Курс свистали нагору
Як і запланували в уряді, вартість долара в Україні знову почала швидко зростати – цього разу до позначки 24,1 грн, яку Мінфін планує закласти в держбюджет на наступний рік. Фінансисти пояснюють зростання американської валюти зайвою гривнею на руках у населення після чергової хвилі виплат вкладів збанкрутілих банків. Учасники ринку очікують, що в середньостроковій перспективі курс долара може досягти позначки 25,5 грн.
Долар виконує план
Курс долара продовжує мчати вгору. Від початку тижня він подорожчав на міжбанку на 70 копійок і вчора практично досяг рівня 24 грн/$: вдень середньозважений курс досягав 23,98 грн/$, а закрився на рівні 23,91 грн/$. Таким чином, курс майже впритул наблизився до рівня, який Мінфін пропонує закласти в держбюджеті на 2016 рік – 24,1 грн/$. Саме за таким курсом розраховані доходи і витрати держави, заявляла раніше міністр фінансів Наталія Яресько. Ще минулої п'ятниці ринок закрився на позначці 23,06 грн/$, а тижнем раніше – 22,65 грн/$.
Враховуючи, що НБУ публікує тільки середньозважений курс міжбанку, окремі угоди вже вчора могли укладатися з доларом за курсом вище 24,1 грн. Учасники ринку говорять відразу про кілька причин девальвації. «Зростаючий курс можна пояснити сезонним падінням експортної виручки, додатковими емісіями для ФГВФО і «Нафтогазу», пробуксовкою з ключовими реформами, та й в цілому відсутністю довіри населення і бізнесу до гривні та банківської системи», – каже начальник відділу стратегічного планування Укрсоцбанку Єгор Перелигін.
Скорочення експортної виручки також тисне на курс. «Безумовно, на валютні коливання впливають істотні структурні перекоси, в основі яких лежить дисбаланс поточного рахунку платіжного балансу країни. Падіння експортного потенціалу в зв'язку з втратою контролю над деякими районами Донецької та Луганської областей і негативна динаміка на основних експортних ринках (зернова і металлорудна група) стали причиною серйозного погіршення показників товарного експорту», – говорить голова правління Комерційного індустріального Банку Вадим Березовик. Вчора ж Росія оголосила, що з 1 січня введе заборону на імпорт продовольства з України. Внаслідок цього наша країна втратить $600 млн експортних надходжень.
Очікування підвищення
І хоча НБУ заявляв про вільне гнучке ринкове курсоутворення, саме жорсткі адміністративні обмеження багато місяців утримували курс у межах коридору 21-23 грн/$. До речі, хоча офіційно ніякого «коридору» не існує, НБУ публічно визнавав, що вважає виправданим коливання курсу саме в такому діапазоні. Ще на початку листопада курс вийшов за межі «коридору» і, не відчувши опору НБУ, помчав угору. 2 листопада НБУ продав $30 млн по 23,01 грн, після чого два тижні не продавав валюту на аукціоні. 17 листопада йому вдалося продати всього $5,3 млн по 23,67 грн через невеликий попит, а 18 листопада НБУ хоч і підвищив обсяг продажів на аукціоні до $13,1 млн (курс – 23,87 грн/$), але обіцяв продати набагато більше – $50 млн.
У найближчому майбутньому курс продовжуватиме залежати від зазначених вище факторів. Крім того, він буде змінюватися у зв'язку з новинами українського економічного ринку. «Ажіотажний попит на валюту підігрівається девальваційними очікуваннями як населення, так і підприємств. Ще багато чого залежить від новинного фону: рішення, яке прийме МВФ по Україні, результатів реструктуризації боргу перед РФ та інших подій», – вважає заступник директора казначейства банку «Хрещатик» Едуард Назаренко. Йдеться про те, що досі невідомо, коли МВФ надасть Україні черговий транш, також невідомо, що буде з боргом перед РФ на $3 млрд.
Тому банкіри не чекають відкату курсу в середньостроковій перспективі. «Поточна ситуація залишається під контролем регулятора, однак варто очікувати продовження поступового висхідного дрейфу курсу долара до більш високих рівнів у діапазон 23,5-25,5», – зазначає Вадим Березовик.
ТОП-новини