ОСЦПВ набралося проблем

ОСЦПВ набралося проблем

Ризики страхових компаній ринку ОСЦПВ в III кварталі практично не знизилися – такий висновок можна зробити з останнього звіту МТСБУ. У страхових компаніях заявляють, що, навпаки, платити стали краще, а неідеальні оцінки викликані технічною недосконалістю методики. Щоправда, на практиці клієнтам отримати відшкодування часто, як і раніше, складно.



Потерпілим у ДТП, як і раніше, нелегко отримати страхове відшкодування. Про це свідчать дані Моторного (транспортного) бюро України (МТСБУ). У III кварталі оцінені результати 58 СК за принципом світлофора, де червоний колір означає незадовільний результат, жовтий – задовільний, зелений – гарну оцінку. З'ясувалося, що третина страховиків отримали хоча б одну задовільну або навіть незадовільну оцінку за роботу на ринку ОСЦПВ. Дані щодо СК «Домінанта» не оприлюднені, оскільки у компанії є заборгованість перед фондами бюро.

За показником «загальна оцінка діяльності» сім компаній – «Аска», «Дніпроінмед», «Еталон», «Київ Ре», «Нова», УОСК і УТСК – отримали задовільні оцінки. Незадовільних показників ні в кого не було. У шести компаній («Аска», «Еталон», «Нова», «Оранта», УОСК і УТСК) – незадовільні показники якості врегулювання збитків. «Жовтий» колір – у 13 СК. Останніми місяцями гірше стали платити «Гарантія», «Дніпроінмед», «Європейський страховий альянс», «Талісман страхування», Харківська муніципальна СК та «Юнівес Страхування».

Найбільше скарг в МТСБУ надходило на «Аска», «Дніпроінмед», «Еталон», «Нова», УОСК і УТСК – ці компанії отримали незадовільні оцінки. Задовільні показники у СК «ВУСО», «ІНГО Україна» і «Київ Ре». У порівнянні з попереднім кварталом скаржитися стали менше на компанії «Здорово», «Інтерполіс», «Оранта» і «Скарбниця».

Технічні складності

Деякі СК пояснюють свої оцінки особливостями методики. «Погіршення оцінок викликано зростанням показників виплат відшкодувань. Тут зіграли свою роль деякі особливості методики оцінки, яку використано в МТСБУ. У III кварталі «Еталон» виплатила страхових відшкодувань в 2,3 рази більше, ніж в кожному з попередніх двох кварталів. Також кількість врегульованих страхових випадків у порівнянні з попередніми періодами виросла відповідно в 1,5 і 2 рази», – говорить голова правління «Еталон» Юрій Нечипоренко. «У третьому кварталі ми закрили останні заборгованості, що залишилися від «попереднього життя». Ми молода компанія, у нас зростаючий портфель, і нам банально не вистачило нових справ для того, щоб показник був 1», – пояснила «жовтий» колір за якістю врегулювання збитків заступник голови правління СК «Талісман Страхування» Ася Трубицька. За її словами, середній термін врегулювання з ОСЦПВ в їхній компанії за новими випадками не перевищує місяця. «За невеликими збитками – навіть швидше. Тому ми впевнені, що в майбутньому наші показники завжди будуть в «зеленому» кольорі», – додала Ася Трубицька.

У «ІНГО Україна» пояснили, що до «зеленого» кольору їм не вистачило зовсім трохи. «Рівень скарг від страхувальників, розрахований за методикою МТСБУ, склав 0,0206 при індикативному значенні 0,0203. При цьому в третьому кварталі у нас були обгрунтовані відмови у виплатах страхових відшкодувань, але деякі клієнти з цим не погодилися і, відповідно, скористалися своїм правом подати скаргу на страхову компанію», – визнає заступник голови правління «ІНГО Україна» Віктор Шевченко. За показниками «загальна оцінка діяльності» та «якість врегулювання збитків» у СК, як і раніше, високі оцінки.

Право на збій

У деяких компаніях причиною більш низьких оцінок стали зростаючі виплати та об'єктивні складнощі з врегулюванням страхових подій. «Погіршилася дисципліна оформлення документів з ДТП і, відповідно, часто викривлені терміни надання відповідних документів у СК, зокрема розгорнутої довідки ДАІ», – пояснили в компанії «Юнівес». «Наша компанія обслуговує, здебільшого, київських клієнтів, а витрати в Києві, як на відновлення автомобілів, так і на медобслуговування, на порядок вищі, ніж в інших регіонах. Минулого кварталу у нас спостерігалося зростання регресних вимог, що надходили від інших страхових компаній. Специфіка їхнього врегулювання така, що ми не можемо вписатися у відведені 120 днів для проведення виплати», – говорить член наглядової ради СК «Нова» Ірина Сербіна.

У «Київ Ре» вважають зміну оцінок нормою. «Система оцінки діяльності страхових компаній МТСБУ досить складна і залежить від різних показників. Оцінки діяльності в компанії можуть мінятися (поліпшуватися і погіршуватися) – це ж робота. Але ми продовжуємо працювати стабільно, виконувати взяті на себе зобов'язання з упевненістю, що наші результати роботи поліпшуватимуться», – заявили в СК «Київ Ре».

Надія на краще

У МТСБУ обіцяють, що фінансове становище страховиків та їхня платіжна дисципліна буде поліпшуватися. «Оцінки за III квартал свідчать про погіршення якості врегулювання збитків у деяких страховиків, що впливає на кількість бланків, які може отримати страховик», – говорить генеральний директор МТСБУ Володимир Шевченко. Якщо показники компанії погіршуються, то менше полісів їй буде видано. Щоправда, зовсім не видавати бланки бюро може тільки в тому випадку, якщо компанія втрачає право працювати на ринку ОСЦПВ. Як розповів Володимир Шевченко, якщо фінансовий стан страхової компанії погіршується або виникає ризик неякісного виконання зобов'язань перед клієнтами, МТСБУ передає цю інформацію Нацкомфінпослуг. А вже регулятор може застосовувати санкції до страховика.

Ще одним стимулом платити краще для страховиків стало зв'язування резервів. Якщо рівень врегулювання нижче 35%, страховик зобов'язаний відраховувати до фондів бюро додатковий внесок. Втім, отримати відшкодування все ще нелегко. «Як і раніше, часто клієнти скаржаться, що страховики начебто не відмовляють у виплаті, але істотно занижують суму відшкодування і максимально розтягують терміни виплат. А ми, як учасники ринку, як і раніше, стикаємося з демпінгом і необгрунтованим ціноутворенням», – розповів керівник однієї з СК.

Страховики розраховують, що на ринок позитивно вплине пілотне впровадження прямого врегулювання. Учасники проекту мають бути зацікавлені в якісному обслуговуванні клієнтів, щоб вони потім знову купили у них страховку. З 14 СК, які беруть участь у пілотному проекті, у більшості відмінні показники діяльності. Претензії у МТСБУ є тільки до компаній «ІНГО Україна» і «ВУСО» (по одній задовільній оцінці), «Оранта» (одна «червона» оцінка) і «Аска» (жодного «зеленого» показника).

 

Долучайтесь