Дельта Банк нав'язує борг «Айбоксу»
Ліквідатор Дельта Банку хоче, щоб саме компанія iBox розрахувалася за кредитом, а не її поручителі, які погасили кредит в 2015 році грошима зі своїх поточних рахунків у цьому ж банку. Першу інстанцію Дельта Банк програв, але якщо апеляційний суд стане на його бік, iBox повинен буде заплатити банку близько 100 млн грн.
Справа «Айбоксу»
Дельта Банк намагається змусити ТОВ «Айбокс» (iBox) заплатити за кредитами, отриманими в 2013-2014 роках. Ліквідатор банку Владислав Кадиров подав апеляцію на постанову Окружного адміністративного суду Києва від 27 квітня 2016 року. Суд скасував рішення ФГВФО про визнання нікчемними договорів поручительства за кредитом. У Дельті з цим категорично не згодні.
З матеріалів справи випливає, що Дельта Банк відкрив «Айбоксу» дві кредитні лінії: 13 вересня 2013 року з лімітом 64 млн грн і 22 травня 2014 року з лімітом 80 млн грн. Тоді ж були укладені договори з поручителями. Серед них був співвласник «Айбоксу» Євген Березовський, який з жовтня 2014 року до березня 2015-го працював заступником голови ради директорів Дельта Банку.
25 червня 2014 року Дельта Банк підписав низку додаткових договорів поручительства за цими ж кредитами з Дмитром Веретою, Сергієм Ременюком, Олександром Щербаковим, Сергієм Козирицьким, Оленою Цвєтковою, Вадимом та Оленою Сергієнко. Деякі з них були співробітниками банку або пов'язаних з ним компаній. Сергій Козирицький був з 12 жовтня 2009 року до 4 березня 2015-го заступником голови ради директорів Дельта Банку, а Олена Цвєткова – головним бухгалтером КУА-АПФ «Дельта-Капітал» (перейменована у «Скай Кепітал Менеджмент»).
Ці поручителі погасили борги iBox усього за місяць до впровадження тимчасової адміністрації в банк. З рахунків Дмитра Верети в Дельті було списано 74,8 млн грн – погашено тіло кредиту і відсотки за договором 2013 року, з рахунків інших поручителів списано борг за кредитом 2014 року. Залишок боргу (1,12 млн грн) 12 лютого 2015 року переуступлено КУА «Скай Кепітал Менеджмент». Відбувся взаємозалік зустрічних вимог: нові гроші в банк не заходили.
«Поручителів» не визнали
Ці дії суперечили постанові НБУ № 692/БТ від 30 жовтня 2014 року про проблемність Дельта Банку. Адже погашення заборгованості могло відбуватися виключно в грошовій формі. «Погашення було проведено з поточних і депозитних рахунків поручителів в умовах практичної неможливості здійснити переказ коштів зі свого рахунку в інші банки, тобто в період неможливості виконання банком своїх зобов'язань перед кредиторами», – йдеться в апеляційній скарзі (копію має FinClub).
Тому 28 вересня 2015-го Дельта Банк визнав договори поруки від 25 червня 2014 року нікчемними, а в грудні 2015 року повернув на рахунки поручителів гроші, витрачені ними на погашення боргу iBox. У бухгалтерському обліку банку була відновлена заборгованість ТОВ «Айбокс» за договорами кредитних ліній. Позичальник і поручителі оскаржили це рішення в суді.
Банк вимагає грошей
Борг «Айбоксу» був погашений достроково наступного дня після виникнення прострочення, хоча його кредитні лінії діяли до 12 вересня 2016 року та 31 грудня 2017-го. «Банк не повідомляв позичальникові та поручителям про виникнення простроченої заборгованості і не направляв вимогу про дострокове повернення кредиту», – йдеться в скарзі ліквідатора Дельти.
У банку вважають, що договори поруки були оформлені «заднім числом». «Укладені з фізособами договори поруки, датовані 25.06.2014, лише 04.02.2015 і 12.02.2015 (в день погашення боргу) були прийняті банком на позабалансовий облік, – йдеться в документі. – Цей факт можна пояснити тим, що договори поруки були укладені безпосередньо перед датою або в дату погашення поручителем кредиту».
На користь цієї версії свідчить зафіксований в договорах курс списання грошей з рахунків поручителів у валюті – 18 грн/$. Такий «прогноз» було зроблено 25 червня 2014 року, коли долар коштував 11,88 грн. А при списанні в лютому курс становив 16,72 грн/$ і 25,09 грн/$.
Більш того, згідно з договорами, відповідальність поручителя не поширюється на будь-яке інше майно, в тому числі на гроші в інших банках. Договорами поруки була встановлена обмежена відповідальність в розмірі вкладів у Дельта Банку, що дає вкладникам-поручителям додаткові переваги перед іншими вкладниками банку під час ліквідації.
В порушення закону
Договори поруки – не єдине порушення в цій справі. Постановою Верховного суду від 16.02.2016 у справі № 826/2043/15 зроблено правовий висновок, що справи про оскарження дій уповноважених осіб ФГВФО не підсудні адміністративним судам. Такі спори мають розглядатися в господарських судах. Ліквідатор Дельти Владислав Кадиров вже двічі – 27 квітня і 30 червня – подавав клопотання про закриття провадження у цій справі. «Однак суддя Андрій Федорчук заяву безпідставно відхилив, чим грубо порушив норми процесуального законодавства і розглянув справу, що не підсудна адміністративним судам», – вказується в скарзі на поведінку судді, поданої представником Дельта Банку до Вищої кваліфікаційної комісії суддів (копію має в розпорядженні FinClub ).
12 лютого позивачі подали три однакових позови до ліквідатора Дельти, які потрапили до трьох суддів. Жодний з позовів не мав квитанцію про оплату судового збору. КУА «Скай Кепітал Менеджмент» лише 23 лютого подало документ про оплату. Хоча питання про відкриття провадження має вирішуватися за три дні з дня подачі позову до адмінсуду. «Є підстави вважати, що позивачі намагалися обійти автоматизовану систему документообігу суду і вибрати одну з трьох справ зі «зручним» для них суддею», – стверджують в Дельта Банку.
iBox прислухається до суду
Власник мережі терміналів iBox Євген Березовський каже FinClub, що на момент впровадження тимчасової адміністрації в банк у мережі не було заборгованості перед Дельта Банком. «Якби вона була, банк звернувся б до суду, і я б про це знав», – пояснив він. Це підтверджується матеріалами банку, адже поручителі заплатили борг своїми депозитами до впровадження адміністрації.
Євген Березовський відмовився назвати суму заборгованості компанії «Айбокс» перед кредиторами (поручителями і Дельта Банком), посилаючись на конфіденційність інформації. При цьому запевнив, що iBox погашатиме свій борг. «iBox буде погашати заборгованість перед тими кредиторами, законність вимог яких встановить суд», – пообіцяв пан Березовський.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини