Інформаційно небезпечний
Національний банк прискорено закриває банки і не дає їм часу на виправлення знайдених порушень. У п'ятницю неплатоспроможним визнано установу з непрозорою структурою власності – Юніон Стандард Банк, який лише тиждень тому став проблемним через «дірки» в інформаційній безпеці. Але підставою для введення тимчасової адміністрації стало те, що банк поставив під загрозу безпеку грошей вкладників.
Швидкий кінець ЮСБ
Як стало відомо FinClub, від моменту визнання Юніон Стандард Банку (ЮСБ) проблемним до присвоєння йому статусу неплатоспроможного минув лише тиждень. Перший непочесний статус він отримав 24 вересня, другий – 2 жовтня. «Ще один банк з непрозорою структурою власності виводиться з ринку. Ми завершили етап очищення системи, однак банкам, які порушують законодавство і проводять підозрілі операції, не місце на цьому ринку. Ми приділяємо значну увагу прозорості та стабільності системи, будемо і далі боротися з порушниками», – підкреслила директор департаменту банківського нагляду НБУ Катерина Рожкова.
Юніон Стандард Банк був одним з 15 банків із заплутаною структурою акціонерів, яким в кінці липня НБУ направив «листи щастя» з вимогою привести свою структуру власності до вимог законодавства. За даними НБУ, на 11 червня акціонерами установи були 27 фізосіб, жодна з яких не володіла часткою понад 10%. Співрозмовник в банку повідомив, що нещодавно акціонерами були 38 юросіб.
У банка був час, але НБУ не дочекався, поки акціонери банку спростять структуру капіталу. Екс-керівник департаменту реєстраційних питань та ліцензування Нацбанку Леонід Антоненко стверджує, що Юніон Стандард Банк вживав серйозних заходів для приведення його структури власності в стан нормальності. «Нацбанк, коли я був директором департаменту, роз'яснював, що для пошуку рішення банки та їхні тіньові власники мають принаймні дев'ять місяців від моменту отримання листа про непрозорість. Проблеми, подібні тим, які наздогнали Юніон Стандард, могли б початися для цієї групи банків не раніше весни 2016-го за умови відсутності реального прогресу в пошуку рішення, – розповів він в блозі. – Радикально інша доля спіткала банк, зайнятий пошуком цивілізованого вирішення. Між введенням куратора і пострілом у потилицю минув всього тиждень».
Юніон Стандард Банк засновано в 1994 році. До 2013-го працював на ринку під назвою «Катеринославський». Тоді його пов'язували з дніпропетровським бізнесменом Дмитром Фоменком. У 2013-му банк провів ребрендинг, головою наглядової ради став одеський бізнесмен Євген Дзюба. Станом на 1 липня 2015 року, Юніон Стандард Банк посідав 77-е місце у ренкінгу НБУ за активами (799,4 млн грн). Збиток банку склав 14,4 млн грн. Обсяг коштів клієнтів становив 453 млн грн, з яких 284 млн грн (62,7%) – вклади населення, у тому числі 87% – у валюті. Кредитний портфель банку становив 562,4 млн грн, з них 97,6% видані юридичним особам.
Небезпечний банк
Всього за тиждень до введення тимчасової адміністрації, 24 вересня, Нацбанк визнав банк проблемним – причина не була пов'язана ні зі структурою капіталу, ні з переведенням коштів у готівку. «За результатами позапланової інспекційної перевірки банку з окремих питань активів і дотримання банком стандартів системи управління інформаційною безпекою за період з 1 лютого 2012 року до 7 серпня 2015-го встановлено банком порушення нормативно-правових актів НБУ», – йдеться в постанові Нацбанку від 24 вересня (копію має FinClub).
Співробітники департаменту інспектування банків стверджують, що система управління інформаційною безпекою ЮСБ не відповідає стандартам Нацбанку. Також банк порушив правила організації захисту електронних бухгалтерських документів з використанням засобів захисту інформації НБУ. Серед порушень, інкримінованих банку, був той факт, що автоматизоване робоче місце бухгалтера не було розміщене в окремому приміщенні з обмеженим доступом.
У звіті незалежного аудитора за результатами перевірки банку за 2014 рік Юніон Стандард Банк отримав «безумовно позитивний» висновок. При цьому аудитори уточнили, що у звіті не враховані внутрішні та зовнішньополітичні і економічні чинники, які на дату складання звіту не підлягають обґрунтованому прогнозуванню. Згідно з квартальною звітністю установи, на 1 липня були дотримані всі нормативи НБУ.
У банку вважають, що прогресивні технології, які вони впроваджували, просто не були зрозумілі НБУ. «Божевільна кількість фанатичних зусиль, цілодобова робота, безсонні ночі за вибудовуванням справжнього IT-Банку - і регулятор визнав, що ми робили все неправильно. Злість, нерозуміння і образа. Кому заважав банк», - обурився в блозі керуючий директор Юніон Стандард Банку Фрідріх Поллак.
Прискорення фіналу
Після позапланової інспекційної перевірки НБУ встановив банку обмеження на 180 днів на видачу кредитів і на залучення нових депозитів. «Порушень в нашому банку не більше і не менше, ніж в будь-якій іншій установі на ринку. Але, відверто кажучи, перелік порушень, які стали підставою для визнання банку проблемним, викликає тільки подив», – говорить співрозмовник в банку.
Визнання банку проблемним дозволило НБУ направити до нього куратора, який мав відслідковувати підозрілі операції. В НБУ стверджують, що протягом останніх днів Юніон Стандард Банк почав проводити в значних обсягах операції з готівкою. «Така діяльність могла призвести до погіршення фінансового стану банку, що, у свою чергу, поставило під загрозу безпеку коштів, довірених банку вкладниками та іншими кредиторами», – йдеться в повідомленні регулятора. Більше того, всупереч забороні, банк почав залучати вклади – укладати договори комплексного банківського обслуговування фізосіб, що збільшило навантаження на Фонд гарантування вкладів фізосіб. «Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 76 закону про банки, НБУ зобов'язаний прийняти рішення про віднесення банку до неплатоспроможних у разі невиконання проблемним банком рішення НБУ (у тому числі про застосування заходів впливу)», – йдеться в повідомленні.
Колишній співробітник НБУ впевнений, що регулятор почав використовувати політику «подвійних стандартів» і визнав установу проблемною за надуманого приводу. «З банком розправилися, не давши йому ні найменшого шансу знайти вихід, - заявив Леонід Антоненко. - Репресії Нацбанку стосовно одного з банків з цих п'ятнадцяти прийняті на тлі більш ніж поблажливого ставлення до іншого банку, також отримав лист про непрозорість. Цей банк не тільки не шукав рішення, але поводився зухвало, тобто продовжував займатися дробленням і подрібненням своїх акціонерів ».
У банку «Аркада» великий перелік акціонерів.
Вікторія Руденко, Руслан Чорний
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини