Депутати знайшли Гонтаревій порадників
Представники політичних сил парламенту висунули кандидатури в члени Ради Нацбанку. Серед претендентів – аналітики, колишні банкіри, чиновники та представники НБУ за часів колишньої влади. Із 17 кандидатур вже завтра мають вибрати чотирьох найкращих, які визначатимуть грошово-кредитну політику і контролюватимуть аудит НБУ.
Завтра на засіданні парламентського комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності депутати обговорять список з 17 осіб, яких висунуто в члени Ради НБУ. Збір заявок від кандидатів завершився ще 18 листопада, а наступні п'ять днів члени комітету повинні були використовувати для підготовки до засідання комітету, на якому вирішиться, хто з висунутих кандидатів може виконувати функції члена Ради НБУ.
У розпорядженні FinClub є фінальний список претендентів. Сім фракцій і депутатських груп запропонували 12 чоловік, депутат Руслан Демчак висунув двох претендентів, одну людину запропонували депутати Володимир Ар'єв та Павло Різаненко, а ще два кандидати виступили самовисуванцями. Ці 17 осіб конкурують всього за чотири місця. Попит зрозумілий: члени Ради НБУ вперше «за виконання своїх функцій отримають винагороду за рахунок НБУ».
Як повідомляв FinClub, 18 червня парламент прийняв узгоджені з МВФ поправки до закону про Нацбанк, якими квоти президента і парламенту в Раді НБУ скоротилися з семи до чотирьох чоловік. Повний склад Ради зменшився з 15 до 9 осіб (до Ради також входить голова НБУ). 10 вересня сплив термін повноважень колишнього складу Ради. Однак нових його членів досі не призначили ні парламент, ні президент, чим паралізували роботу наглядового органу Нацбанку.
З банків – до Нацбанку
Найчисленніша категорія – екс-банкіри. Блок Петра Порошенка висунув колишнього голову Укрексімбанку Віктора Капустіна та екс-керівника Ощадбанку та Брокбізнесбанку Олександра Морозова. Обидва – з великим досвідом. Віктора Капустіна, наприклад, всього півтора роки тому називали серед претендентів на посаду голови НБУ – у підсумку Нацбанк очолила Валерія Гонтарева. Олександр Морозов, згідно з критеріями НБУ, є банкіром з небездоганною діловою репутацією: він встиг пропрацювати в наглядовій раді Банку Форум більше півроку перед введенням в банк тимчасової адміністрації. Таким чином, пан Морозов не може очолити комерційний банк, але його висувають до Ради НБУ.
Від депутатської групи «Воля народу» подано кандидатуру Артемія Єршова, екс-директора ІК «Трійка Діалог Україна». Після злиття компанії із Сбербанком Росії Артемій Єршов став заступником голови Сбербанку Росії. Він пропрацював у ньому більше року, після чого покинув банк. «Мою кандидатуру запропонували до членів Ради, і я погодився. Це цікаво, тому що я досить довго пропрацював у банківській системі, як у приватних банках, так і в державному. Думаю, що зможу бути корисним своїми знаннями та досвідом», – розповів FinClub Артемій Єршов, який у 2003-2007 роках був першим заступником голови правління Ощадбанку.
Руслан Демчак запропонував включити до Ради НБУ Юрія Блащука. Колишній член наглядової ради Платинум Банку Юрій Блащук зараз є радником міністра фінансів Наталії Яресько з банківських питань. Радник голови правління Укрексімбанку Борис Соболєв самостійно висунув свою кандидатуру. А голова ради Асоціації українських банків і колишній народний депутат Станіслав Аржевітін став кандидатом від «Блоку Петра Порошенка».
На насиджене місце
Ще одна категорія претендентів – люди, які отримали досвід роботи в НБУ: або колишні співробітники Нацбанку, або екс-члени Ради. До останньої категорії фахівців у голови НБУ Валерії Гонтаревої були питання. Вона прямо назвала попередній склад непрофесійним.
Але «Опозиційний блок», незважаючи на ці заяви Валерії Гонтаревої, запропонував включити до Ради Ірину Акімову, яка з 2010 року до вересня 2015-го входила до Ради НБУ за квотою президента Віктора Януковича. Менше місяця тому Ірина Акімова в коментарі FinClub говорила, що вважає подібну заяву голови НБУ «абсолютно несправедливою».
Самовисуванцем зараз став Віталій Ломакович, який працював у Раді за квотою Верховної Ради з 1 квітня 2014 року. «Пропозиція щодо моєї кандидатури поки носить скоріше формальний характер, відповідно, моє повернення до Ради НБУ ще під питанням. На жаль, партійні квоти нікуди не поділися, і тут головне – не професійні якості, а «близькість» до тих, хто «вирішує». Що стосується коментарів Валерії Гонтаревої, то в колишній Раді були різні люди. До деяких з них, звичайно, виникали питання – як вони там опинилися. Але в цілому Рада працювала конструктивно і була абсолютно робочим органом, часто давала досить гарні поради та рекомендації правлінню НБУ. Інша справа, що не завжди до них прислухалися», – заявив FinClub Віталій Ломакович.
