Депозити тупцюють на місці
Криза минула, але громадяни не поспішають нарощувати свої банківські заощадження, а валютні депозити навіть забирають. Динаміка вкладів бізнесу залежить від сезонних факторів і ледь вийшла в плюс. Сумарно в I кварталі депозитні портфелі банків зросли лише на 0,9%. Подальша динаміка портфеля залежить від темпів економічного розвитку, але заробити вкладники не зможуть – ставки знижуються.
Не триматися за вклади
Населення усе ще не довіряє банкам. Громадяни продовжують забирати свої валютні вклади: у березні їх обсяг скоротився ще на $59 млн (-0,7%), а за I квартал – на $262 млн (-3,1%). Ситуація з гривневими депозитами виглядає не набагато краще: їх обсяг в березні виріс на 3,8 млрд грн (+1,9%) після припливу в січні-лютому всього 0,5 млрд грн.
Говорити про кардинальну зміну тренда поки не доводиться. У березні банківську систему підживлювала виплата компенсації клієнтам ліквідованого Платинум Банку. Лише за перші три тижні місяця вкладники банку отримали 4,6 млрд грн. Гроші повертали сім банків-агентів ФГВФО, кожен з яких переконував людей розмістити депозит у них.
Кращою ситуація була в корпоративному секторі. Підприємства наростили в березні валютні депозити на $111 млн (+2,4%), а гривневі – на 10,3 млрд грн (+4,7%). Але оскільки в січні-лютому ситуація була катастрофічно поганою, то за підсумками кварталу портфель валютних вкладів ледь вийшов у плюс (зростання на $13 млн, або 0,3%), а динаміка гривневих депозитів залишалася негативною – мінус 24 млн грн, або 0,01%. Динаміка залишків на рахунках юридичних осіб залежала від бюджетного відшкодування ПДВ.
Очікування стабільності
Загальний приріст депозитів – і корпоративних, і роздрібних, і гривневих, і валютних (у гривневому еквіваленті) – в I кварталі навіть не перевищив 1%. Подальша динаміка вкладів прямо пропорційна рівню макроекономічної стабільності. «Політика банків у частині залучення вкладів у цілому залишається незмінною. З огляду на те, що на сьогодні одне з основних завдань для фінансових установ – відновлення доступного кредитування населення та бізнесу, банки продовжували знижувати ставки за вкладами», – говорить заступник голови правління Банку Кредит Дніпро Андрій Мойсеєнко.
Від початку року ставки за депозитами в гривні впали в середньому на 1,5%. Ставки знижуватимуться і далі, що зменшить витрати банків. «Тенденція до зниження процентних ставок на депозити збережеться, але кардинального зниження процентних ставок не буде. Однак ситуація може змінитися в залежності від політичної ситуації в країні, облікової ставки НБУ, курсу національної валюти до іноземних валют», – очікує директор департаменту роздрібних клієнтів Кредобанку Орися Юзвишін.
ВІдносно стабільний валютний курс також буде тиснути на ставки. «Зниження ставок залежатиме від темпів уповільнення інфляції, а також грошово-кредитної політики НБУ. З огляду на позитивний прогноз щодо інфляції на рівні 9,1% (плюс-мінус 2%) ми передбачаємо, що зниження ставок за гривневими депозитами буде в рамках 2-3% до кінця 2017 року, а валютні ставки знизяться ще на 0,5-1,5% в залежності від терміну депозиту», – вважає головний скарбничий Альтбанку Наталія Жиленко.
Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в соцсетях Twitter и Facebook.
ТОП-новини