Дельта Банк втрачає активи

Дельта Банк втрачає активи

Фонд гарантування вкладів не може вирішити проблему повернення виведених з Дельта Банку активів. Державна іпотечна установа виграла суд у банку, відстоявши своє право на майнові права на кредити на суму 1,44 млрд грн. Вкладники «Дельти» не побачать цих грошей.



Законні застави

Дельта Банку не вдалося відсудити у Державної іпотечної установи (ДІУ) застави на суму 1,441 млрд грн. Ще в лютому 2013 року ДІУ відкрила рахунок у банку, на якому було розміщено 2,137 млрд грн. У вересні 2014-го, коли фінансова стабільність банку вже викликала питання, кредитна установа для забезпечення грошей на цьому рахунку передала ДІУ в якості застави майнові права за кредитами на загальну суму 1,441 млрд грн.

У березні 2015 року Дельта Банк збанкрутував, а його тимчасовий адміністратор вирішив, що передача цих застав є незаконною. Тому Фонд гарантування вкладів фізосіб звернувся до суду, щоб визнати незаконним виведення активів з «Дельти». Він послався на те, що на момент операції в банку діяли обмеження НБУ, встановлені після видачі рефінансування. Зокрема, регулятор заборонив «Дельті» змінювати і реалізовувати застави за кредитами на суму від 10 млн грн.

Цей аргумент не переконав суддю. «Узгодження банком з представником НБУ операцій зі зміни та реалізації закладеного майна за наданими кредитами за сумами понад 10 млн грн не забороняє банку укласти договір банківського рахунку з контрагентом і договори забезпечення за ними», – йдеться в рішенні суду у справі № 910/6052/16. Тому 15 червня Господарський суд Києва відмовив Дельта Банку у визнанні незаконним договору передачі застав.

Питання активів

Виведення активів є головною причиною, чому ФГВФО не зможе розрахуватися з усіма кредиторами Дельта Банку, в тому числі із заможними вкладниками, чиї депозити перевищують гарантовані 200 тис. грн. Права вимоги забезпечених кредиторів банків-банкрутів оплачуються позачергово за рахунок заставного майна, інші кредитори стають у чергу.

Дельта Банк сумарно «втратив» на таких угодах 20 млрд грн з кредитного портфеля у 32 млрд грн. «Коли тимчасовий адміністратор зайшов у «Дельту», то стало зрозуміло, що і акціонери, і основні клієнти готувалися до цього. Ми виявили 150 операцій на 20 млрд грн, які вважаємо нікчемними», – говорив раніше ліквідатор Дельта Банку Владислав Кадиров. Вимоги 35 тис. заможних вкладників до «Дельти» перевищують 10 млрд грн.

Дельта Банк судиться за активи зі своїми найбільшими клієнтами. Раніше у ФГВФО називалися сумнівними угоди з такими компаніями: «Фокстрот» (2,7 млрд грн), Cargill (2,5 млрд грн), Ощадбанк (2 млрд грн), Авант Банк (500 млн грн), ДІУ, МТС, «Укргазвидобування».

Поки що в більшості випадків Дельта Банк зазнає невдач у спробах повернути ці кошти. Крім того, юристи Фонду відзначають, що якість цих активів постійно погіршується. Проте в разі позитивних судових рішень банк матиме різні можливості для повернення цих коштів. «У разі недійсності угоди кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання угоди, а в разі неможливості такого повернення відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування», – зазначив керуючий партнер адвокатського об'єднання Suprema Lex Віктор Мороз.

Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в соцсетях Twitter и Facebook.

Долучайтесь