кредитами, виключно через СЕТАМ. Нова система дозволить отримати доступ до цих активів та інших майданчиків. «Ми були незадоволені якістю та швидкістю продажу активів, а також наявністю більше 30 майданчиків, які їх реалізовують. Тому ми вирішили продавати їх через СЕТАМ. Але розуміємо, що це також не є панацеєю», – говорить голова НБУ Валерія Гонтарева.
ТОП-новини