Зі Сходу на Захід
У Чорногорії найближчими тижнями запрацює банк Zapad, власниками якого, за даними FinMaidan, є власники українського Банку Восток. Учасники ринку вважають, що з урахуванням орієнтації України на Європу така інвестиція виправдана у довгостроковій перспективі: Чорногорія – кандидат на вступ до ЄС (рос.).
Балканська орієнтація
Українські підприємці зацікавилися європейським банківським ринком. Чорногорська газета Pobjeda в номері за 25 грудня 2014 року повідомила про відкриття в Чорногорії банку з українським капіталом – Zapad. За даними видання, центральний банк Чорногорії завершив перевірку і видав ліцензію цій установі. Планується, що вона почне роботу наприкінці січня – на початку лютого 2015 року.
За інформацією джерел FinMaidan, банк Zapad зареєстрували власники українського Банку Восток – Вадим Мороховський і Володимир Костельман. «Вони отримували дозвіл НБУ на придбання частки у банку в Хорватії, але відмовилися від транзакції», – розповів інформований співрозмовник FinMaidan. На його думку, створення банку в Чорногорії – це «запасний аеродром» для грошей українських банкірів. Вадим Мороховський вирішив не коментувати ці дані. У Банку Восток і Fozzy Group (належить Володимиру Костельману) не відповіли на запит FinMaidan.
У лютому 2011 року чеський Home Credit BV продав «Хоум Кредит Банк» українському Платинум Банку. Платинум перейменував його на Банк Восток, перевів до себе усіх його клієнтів і в грудні 2011-го продав установу як «офіс з ліцензією». Тепер банк через компанію «Восток Капітал» контролює ПрАТ «Фоззі Груп». Банк розвивається як роздрібна установа для клієнтів магазинів Fozzy Group. На 1 жовтня 2014-го «Восток» посів серед банків 55-е місце за активами (4,09 млрд грн).
Нові можливості
Чорногорія ще в 2010 році стала кандидатом на вступ до ЄС, але її офіційною валютою вже є євро. «Для українських клієнтів, особливо VIP-сегмента, наявність банку в країнах єврозони може мати значення для оцінки ризику розміщення коштів. Можлива також активізація роботи з міжнародними платіжними системами як точок прийому платежів за транзакціями фізосіб, зокрема, українців, які працюють за кордоном», – говорить директор фінансово-економічного департаменту банку «Фінанси та Кредит» Дмитро Балун.
Фінансисти вважають, що відкриття банку за кордоном є доцільним для українських інвесторів, які хочуть диверсифікувати свої активи. Але менш витратною була б купівля частки у вже існуючому іноземному банку, ніж створення його з нуля. «На короткостроковому горизонті для України нічого хорошого в цьому немає, тому що кошти не працюватимуть на її економіку. Але в довгостроковій перспективі ці банки можуть стати мостами співпраці з Європою», – вважає начальник управління казначейства Індустріалбанку Геннадій Литвинов.
Такі інвестиції не є найпростішими у здійсненні. «Мінусом є висока вартість ліцензування та утримання банку, виконання вимог до капіталу та управління ризиками на рівні Базеля 3, обмеження на інвестування коштів в Україні через її низький кредитний рейтинг», – зазначає Дмитро Балун.
Олена Губар, Руслан Чорний
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини