Біржу люстрували

Біржу люстрували

Учора завершилася зачистка біржового ринку від майданчиків з російським капіталом. Після відкликання в жовтні ліцензії у ПФТС вчора ліцензію втратила «Українська біржа». Підставою для такого рішення регулятора стало затягування потенційними інвесторами викупу акцій українського майданчика у Московської біржі. НКЦПФР більше не могла чекати.Відкликали за графіком

Увечері 17 листопада НКЦПФР прийняла рішення про анулювання ліцензії ПАТ «Українська біржа». «Рішення прийнято відповідно до вимог п.9 ч.2 ст.16 закону «Про ліцензування видів господарської діяльності», згідно з яким підставою для анулювання ліцензії є документальне підтвердження встановлення факту контролю (вирішального впливу) за діяльністю ліцензіата осіб інших держав, що здійснюють збройну агресію проти України», – оголосив регулятор. Агресором є Росія, а, як було встановлено, 22,44% акцій «Української біржі» належать ВАТ «Московська біржа ММВБ-РТС» безпосередньо, а 20,64% – опосередковано, через ПрАТ «Український біржовий холдинг».

Право відкликати ліцензію «Української біржі» у НКЦПФР з'явилося в червні, але регулятор дав цьому майданчику, як і ПФТС, час на те, щоб будь-які неросійські інвестори викупили акції у росіян. Відсутність прогресу з продажу належних Московській біржі 50,0156% акцій ПФТС призвело в жовтні до позбавлення українського майданчика ліцензії. У той же час «Українській біржі» дали ще місяць. Минулого четверга в НКЦПФР сказали FinClub, що фінальний термін прийняття комісією рішення щодо УБ закінчується 19 листопада. І ще вдень 17 листопада питання щодо УБ в порядку денному засідання комісії, запланованого на 17:00, не було. Але в підсумку засідання комісії відклали на 18:00, доповнивши двома питаннями щодо «Української біржі». Про рішення стало вже відомо о 18:50.

Рішення про анулювання ліцензії набирає чинності через 30 календарних днів. Але біржа може оскаржити його в суді або Експертно-апеляційній раді з питань ліцензування при Державній регуляторній службі. Це ще більше відсуне строк набрання чинності рішення про анулювання ліцензії. На «Українській біржі» поки не коментують рішення регулятора, але, наприклад, ПФТС, почекавши закінчення 30-денного терміну, оскаржила позбавлення її ліцензії.

«Українська біржа» заснована 15 травня 2008 року. Російська біржа РТС володіла 49% акцій, рештою – 21 компанія. В кінці 2009 року РТС розподілила 6% акцій між найбільш активними учасниками торгів, знизивши свою частку до 43%. Після об'єднання РТС і ММВБ в 2011 році 43% перейшли до фондової біржі «ММВБ-РТС», яка в 2012 році перейменувалася в Московську біржу. Торги цінними паперами стартували на УБ 26 березня 2009, у травні 2010 року був запущений терміновий ринок – торгівлі ф'ючерсами, в 2011 році – опціонів.

Рятувальники бірж

У НКЦПФР своє жовтневе рішення щодо ПФТС пояснювали тим, що «ICU не змогла надати попередню згоду продавця акцій – Московської біржі, а фондова компанія «Фаворит» не надала інформацію про наявність у неї коштів на купівлю акцій ПФТС та інформацію про майбутніх кінцевих бенефіціарів біржі». При цьому регулятор говорив, що потенційні покупці акцій «Української біржі» – ІК Dragon Capital і ІГ «Універ» – дали їм необхідне підтвердження про можливість викупу 43% акцій у Московської біржі.

Цим інвесторам дали чотири-шість тижнів на завершення переговорів про купівлю акцій УБ. Ухвалення протилежних рішень в зовнішньо ідентичних ситуаціях викликало різку критику як з боку покупця – ICU, так і решти торговців. У діях регулятора вбачалася прихильність до Dragon Capital, колишній топ-менеджер якої – Дмитро Тарабакін – є членом НКЦПФР. «Протягом шести тижнів комісія очікувала конкретні результати із зміни структури власників «Української біржі», але сторони не продемонстрували відповідного прогресу», – констатували в прес-службі регулятора.

У III кварталі 2015 року обсяг торгів на УБ склав 1,416 млрд грн, кількість угод - 54,709 тис. Ринок акцій займав 50% торгів (707 млн грн), 43% - ф'ючерси (607 млн грн), 2% - опціони (19 млн грн), 5% - інвестиційні сертифікати, корпоративні та державні облігацій (81 млн грн). У топ-5 торговців входять Dragon Capital, «Універ Капітал», ФК «Укранет», «Кінто», ФК «КУБ». Лідером на ринку ф'ючерсів і опціонів була ІГ «Універ».