Радикальна партія Олега Ляшка запропонувала включити до Ради НБУ екс-заступника голови НБУ Віру Ричаківську. Вона пропрацювала в Нацбанку 21 рік і пішла з центробанку в жовтні 2014-го – через чотири місяці після того, як в НБУ прийшла Валерія Гонтарева. Пані Ричаківська займалася питаннями фінансової звітності, грошового обігу, автоматизації банківських процесів і платіжних систем. 16 жовтня 2014 року НБУ оголосив про звільнення Віри Ричаківської «у зв'язку з її виходом на пенсію». Інакше Віра Ричаківська підпадала б під люстраційному перевірку у зв'язку з набранням чинності закону «Про очищення влади».
«Народний Фронт» висунув кандидатуру екс-директора генерального департаменту грошово-кредитної політики, екс-члена правління Нацбанку Олени Щербакової, яка пропрацювала в НБУ близько 20 років і звільнилася в грудні минулого року «за власним бажанням». За інформацією FinClub, негативно щодо Олени Щербакової був налаштований МВФ.
«Самопоміч» пропонує кандидатуру Тетяни Унковської. Згідно з відкритими даними, вона головний консультант Експертно-аналітичного центру апарату Ради НБУ. Але в НБУ поки не підтвердили і не спростували, що вона працює у них, можливо, працювала раніше.
Депутати цінують різноманітність
Кандидатом від Радикальної партії Олега Ляшка також став президент Українського товариства фінансових аналітиків Юрій Прозоров. «Я – один з небагатьох кандидатів, хто має реальний досвід роботи в структурі Ради НБУ, в банках і з банківськими аудиторами, є фахівцем в монетарній політиці та при цьому не теоретик, а людина з ринку. І по-людськи мені шкода гривню і українців, які зубожіють з кожним витком девальваційно-інфляційної спіралі, які повірили в Революцію Гідності», – говорить Юрій Прозоров.
Члени комітету також обговорять кандидатуру так званого міністра фінансів опозиційного уряду Віктора Скаршевського («Опозиційний блок»), голови наглядової ради Національного депозитарію Романа Сульжика, який раніше отримав досвід роботи на Московській біржі (висунутий депутатами Володимиром Ар'євим та Павлом Різаненком), завідувача кафедри економічної теорії Тернопільського національного економічного університету Віктора Козюка (висунутий Русланом Демчаком), а також члена редакційної ради сайту VoxUkraine Тимофія Милованова (запропонований фракцією «Самопоміч»). Є серед претендентів і депутат Верховної Ради VII скликання Андрій Сенченко, який був заступником голови комітету з питань податкової та митної політики. Його запропонувала «Батьківщина».
Руслан Демчак, який запропонував кандидатури Віктора Козюка та Юрія Блащука, заявив, що вони «фахівці, яких знає і рекомендує ринок». «Обидва кандидати вільно володіють англійською. Сьогодні це вже скоріше типова загальноєвропейська компетенція для фахівців такого рівня. Однак можна відзначити, що це додаткова перевага в ракурсі інтеграції України у європейський політичний, економічний простір, і в контексті співпраці НБУ з МВФ і Світовим банком», – заявив FinClub Руслан Демчак.
Як повідомили співрозмовники FinClub, у списку був ще президент ІГ «Універ» Тарас Козак, але він відкликав свою кандидатуру. Сам Тарас Козак відмовився прокоментувати причину.
З ринку по нитці
І хоча в публічній сфері депутати досі не називали кандидатів у члени Ради НБУ, учасники «конкурсу» кажуть про жорсткий відбір. «Повірте, там теж був дуже серйозний попередній відбір», – стверджує Юрій Прозоров. «Моє входження до Ради малоймовірно. Але мені запропонували висунути свою кандидатуру, і я погодився. Для мене це лакмусовий папірець, який покаже, наскільки Україна готова до змін», – каже Роман Сульжик.
Деякі претенденти вельми скептично оцінюють можливість впливу Ради НБУ на політику регулятора. «У ситуації, коли квота від президента буде заповнена людьми Валерії Гонтаревої, цей орган на наступні сім років прогнозовано буде «ручним», і не буде ніякої опонуючої ролі по відношенню до глави НБУ, а це, повірте, дуже важливо», – говорить Віталій Ломакович. «Я досить скептично ставлюся до можливості Ради впливати на рішення правління. Керівництво регулятора – це пілот літака, який тримає штурвал. Рада Нацбанку може пропонувати стратегію на горизонті трьох-п'яти років, але тактичні рішення приймає той, хто тримає штурвал. Я вважаю, що українському ринку необхідна валютна лібералізація, потрібно скасовувати декрет про валютне регулювання, потрібна свобода руху капіталу. Але впроваджувати це зараз немає політичної волі. Набагато зручніше мати Нацбанк, який може управляти ринком в ручному режимі», – зазначає Роман Сульжик.
У той же час різні точки зору могли б тримати НБУ в тонусі. «Думаю, що розбіжності й протиріччя між Радою НБУ і правлінням можуть бути корисні в рамках підготовки тих чи інших рішень. Якщо ж є прийняте рішення, то далі його потрібно втілювати в життя. Наприклад, основні принципи грошово-кредитної політики розробляються і приймаються Радою, а реалізовуються правлінням. При цьому голова НБУ – член Ради і, безумовно, на етапі підготовки і обговорення відбуватиметься обмін думками», – говорить Артемій Єршов.
Вікторія Руденко
ТОП-новини