До росіян дійшли руки

До росіян дійшли руки

П'ять місяців знадобилося Нацкомфінпослуг, щоб відкликати ліцензії у страховика, підконтрольного власнику з РФ. СК «Довіра і Гарантія», що належить російській компанії «Російський Стандарт», втратила право продавати страховку клієнтам роздрібного банку з російським капіталом – Банку Форвард. Решта відомих російських страховиків встигли в попередні місяці «приховати» сліди своєї діяльності на українському ринку.



На вихід

Першою страховою компанією, яка втратила ліцензії, оскільки належить росіянам, стала СК «Довіра і Гарантія». Нацкомфінпослуг анулювала десять її ліцензій – це рішення набуде чинності 19 грудня. «Факт вирішального контролю над діяльністю компанії резидента РФ» було виявлено в ході планової перевірки діяльності страховика (з 27 жовтня до 16 листопада). Комісія встановила, що ЗАТ «Російський Стандарт» володіє 99,98% страховика.

А однією з підстав для анулювання ліцензії є «встановлення факту контролю (вирішального впливу) за діяльністю ліцензіата осіб інших держав, що здійснюють збройну агресію проти України». Йдеться про Росію. І навіть надання компанією копії попереднього договору купівлі-продажу акцій від 10 листопада не вплинуло на вердикт регулятора. Закон, що дав їй право відкликати ліцензії, набув чинності ще п'ять місяців тому.

Право на життя

Як і у випадку з анулюванням ліцензій фондових бірж з російським капіталом, санкції до страховика можна оскаржити в Експертно-апеляційній раді. «Ми скористаємося правом оскаржити рішення Нацкомфінпослуг в Експертно-апеляційній раді та в судових інстанціях. Страхова компанія здійснить усі необхідні кроки для безперервної роботи і надання якісних послуг клієнтам і партнерам», – заявили в СК «Довіра і Гарантія».

У компанії підкреслили, що в акті планової перевірки від 16 листопада немає згадок про «порушення законодавства у сфері надання страхових послуг». Чи будуть продані акції після відкликання ліцензій, в СК не сказали. «Російський Стандарт» на запит FinClub не відповів.

СК «Довіра і Гарантія» заснована в 2006 році, як і банк «Російський Стандарт». У 2014-му компанія залучила 59,8 млн грн премій (44-е місце у ренкінгу галузевого журналу Insurance Top). 90% премій СК становило особисте страхування, 9,5% – страхування майна. За рік було укладено понад 300 тис. договорів страхування. За шість місяців 2015-го СК залучила 41,26 млн грн премій, з яких 20,67 млн грн – зі страхування від нещасного випадку, а 19,4 млн грн – з добровільного страхування здоров'я на випадок хвороби.

Вибіркове правосуддя

Хоча в роботі компанії регулятор не виявив порушень, класичним страховиком її складно назвати. Рівень виплат в СК «Довіра і Гарантія» знизився з невеликих 3,4% в 2014 році до 1,6% в I півріччі 2015-го. «Компанія страхувала позичальників, які брали споживчі кредити в банку «Російський Стандарт», який тепер Банк Форвард», – розповів голова комісії зі страхування Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Черняховський.

«Довіра і Гарантія» виявилася єдиною страховою компанією, яка «не встигла» змінити формального власника. Власником 99,99% СК «ПРОСТО-страхування» є кіпрська Astroway Ltd., афільована з російською групою «РЕСО». Ще на початок року 25,3% акцій належали українській «РЕСО-Інтер». До середини 2015-го «РЕСО-Інтер» перейменувалася у «Р-Інтер», а наприкінці III кварталу весь цей пакет продано Astroway Ltd.

Сховали російських акціонерів також інші компанії. «Інгосстрах» продала українську «дочку» – СК «ІНГО Україна» – 11 кіпрським компаніям, які були створені в травні та червні. У серпні власником СК «Провідна» став створений в Амстердамі у вересні 2014 року International Insurance Consortium B.V. Звільнений голова правління СК Дмитро Мельник, за словами джерела FinClub, залишився в компанії та бере участь у прийнятті рішень.

У Нацкомфінпослуг на запит FinClub не відповіли. «Регулятор почекав, поки потрібні російські власники переоформлять право власності. Стосовно СК «Довіра і Гарантія» він чомусь вирішив не чекати закінчення угоди, хоча у компанії є попередній договір купівлі-продажу. При цьому якщо ми визначатимемо кінцевих бенефіціарів, то російських власників у нас набагато більше. Таке вибіркове правосуддя гірше, ніж його відсутність», – вважає Віталій Черняховський.

 

Долучайтесь