«Універ» попереду інвесторів усіх

Напередодні, 16 листопада, близько півночі «Універ» оголосив про підписання попередньої угоди про купівлю 23% акцій у Московської біржі. Як розповіли FinClub в компанії, вони викуповують 3% акцій «Української біржі» безпосередньо і 20,64% – опосередковано, отримавши контроль над 100% акцій ПрАТ «Український біржовий холдинг». Покупцем виступить британська SPV.

Президент ІГ «Універ» Тарас Козак запевняє FinClub, що єдиним бенефіціаром SPV є «Універ», а угода структурується таким чином, щоб оплатити акції валютою. Вже учора група направила в комісію документи на отримання дозволу на купівлю істотної участі в капіталі УБ. «Ми давно підготували всі необхідні документи і чекали тільки формального підписання договору з Московською біржею», – пояснив Тарас Козак швидку подачу документів. «М'яч на стороні регулятора», – написав у блозі керуючий директор «Універ» Олексій Сухоруков. Через 4 години регулятор ухвалив рішення анулювати ліцензію біржі. Що робити після відкликання ліцензії УБ, в компанії поки не знають. «Будемо визначати, як діяти далі, після того, як побачимо обгрунтоване рішення комісії», – сказав FinClub Тарас Козак.

Dragon Capital передумала

Партнером «Універу» з викупу частки МБ хотіла стати ІК Dragon Capital. Вона також підтвердила укладення угоди з москвичами. «Одна з компаній групи підписала попередній договір купівлі-продажу пакета акцій у розмірі близько 20%. Найближчим часом до НКЦПФР буде подано пакет документів для погодження набуття істотної участі Dragon Capital в УБ», – заявив у вівторок вдень генеральний директор Dragon Capital Томаш Фіала. Номінальна ціна 43% акцій «Української біржі» становить 10,75 млн грн ($452 тис.).

За кілька годин позиція компанії змінилася: «Dragon Capital припиняє свою участь у придбанні акцій ПАТ «Українська біржа» у Московської біржі». Підставою для такого рішення стала «викривлена інформація щодо участі Dragon Capital у придбанні акцій УБ, а також те, що має місце неоднозначне сприйняття угоди з боку учасників ринку».

Цю заяву регулятор не міг проігнорувати – через кілька годин він анулював ліцензію біржі. За інформацією джерела FinClub на біржовому ринку, Московська біржа підписала з Dragon Capital попередній договір купівлі-продажу акцій, але невідомо, чи поставила на ньому підпис українська ІК. «Маючи підтвердження серйозності намірів потенційних покупців акцій «Української біржі», ми надали їм можливість зробити подальші кроки, але не побачили прогресу», – заявив глава НКЦБФР Тимур Хромаєв. У Dragon Capital анулювання ліцензії УБ поки не коментують.

Біржа на роздоріжжі

ІК Dragon Capital і ІГ «Універ» посідають перше і друге місця в ренкінгу учасників торгів на «Українській біржі» в IIІ кварталі. Закриття єдиного майданчика з повноцінним інтернет-банкінгом позбавить їх клієнтського бізнесу. Тому учасники ринку не виключають, що відкликання ліцензії «Української біржі» – це лише привід збити ціну угоди для її потенційних учасників. «Московська біржа або буде поступливою, або піде на принцип – згорів сарай, гори і хата», – вважає співвласник фондової компанії «Фінекс-Україна» Ігор Когут.

Досвід ПФТС спростовує припущення, що біржа без ліцензії становить інтерес. Вчора одне з джерел FinClub розповіло, що після анулювання ліцензії ПФТС компанія ICU втратила інтерес до цього майданчика і вирішила викупити у росіян акції «Української біржі». У ICU інформацію про переговори щодо УБ не підтвердили, але й не спростували. При цьому повідомили про свій вихід з переговорів щодо купівлі контролю над ПФТС. Як виявилося, до сфери інтересів ICU не входить купівля акцій ПФТС за безцінь з подальшим відновленням ліцензії ПФТС в суді або шляхом подання в НКЦПФР заяви на видачу їй нової ліцензії.

«Група ICU не веде переговорів про купівлю акцій ПФТС, бо цей актив втратив свою інвестиційну привабливість у зв'язку з відкликанням НКЦПФР ліцензії біржі, що демонструє вибірковий підхід регулятора і створення преференцій окремим учасникам ринку, – сказав FinClub керуючий директор групи ICU Костянтин Стеценко. – Ми готові брати участь у процесах розвитку вітчизняного фондового ринку у форматі равнопартнерської співпраці». У яких учасників є преференції, в ICU не вказали.

Вікторія Руденко

 

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу