Від ліквідації МСЕК до пенсійних змін: що змінилось в Україні з 1 січня

Від ліквідації МСЕК до пенсійних змін: що змінилось в Україні з 1 січня

FinClub зібрав для вас головні зміни, які відбулися 1 січня.

Зупинився транзит російського газу до європейських країн через Україну

Сьогодні з 7:00 газотранспортна система України перестала транспортувати російський природний газ.

Європейська комісія в координації з країнами-членами понад рік цілеспрямовано готувалася до сценарію відсутності транзиту російського газу через Україну з 1 січня 2025 року та забезпечення доступності альтернативних джерел постачання для держав, які можуть бути цим уражені.

Проти зупинки постачання газу виступала Словаччина та Угорщина.

Одночасно зупинився транзит російського газу до Молдови (до невизнаненої ПМР).

Щоб компенсувати втрати від відсутності транзиту, вартість транспортування газу для споживачів всередині України зросте в 4 рази або на 305%.

МСЕК ліквідовані

З 1 січня 2025 року статус інвалідності, замість МСЕК, визначатиметься на основі оцінювання повсякденного функціонування людини, тобто оцінювання впливу травми чи хвороби на повсякденну діяльність.

Після ліквідації МСЕК з 2025 року вся процедура перейде в електронний формат, і для отримання необхідних документів громадянам потрібно буде звертатися безпосередньо до лікаря.

Процес оцінювання функціонування може бути реалізований у різних формах. Залежно від обставин та потреб людини, оцінювання проводиться в один із таких способів:

  • Очний – безпосередньо в закладі охорони здоровʼя.
  • Дистанційний – із використанням методів і засобів телемедицини.
  • Заочний – без особистої участі людини, виключно за наданими документами.
  • Виїзний – за місцем перебування або лікування людини.

Оцінювання проводитимуть експертні команди, у складі яких будуть практикуючі лікарі, на базі кластерних та надкластерних лікарень. До складу експертних комісій не зможуть входити голови колишніх МСЕКів.

На підставі витягу з рішення експертної команди люди з інвалідністю зможуть отримувати (або продовжувати отримувати) пільги, пенсії, допомоги, компенсації, надбавки. Витяг із рішення експертної команди також може бути використаний для цілей, визначених Законами «Про військовий обов’язок та військову службу» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Підвищено пенсійний стаж

Пенсія за віком в Україні призначається за наявності у громадян необхідного страхового стажу після досягнення віку 60, або 63, або 65 років. У 2025 році для виходу на пенсію у 60 років потрібен стаж 32 роки (рік тому необхідно було 31 років стажу).

Згідно з законом, право на призначення пенсії за віком мають ті, кому у 2025 році виповнилось:

  • 60 років – за наявності не менше 32 років страхового стажу,
  • 63 роки – за наявності не менше 22 років страхового стажу,
  • 65 років – за наявності не менше 15 років страхового стажу.

Пенсія за віком призначається за зверненням особи з дня, наступного за днем досягнення нею пенсійного віку, якщо звернення відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого віку.

Бензин подорожчає

З 1 січня в Україні очікується наступний етап підвищення акцизу на пальне, відповідно до ухваленого закону. Метою є поступове збільшення ставок до мінімального рівня, встановленого в Євросоюзі.

У 2025 році він становитиме 271,7 євро за тисячу літрів бензину, 215,7 євро за тисячу літрів дизеля і 173 євро за тисячу літрів газу.

Це може означати здорожчання пального на 1,5,-2 грн/л.

Субсидія для ВПО на оренду житла

У січні деяким переселенцям нараховуватиметься субсидія на оренду житла, яка діятиме на всій підконтрольній Україні території. Право на субсидію матимуть сім'ї, які орендують житло, і витрачають на оренду понад 20% своїх сукупних доходів. Звертатися за призначенням потрібно до найближчого відділення Пенсійного фонду.

Медицина стає більш коштовною

З 2025 року набирає чинності перелік лікарських послуг, які державні та комунальні заклади надаватимуть пацієнтам платно, повідомляє УНІАН.

Таким чином, з 1 січня 2025 року пацієнтам доведеться платити за:

  • звернення без направлення лікаря, крім випадків, коли воно не вимагається;
  • медичні послуги за договорами з юридичними особами;
  • послуги у медичних закладах сектору безпеки і оборони та Державного управління справами, якщо пацієнти не належать до визначених категорій;
  • послуги за місцем проживання, якщо звернення спричинене бажанням пацієнта, а не медичним станом;
  • можливість самостійно обрати лікаря у стаціонарі;
  • перебування у палаті з підвищеним рівнем комфорту та сервісу.

Зарплата вчителів

Із січня зарплата вчителів зросте, згідного нового бюджету. Освітяни отримуватимуть щомісячну доплату до зарплати – 1000 грн після сплати податку. А з вересня 2025 року розмір допомоги становитиме 2000 грн.

Подорожчало оформлення паспортів

Через нову вартість бланків окремих біометричних документів з 1 січня 2025 року зросте ціна оформлення паспорта громадянина України у формі ID-картки, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також посвідки на тимчасове та постійне проживання в Україні.

«Автоцивілка» здорожчає мінімум на 25-30%

З 1 січня 2025 року «стеля» виплат за шкоду життю та здоров’ю за «автоцивілкою» підвищується до 500 тис. грн, майну – до 250 тис. грн.

Масштаби такого підвищення в умовах високої конкуренції цього ринку становитимуть близько 25-30%. Важливо, що новий закон не припиняє дію чинних полісів, а стосується лише нових. І для пільгових категорій зберігається можливість оформлення поліса за 50% його вартості.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь