Чудова п'ятірка

Чудова п'ятірка

Парламентарі затвердили п'ятьох членів наглядової ради, створення якої необхідне для запуску нової процедури добровільної фінансової реструктуризації боргів бізнесу. З п'ятьох щасливчиків двоє членів спостережної ради представляють банк з найбільшими резервами під проблемні кредити, а один – політичну силу Олега Ляшка.



Свої люди

Парламентський комітет з питань фінансової політики та банківської діяльності вчора затвердив п'ятьох членів наглядової ради в рамках реалізації закону «Про фінансову реструктуризацію», який набуде чинності 19 жовтня. Наглядова рада стане ключовим органом у процедурі досудового врегулювання боргів бізнесу. Він працюватиме як координаційний орган з питань організації та проведення процедури фінансової реструктуризації.

Згідно зі ст. 14 закону, до нього мають увійти дев'ятеро осіб: по одному представнику від Нацбанку, Мінфіну, МЕРТ і Мін'юсту, а також «п'ятеро представників об'єднань учасників фінансових ринків, бізнесу та експертів ринку», обраних профільним комітетом Ради.

До комітету до 28 вересня надійшло 15 кандидатур: частина претендентів самі подали заявки, інших запропонували члени комітету. На відкрите засідання прийшли 13 кандидатів. Кожному з них надали дві хвилини на виступ і ще три хвилини для відповідей на запитання депутатів.

«Переможців» депутати обрали без присутності преси. Ними стали голова ради Незалежної асоціації банків України, радник Альфа-банку Роман Шпек; член правління Укргазбанку Наталія Василець; заступники директора департаменту реструктуризації заборгованості та стягнення Ощадбанку Ольга Білай та Ірина Мудра; екс-віце-прем'єр Валерій Вощевський.

Хто займеться боргами

Роман Шпек, до речі, був першим виступаючим. «Ухвалення закону дасть можливість банкам розформовувати резерви, підприємствам – відновити свою діяльність. Це дозволить відновити зростання економіки через відновлення кредитування. Але для того щоб цей закон можна було реалізувати, нам необхідно прийняти кілька нормативно-правових актів. Наприклад, щоб вивести з-під оподаткування майбутні операції з реструктуризації. Підтримка з боку Мінфіну в нас уже є. Тепер слово за депутатами», – сказав Роман Шпек. Він пообіцяв, що НАБУ знайде гроші для оплати 25% роботи секретаріату і арбітражу. «Для цього ЄБРР надасть грант, щоб запустити ці органи», – уточнив Роман Шпек.

Ольга Білай зробила акцент на своєму досвіді роботи з проблемною заборгованістю (резерви Ощадбанку під проблемні кредити юросіб на 1 липня виявилися найбільшими в банківській системі – 43,634 млрд грн. – FinClub). «Я є членом комітету із захисту прав кредиторів НАБУ, очолювала робочу групу з доопрацювання законопроекту про фінансову реструктуризацію. Банківське співтовариство вже давно чекає, коли закон набуде чинності. Він дійсно виконає ті завдання, заради яких його приймали. Ми намагалися виписати документ так, щоб усе працювало, та інструмент був цікавий боржникам. Я готова взяти на себе відповідальність за нормативне забезпечення і контролювати роботу секретаріату», – сказала Ольга Білай.

Другий представник Ощадбанку Ірина Мудра вважає основним завданням наглядової ради максимально оперативний початок проведення реструктуризацій. «У законі чітко встановлено термін його дії – три роки. Тому зараз потрібно швидко та якісно зробити інфраструктуру. Тільки так ми зможемо досягти результату – очистити баланси банків і допомогти позичальникам. Треба зробити так, щоб у жовтні-листопаді були розпочаті перші реструктуризації», – вважає вона.

Наталя Василець займалася ризик-менеджментом десять років. «Практика показала, що найбільш проблемні позичальники – це ті, у кого був пул кредитів. Коли банки об'єднувалися в клуби кредиторів, це рідко було успішним. Кожен банк намагався відстоювати свої інтереси та інтереси акціонерів. Зараз усі банки будуть в рівних умовах», – вважає Наталя Василець.

Несподіваним стало лише обрання до наглядової ради Валерія Вощевського. У 2010 році прем'єр-міністр Микола Азаров призначав його главою «Укравтодору». У листопаді 2014-го він пройшов до парламенту за списком Радикальної партії Олега Ляшка, став заступником голови фракції, а на початку грудня за квотою Олега Ляшка був делегований до другого уряду Арсенія Яценюка на посаду віце-прем'єр-міністра. Також він відомий як засновник ТОВ «Житлобудінвест» (ЄДРПОУ 32162782), через що йому навіть загрожує кримінальне переслідування.

«Цей закон не можна назвати панацеєю, але його довго чекали. По суті, банки зараз відсторонені від процедур банкрутства, і через фіктивні банкрутства боржників позбавляються можливості повернути кредити. Але в законі диявол ховається в деталях. Одне з першочергових завдань – формування секретаріату. При цьому людей з великим досвідом участі в процедурах банкрутства та роботи в господарських судах не можна допускати до цієї сфери. Секретаріат необхідно формувати виключно з працівників банківських установ, які розуміють, що потрібно зробити, щоб підприємство запрацювало», – вважає Валерій Вощевський.

Також депутати розглядали такі кандидатури: член наглядової ради УКБС, екс-голова правління банку «Форум» Ярослав Колесник; екс-член правління Промінвестбанку, який відповідав за корпоративний бізнес, Владислав Кравець; голова правління Правекс-банку Тарас Кириченко; партнер київського офісу Bake & McKenzie Ігор Олехов; заступник голови ради директорів асоціації «Українське об'єднання лізингодавців» Олександр Кощєєв; радник ЮФ Sayenko Kharenko Олександр Друг; керівник РВС Банку Олеся Листопад; начальник управління ризиків Юнекс Банку Віталій Шпачук. Ще два кандидати – представник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Віталій Паламарчук та керуючий партнер «Юридичного агентства "Шевчук та Партнери"» Олексій Шевчук – на засіданні вчора не були присутні.

Одне з першочергових завдань, яке стоїть перед наглядовою радою, – формування секретаріату, який відповідає за документарну частину фінансової реструктуризації, і арбітражного комітету, який розглядатиме усі суперечки в ході реструктуризації. Крім того, наглядова рада затвердить рекомендації та вимоги до документів, необхідних для проведення процедури фінансової реструктуризації, та до звіту про проведення огляду фінансово-господарської діяльності боржника.

Наглядова рада вже може починати роботу, так як на минулому тижні до неї були призначені представники від держорганів.

Долучайтесь