Канада стає доступнішою

Канада стає доступнішою

Україна домовилася з Канадою про вільну торгівлю. Досі Канада не була перспективним напрямком для українських експортерів – обсяг поставок товарів мізерний і продовжує скорочуватися. Лібералізація торгівлі не дозволить збільшити експортну виручку України, але влада зможе поставити питання про обмін антидемпінгових мит.


Вільна угода

Україна шукає можливості наростити свій експорт після того, як він впав удвічі останніми роками. Якщо на початку 2013 року (за січень-квітень) Україні вдалося продати за кордоном товарів на $21,98 млрд, на початку 2016-го – після кризи, анексії Криму та війни на сході – обсяг експорту впав до $10,81 млрд. Експорт скорочується постійно – на початку року ще на 14%.

Одним із способів переломити цей тренд є угоди про вільну торгівлю з іншими країнами. На початку 2016 року набула чинності угода про вільну торгівлю України з Євросоюзом. Учора перший віце-прем'єр-міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів підписав угоду про вільну торгівлю з міністром міжнародної торгівлі Канади Христею Фріланд. «Угода з Канадою є першою угодою з країною північноамериканського регіону, що охоплює ринок такого масштабу», – заявив Степан Кубів.

Переговори про створення ЗВТ розпочалися ще в 2009 році. У липні 2015-го угоду парафовано. Вона регулює торгівлю товарами, правила їхнього походження, технічні бар'єри, державні закупівлі, захист прав інтелектуальної власності, правила вирішення спорів, захист навколишнього середовища, санітарні та фітосанітарні норми.

Невеликий потік

Одразу після того, як угода набуде чинності (після ратифікації в Україні та Канаді), без мит можна буде експортувати до Канади майже 99% товарних позицій. Ввізні мита на сільськогосподарські товари будуть скасовані, наприклад, на рибу, зернові, вина, соки, хлібобулочні вироби. Винятки стосуються лише 108 тарифних ліній, безмитний доступ до яких буде можливий тільки в рамках глобальних квот Канади. За нульовою ставкою в рамках квот бізнес зможе експортувати 22 групи товарів: зокрема, пшеницю, ячмінь, молочні продукти, курятину, яйця, свинину.

Будуть зняті також мита з усіх українських промислових товарів (що складали від 2% до 25%), наприклад, на одяг, металопродукцію, комплектуючі та електротехніку. Винятком стануть лише легкові автомобілі, за якими буде семирічний період скасування мит.

Україна в переговорах відстоювала асиметричне зняття обмежень. Одномоментно будуть зняті мита тільки з 72% канадського імпорту. До інших товарів застосовуватимуться перехідні періоди у три роки (живі вівці та птиця, яловичина, баранина, горіхи, борошно, крупи, соуси), п'ять (плоди і насіння олійних культур, жири) і сім років (свинина, молоко, вершки, яйця , мед, овочі, ковбаси). На сало, морожену свинину і субпродукти встановлені тарифні квоти, а цукор виключено з угоди.

Відразу ж канадські виробники отримають доступ до ринку українського текстилю, електричної апаратури, виробів із заліза та сталі, обладнання та запчастин. Але лише через три роки будуть зняті мита з канадських будматеріалів, інструментів, промислового обладнання; через п'ять – з мотоциклів, суден, причепів, фотоапаратів; через сім – з автомобілів, тракторів і запчастин до них.

Додаткові заходи

Досі Канада не була пріоритетом для нашого експорту. «Канада на сьогодні не є ключовим торговим партнером України. На цю країну припадає менше 0,1% українського експорту», – говорить головний економіст Альфа-банку Олексій Блінов. У січні-квітні 2016 року експорт українських товарів до Канади склав $8,5 млн (впав на 20,7%). Від лібералізації торгівлі виграє швидше Канада: імпорт її товарів в Україну склав $60,8 млн (зростання на 10,7%).

Основні статті українського експорту до Канади в 2015 році – продукція металургії (мідь і чорні метали; 36,4%), машинобудування (24,2%), продукція АПК та харчової промисловості (11,3%), промислові товари і добрива (по 9,6%), дерево (5,3%). У МЗС вважають, що переваги від безмитного доступу до ринку Канади в короткостроковій перспективі отримають постачальники соняшникової олії (Україна вже є світовим лідером з експорту цієї продукції), цукру, кондитерських виробів і шоколаду, алкогольних напоїв, пива, соків. «Щодо промислових товарів – це одяг, кераміка, металургія та хімія. Також угода сприятиме розвитку кооперації в сфері авіабудування», – йдеться у звіті МЕРТ про можливості для українського бізнесу після запуску вільної торгівлі з Канадою.

З Канади ж до України переважно везуть паливо (55,7%), продукцію машинобудування (13,3%), фармацевтичну продукцію (12,9%), продукти харчування, включаючи рибу (10,6%).

Торговий оборот України з Канадою найменший, якщо порівнювати її торгові відносини з іншими країнами «Великої сімки». Навіть інвестиції дуже мізерні. Станом на 1 жовтня 2015 року йшлося про $66,1 млн канадських інвестицій у видобувну і переробну промисловість, торгівлю транспортом, складське господарство, операції з нерухомістю.

Тому підписання угоди з Канадою має більше політичний і психологічний вплив, ніж економічний. «У контексті розвитку торговельних відносин між країнами, крім угоди про ЗВТ, для України цікавою була б відміна антидемпінгових заходів, що застосовуються Канадою до українських виробників металопродукції. На поточний рік заплановано перегляд значного антидемпінгового мита розміром 77%, який застосовується Канадою до українського гарячекатаного сталевого рулону. Скасування мита могло б сприяти збільшенню поставок на канадський ринок, – зазначає Олексій Блінов. – Також Канада застосовує антидемпінгове мито (37,4%) до українських сталевих труб»

Долучайтесь