Біржовий ринок не помітив втрату ПФТС

Біржовий ринок не помітив втрату ПФТС

Фондова біржа ПФТС не працює вже тиждень. Рішення її «технічних проблем» спочатку мало забрати всього день, але в підсумку затягнулося. В умовах приховування біржею реальної причини паралічу торгів учасники ринку висувають версії: від збою в роботі та виникнення проблем з використанням російської торгової системи до хакерської атаки.


На фондовій біржі ПФТС вже тиждень не проводяться торги цінними паперами, а ринок цього майже не помітив. Біржа припинила торги ще минулого вівторка через якісь «технічні проблеми», роботи з усунення яких планувалося провести протягом дня. Але 7 грудня біржа продовжувала не працювати. У другій половині дня вона повідомила про «проведення регламентних технічних робіт». Через них 6-8 грудня були оголошені «неторговельними днями».

Але і 9 грудня біржа не відновила роботу – її «канікули» продовжили до 12-го. Майданчик продовжував здійснювати інформаційний обмін з Розрахунковим центром і Національним депозитарієм з метою забезпечення виконання укладених на біржі договорів з цінними паперами, терміни виконання яких настали. При цьому перестали працювати сайт майданчика і корпоративна електронна пошта. У п'ятницю прес-служба ПФТС цієї збій не коментувала.

У листопаді біржа ПФТС провела торги на 11,3 млрд грн, що на 12,8% більше, ніж в жовтні. Обсяг угод з ОВДП склав 9,8 млрд грн, з корпоративними облігаціями – 1,5 млрд грн, з акціями – 7,6 млн грн, з цінними паперами ІСІ – на 113 тис. грн.

Право на відпочинок

Співрозмовник в НКЦПФР в п'ятницю сказав FinClub, що біржа ПФТС попередила їх про «проблеми», і, відповідно до законодавства, майданчик має право на проведення регламентних робіт. Примітно, що в травні поточного року біржу покинув директор з розвитку біржі ПФТС Ігор Селецький, а після його звільнення посаду директора з розвитку було скасовано.

Торговці були більш емоційні в оцінках того, що відбувається на біржі. «Вони навіть на e-mail нас ні про що не повідомили. Інші учасники переслали нам повідомлення від ПФТС, відправлене з gmail. Я просто не можу уявити, що таке могло статися, щоб лягло усе – і локальна мережа в офісі, і продакшн-сегмент, щоб це потрібно було тиждень відновлювати», – сказав FinClub неофіційно один з торговців.

Відсутність чітких пояснень з боку ПФТС про масштаб збою в роботі біржі призвела до появи різних версій. На думку іншого торговця, у біржі ПФТС міг закінчитися термін дії договору на використання програмного забезпечення Московської біржі. «Поки Московська біржа була акціонером українського майданчика, плата за програмне забезпечення якщо й була, то мінімальна. Тепер росіяни вирішили відігратися», – вважає співрозмовник.

Московська біржа на запит FinClub ні в п'ятницю, ні в понеділок не відповіла. Втім, на біржі ПФТС сьогодні уточнили FinClub, що їхні технічні проблеми не пов'язані з питаннями використання російського програмного забезпечення.

НКЦПФР 6 жовтня 2015 року відкликала ліцензію у біржі ПФТС, оскільки її контролював резидент РФ. Біржа оскаржила це рішення в Експертно-апеляційній раді при Державній регуляторній службі і повернула собі ліцензію. Але в лютому 2016-го Московській біржі усе ж довелося вийти з капіталу української біржі – акції ПФТС були продані пулу невідомих покупців, жоден з яких не володіє 10% акцій.

«Якби проблему можна було усунути самостійно, то протягом  тижня це зробили б. Швидше за все, український менеджмент до останнього намагався домовитися з росіянами про продовження контракту, але безкоштовно або задешево власники ПО не готові були надавати послуги. Інвестиції в український фондовий ринок, які Московська біржа здійснювала як акціонер біржі ПФТС, після виходу з капіталу біржі необгрунтовані. ПФТС доведеться або платити ринкову ціну, що малоймовірно, або шукати інших постачальників ПО», – вважає один з торговців. За підсумками 2015 року збиток ПФТС склав 54,4 млн грн, за рік кошти біржі скоротилися в чотири рази – з 81,1 млн грн до 21,5 млн грн.

Ще одна версія – хакерська атака. Про неї повідомили FinClub в одному з банків, який отримав таку інформацію від самої біржі. «За нашою інформацією, на ПФТС начебто була хакерська атака. Очікуємо відновлення їх роботи дуже скоро », – розповіли в одному з банків, який торгував держпаперами на ПФТС. Інший співрозмовник провів паралелі з тим, що того ж дня 6 грудня сталася хакерська атака на Держказначейство і Мінфін.

Час змін

Торговці, з якими FinClub спілкувався в п'ятницю, сумнівалися, що 13 грудня торговий майданчик відновить свою роботу. Але непрацююча біржа не стала критичною подією для учасників ринку. Оскільки більшість угод на ПФТС укладалися з держпаперами, після того як ПФТС припинила роботу, торговці перейшли з ОВДП на біржу «Перспектива» або ж взагалі проводили операції на позабіржовому ринку. «А угод з акціями зараз проводиться так мало, що учасники навіть не відреагували на непрацюючу біржу», – говорить директор КУА «Фінекс-Капітал» Ігор Когут. На його думку, ситуація, що склалася, може стати каталізатором консолідації на фондовому ринку, про яку усі вже дуже давно говорять. «Не виключаю, що ПФТС може об'єднатися з кимось із інших учасників», – вважає Ігор Когут.

У прес-службі ПФТС сьогодні дуже обережно коментували те, що відбувається, так і не сказавши, що відбулося насправді. Спочатку на біржі сказали FinClub, що проводяться «технічні заходи», а чи відновить біржа роботу завтра, стане відомо найближчими годинами. Пізніше на біржі сказали, що 13 грудня вони також не працюватимуть. «Завтра торгів не буде. Сподіваємося в середу запуститися », – сказали в прес-службі.

НКЦПФР вдає, що нічого екстраординарного не відбувається, і в Україні фондові біржі регулярно безстроково виходять з ладу. «Комісія отримувала повідомлення від ПФТС щодо проведення регламентних робіт 6-8 грудня. Зараз наші фахівці працюють з біржею, очікуємо на додаткову інформацію», – заявили сьогодні ввечері в прес-службі регулятора.
теги #ПФТС #збій

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу