Суд вставляє кредити в колеса

Суд вставляє кредити в колеса

Позичальники домагаються успіху в справі заперечування в судах кредитних договорів, прив'язаних до курсу валют. Вищий спецсуд України частково став на бік позичальника в суперечці за договором з валютною прив'язкою, визнавши таку прив'язку незаконною. Це рішення не поширюється на аналогічні договори, тому кредитори почуваються спокійно.



Вищий спеціалізований суд України наприкінці жовтня визнав недійсною валютну прив'язку в кредитному договорі між ТОВ «Порше Мобіліті» і позичальником. «Оспорювану угоду укладено в період заборони на надання споживчих кредитів в іноземній валюті, а тому умови кредитного договору про визначення валюти платежу за курсом в еквіваленті до долара США суперечать ч. 1 ст. 11 закону «Про захист прав споживачів», що правильно враховано судом апеляційної інстанції», – йдеться в рішенні.

При цьому суд відправив на перегляд рішення Апеляційного суду Запорізької області, який скасував кредитний договір. «Апеляційний суд не вказав, якій нормі закону суперечить зміст усього кредитного договору, не з'ясував, чи може оспорювана угода виконуватися без урахування недійсної частини», – йдеться у ньому. Позичальник позичав 145,2 тис. грн під 9,9% річних строком на 60 місяців, і необхідно зрозуміти, який борг повертати.

Законодавча лазівка

Валютне кредитування населення заборонено в 2011 році, але лізингові компанії та фінансові компанії, афілійовані з імпортерами та девелоперами, видавали кредити з валютною прив'язкою на купівлю автомобілів і нерухомості.

Лізингові компанії поки не бачать загроз для своєї діяльності. «Це судове рішення ми відносимо до розряду судових казусів, які, на жаль, іноді трапляються у нас. Тільки у «Порше Мобіліті» 12 позитивних судових рішень щодо валютної прив'язки, а в цілому на ринку їх сотні», – розповідає директор асоціації «Українське об'єднання лізингодавців» Марина Масич. А генеральний директор компанії «УніКредит Лізинг» Лариса Чернишова звертає увагу на те, що Вищий спеціалізований суд не просто скасував рішення апеляції про визнання кредитного договору недійсним, але відправив справу на перегляд до тієї ж апеляційної інстанції.

При цьому отримання техніки в лізинг не стало популярним у населення. «Ми не працюємо з приватними клієнтами. Більша частина нашого портфеля дійсно у валюті, але ми переважно працюємо з експортерами», – каже генеральний директор компанії «ОТП Лізинг» Андрій Павлушин. Його компанія і далі планує видавати фінансування у валюті. «Наступного року ми маємо намір профінансувати купівлю на $60 млн», – обіцяє Андрій Павлушин. «До того ж формально ми кредитів не надаємо, відповідно, кредитних договорів у нас немає. Ми надаємо фінансовий лізинг, і договори у нас лізингові», – уточнює Лариса Чернишова.

Крапку поставлено

Лариса Чернишова нагадує, що в жовтні 2014 року Верховний суд вже підтвердив відповідність умов договору лізингу, який передбачає коригування лізингових платежів з урахуванням змін курсів, законодавству. «Положення законодавства хоча й передбачають обов'язковість застосування валюти України для здійснення розрахунків, але не містять заборони визначення грошового еквівалента зобов'язань в іноземній валюті. Тому коригування лізингових платежів, в основі яких лежить зміна курсової різниці (зміна курсу гривні по відношенню до долара), прямо не заборонені та не суперечать чинному законодавству України», – йшлося в рішенні суду.

Девелопери діють обережно

Незважаючи на те, що найчастіше валютна прив'язка використовується під час продажу нерухомості на виплат, девелопери також не очікують масового визнання договорів недійсними. «Ми надаємо розстрочку, оскільки кредитувати не маємо права. Кожен конкретний випадок є індивідуальним. Теоретично, під час якихось розглядів можуть бути посилання на це рішення, можуть проводитися аналогії. Але сказати однозначно, що для забудовників це рішення суду матиме незворотні наслідки, не можна», – вважає директор з маркетингу та продажу ЖК RiverStone Ангеліна Деревльова.

 

Долучайтесь