Банки перестали обігрівати клієнтів

Банки перестали обігрівати клієнтів

Держбанки видали фізособам так багато пільгових кредитів на утеплення житла, що в держбюджеті закінчилися гроші на цю програму – вона заморожена на невизначений термін. Поки що пільгові кредити можуть брати українці на купівлю котлів.


Грошей немає

У держбюджеті закінчилися гроші для виплати компенсації громадянам витрат на купівлю енергоефективних матеріалів у кредит. Тому держбанки з 6 липня припинили видачу «теплих» кредитів. «Наявного залишку держкоштів за напрямом «купівля енергоефективних матеріалів і устаткування з 30-процентним відшкодуванням» вистачить для виплати компенсацій за кредитами, виданими до 5 липня», – заявили в Держагентстві з енергоефективності та енергозбереження.

Усі кредити, оформлені до 5 липня, отримають відшкодування з держбюджету-2016. У ньому передбачено 893,8 млн грн на дотування «теплих» кредитів. Це втричі більше, ніж в 2015-му. «Тільки за шість місяців українцями вже залучено майже 954 млн грн на утеплення. З них 907 млн грн залучено на купівлю енергоефективних матеріалів і устаткування, за якою відшкодовується 30% від суми залучених коштів, а субсидіантам – 70%», – йдеться у повідомленні. Але триває видача кредитів на установку котлів, що працюють на альтернативних видах палива (компенсація становить 20% суми кредиту), і видача кредитів ОСББ на купівлю енергоефективних матеріалів і устаткування (компенсація 40% суми кредиту).

Терміни невідомі

У держбанках не знають, коли відновлять видачу цих позик. «Ощадбанк залишається уповноваженим банком урядової енергетичної програми для населення, проте кредитування купівлі матеріалів за держпрограмою здійснюватиметься за наявності держфінансування програми, про що буде повідомлено додатково, – повідомили FinClub в прес-службі Ощадбанку. – З огляду на обсяги бюджетування, Ощадбанк в рамках держпрограми продовжує здійснювати кредитування клієнтів виключно на придбання котлів з використанням будь-яких видів палива та енергії (крім природного газу та електроенергії) і відповідного додаткового обладнання й матеріалів до них».

«Ми призупинили з 6 липня кредитування енергоефективних матеріалів і устаткування для населення. Кредити для населення на негазові котли та енергоефективні кредити для ОСББ продовжуємо видавати. Призупинили тому, що грошей на компенсації від держави вистачить лише на кредити, видані до 5 липня. Зараз начебто Держенергоефективності внесло проект постанови про збільшення бюджету програми. Коли збільшать, тоді й відновимо кредитування», – повідомили FinClub в Укргазбанку. В Укрексімбанку не прокоментували ситуацію.

Державне агентство з енергоефективності направило на узгодження в Мінфін і Мінекономрозвитку проект рішення про виділення додаткових коштів у 2016 році.

Комерційна альтернатива

Альтернативою держпрограмі залишається кредит на комерційній основі – багато банків навіть запускають кредитні продукти в сфері енергозбереження. Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) недавно запустив Програму фінансування енергоефективності в житловому секторі України (IQ energy). Обсяг коштів на неї становить 75 млн євро. Банками-партнерами стали УкрСиббанк, ОТП Банк і Мегабанк.

Позичальникам пропонуються кредити на термоізоляцію стін, дахів і підлог перших поверхів; установку енергоефективних вікон, газових котлів та котлів на біомасі; модернізацію систем теплопостачання; установку сонячних систем опалення. При цьому позичальники-фізособи навіть зможуть отримати від ЄБРР компенсацію за кредитами в розмірі 15-20% інвестицій в технології та матеріали, а позичальники-ОСББ – 25-35%.

Долучайтесь