Економіка вилікується блокадою Фото nv.ua

Економіка вилікується блокадою

Зупинка торгівлі з ОРДЛО може уповільнити зростання економіки України на 1,3% ВВП, підрахували в НБУ. Але влада закликає на панікувати: зростання цін на ринку сировини додасть Україні 0,4% ВВП, а вплив на курс буде згладжено відмовою НБУ від викупу валюти до своїх резервів. Економісти погоджуються із запропонованим підходом до оцінки економічної ситуації, але закликають не недооцінювати інфляційні ризики.


Незначний вплив

Торгова блокада неконтрольованої території Донбасу коштуватиме Україні у трохи більше 1% ВВП. Такий прогноз учора дав Національний банк. Він погіршив прогноз зростання валового внутрішнього продукту в 2017 році з 2,8% до 1,9%. «Через захоплення терористами підприємств, що діють в українському правовому полі, розрив ланцюжків виробництва і поставок готової продукції скоротиться обсяг випуску продукції металургії та добувної промисловості, коксу, електроенергії. Як наслідок, в результаті торгової блокади темпи економічного зростання в 2017 році можуть бути нижчими, ніж в січневому прогнозі, на 1,3 процентного пункта», – заявили в НБУ.

Але темпи зростання при цьому складуть не 1,5%, а 1,9%. «Негативний ефект від блокади буде переважно компенсовано за рахунок інших факторів, перш за все – більш сприятливої цінової кон'юнктури на зовнішніх ринках для товарів українського експорту (металів, залізної руди, зернових), ніж прогнозувалося раніше. Чистий позитивний ефект на економічне зростання від сприятливої ситуації на зовнішніх ринках складе приблизно 0,4 п. п.», – оптимістичні в НБУ.

Наступного року ситуація має покращитися: ВВП зросте з 3% до 3,2%. Це станеться через те, що підприємства на підконтрольній Україні території зможуть переорієнтуватися на альтернативні джерела сировини та енергоресурсів, і в 2018-му вийдуть на максимальне завантаження виробничих потужностей.

На курс та рівень інфляції блокада ОРДЛО не вплине, розраховують в Нацбанку. Ціни в Україні мають зрости максимум на 9,1%. Спочатку НБУ оцінював, що тривала блокада може коштувати Україні недоотримання валютної виручки у $2 млрд. Зростання імпорту вугілля і скорочення імпорту металургії погіршить дефіцит поточного рахунку на $1,8 млрд, підрахували в НБУ.

«Ці втрати будуть в основному компенсовані за рахунок сприятливої ситуації на зовнішніх сировинних ринках, позитивний ефект від яких на стан поточного рахунку складе приблизно $1 млрд. Як наслідок, прогноз дефіциту поточного рахунку в 2017 році попередньо переглянуто до $4,3 млрд з січневого прогнозу мінус $3,4 млрд. у 2018 році дефіцит поточного рахунку очікується на аналогічному рівні», – підрахували в Нацбанку. Щоб цей дефіцит не привів до розгойдування курсу, Нацбанк пообіцяв скоротити викуп валюти з міжбанку до своїх резервів у поточному році на $0,5 млрд, плани щодо резервів на кінець наступного року зменшено на $1,2 млрд.

В очікуванні перебудови

В цілому учасники ринку мають такі ж очікування, як і регулятор. «Свої прогнози макропоказників ми поки переглядаємо. Оскільки прогнози у нас спочатку були набагато більш стримані, ніж у НБУ, і, беручи до уваги сприятливу зовнішню кон'юнктуру, розмір нашого перегляду буде набагато скромнішим. Попередньо ми коригуємо наш прогноз зростання реального ВВП з 2,1% до 1,9%; залишаємо прогноз стосовно дефіциту рахунку поточних операцій на рівні $5,1 млрд, а також прогноз за середнім курсом долара – 28 грн, і збільшуємо прогноз щодо споживчої інфляції до 8,2% за рік (з 7,8%)», – говорить керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій.

В Dragon Capital зазначають, що їхні прогнози частково враховують ефект блокади. «З огляду на можливі компенсуючі фактори, переглядати їх зараз не будемо», – сказали в компанії. У компанії ICU обіцяли завершити перегляд макропрогнозів у середу.

Деякі експерти очікують навіть меншого впливу торговельної блокади Донбасу. «Гадаю, що падіння темпів приросту може бути й меншим, оскільки експропрійовані підприємства шукатимуть виходи на наші ринки. Зруйновані блокадою зв'язки не повинні так сильно вдарити по нас, як це виглядає в теорії», – сподівається член виконавчого комітету Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран.

Українські підприємства будуть активніше закривати «діру», що утворилася у виробництві. «Матиме місце активна адаптація до нових умов (завантаження меткомбінатів на контрольованій території). Вплив навряд чи буде дуже відчутним, навіть якщо брати на віру озвучені цифри», – зазначає виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна» Дмитро Боярчук.

Однак не всі їхні прогнози можуть справдитися. «Я повністю згоден з оцінкою впливу блокади на економіку України в 2017 році, представлену Нацбанком, крім інфляції. За нашими розрахунками, інфляція може прискоритися на 0,3-0,4 процентного пункта цього року через чергове зростання цін на електроенергію», – говорить Олександр Паращій.

Долучайтесь