Бензинові спекуляції

Падіння вартості нафти Brent минулого року на 52% могло порадувати в Україні відразу дві категорії населення: патріотів, бажаючих Росії усього найгіршого, і автовласників, які заправлялися на АЗС за цінами, що постійно підвищуються.

Але незважаючи на здешевлення імпорту, середня ціна бензину марки А-95 в Україні зросла за рік майже на 60% – з 10,75 грн/л до 17 грн/л. Склалася неприємна для автовласників ситуація: нафта подешевшала удвічі, а вироблений з неї бензин подорожчав в Україні в півтора рази. Цей парадокс пояснюється тим, що споживачі не помітили зниження доларових цін через девальвацію: гривня втратила до долара за останній рік (за курсом НБУ) до 50% своєї вартості. FinMaidan вирішив з'ясувати, наскільки ціна палива в Україні обумовлена коливаннями цін на нафту і курсовою динамікою гривні.

У розрахунках ми використовували дані Bloomberg про ціну нафти Brent, дані компанії «А-95» про середну роздрібну ціну бензину в Україні та дані НБУ про середньозважений міжбанківський курс. Цифри фіксувалися щопонеділка, після чого вираховувалися середньомісячні показники двох індикаторів: доларової ціни Brent і доларового еквівалента ціни українського бензину. Такий підхід виключає курсовий фактор з ціни імпортного палива.

Проведений розрахунок показав, що перша хвиля девальвації гривні навесні автоматично відобразилася в котируваннях палива на табло АЗС. Така ситуація спостерігалася до кінця літа. З січня до серпня ціна палива зросла майже в півтора рази – з 10,75 грн/л до 15,86 грн/л, але в доларовому еквіваленті ці коливання були несуттєвими – $1,22-1,32 за літр. Вони були майже ідентичні динаміці нафти Brent, яка рухалася в діапазоні $103-111 за барель.

Все змінилося у вересні. Протягом наступних чотирьох місяців і на початку січня Brent втратив половину своєї вартості, а гривня, за даними НБУ, знецінилася до долара всього на 18% (долар до гривні подорожчав на 22%). Паливо, всупереч існуючий досі залежності, не подешевшало. Середня ціна виросла приблизно ще на 7% – більше, ніж на 1 грн, до 17 грн/л. У підсумку, як видно на графіку, доларові ціни в Україні хоч і знижувалися, але повільно – до $1,08.

У нафтотрейдерів пояснення просте: офіційний курс 15,75 грн/$ відірваний від реальності, вони закуповують валюту дорожче – по 17-19 грн/$ залежно від курсу міжбанку та індивідуальних комісійних домовленостей зі своїм банком. Чим вища ціна закупівлі валюти для оплати імпорту, тим вища й ціна бензину на заправках.

У цю версію можна було б повірити, якби не два нюанси. По-перше, частина імпортерів працюють через Ощадбанк, який навряд чи буде заохочувати махінації із прихованими комісіями. По-друге, для того, щоб пояснити високу гривневу ціну на бензин на тлі двократного зниження за останні п'ять місяців доларової ціни на нафту, реальний обмінний курс гривні до долара має становити 28 грн/$. Саме за такого курсу дворазове здешевлення нафти завадить трейдерам істотно здешевити бензин в Україні.

Долучайтесь