Курс вийшов за рамки

Курс вийшов за рамки

На валютному ринку знову штормить: в останні два дні долар подорожчав на міжбанку на 1,5% і переступив позначку в 26 грн, а сьогодні зранку торги стартували з рівня 26,44 грн. На чорному готівковому ринку американська валюта вже досягла позначки 27,5 грн. Основним драйвером розгону курсу виступив саме чорний ринок, а фон для цього було підібрано ідеально: політична обстановка в Києві загострилася.


До зльоту готовий

Валютний курс гривні на міжбанку вийшов за межі вузького коридору 25,5-25,6 грн/$, в якому знаходився від початку листопада, і почав швидко зростати. За перші дві торгові сесії цього тижня середньозважений курс піднявся на 38 копійок, або 1,5%, і переступив позначку в 26 грн/$.

Цієї ціни вже давно немає на готівковому ринку, де курси валют зростають надто швидко. Учора більшість банків виставили котирування на продаж долара по 26,8-27 грн, хоча ще на початку місяця долар коштував дешевше 26 грн. На чорному ринку «міняйли» продавали долар по 27,5 грн.

У Національному банку вже другий день поспіль виходять на ринок із «словесною» інтервенцією. Валюту НБУ не був готовий продавати: на останніх аукціонах 2 і 4 листопада він її купував.

У понеділок директор департаменту відкритих ринків НБУ Сергій Пономаренко говорив, що фактори, які впливають на валютний ринок, будуть тимчасовими і «не приведуть до волатильності гривні». Називалися два чинники: через вихідний день в США 11 листопада очікувалося скорочення продажу експортної виручки в Україні на початку тижня, а загострення політичної напруги минулого тижня «привело до посилення психологічного тиску на валютний ринок».

Учора в НБУ знову заговорили про «розгойдування курсу» і вплив політичної нестабільності на валютний міжбанк. «Загострення політичної напруженості викликає нервозність на валютному ринку, – заявив заступник голови НБУ Олег Чурій. – Як наслідок, курс гривні вже перетнув позначку 26 грн/$. Тому подальша дестабілізація політичної ситуації загрожує розгойдуванням курсу гривні та відповідними негативними наслідками для економіки».

У вівторок центр Києва було перекрито через акції протесту під Нацбанком та Верховною Радою. Мітингувальники і парламентарі вимагали відставки голови НБУ Валерії Гонтаревої. При цьому депутати ухвалили закон про виплату компенсації ошуканим клієнтам Банку Михайлівського.

Сьогодні вранці торги на міжбанку стартували одразу з рівня 26,44 грн/$. Тому НБУ був змушений оголосити аукціон з продажу валюти НБУ в розмірі до $50 млн.

Експерти кажуть про повторення серпневого сценарію розгону курсу – тоді долар подорожчав з 25 грн до 27 грн. «Нинішня ситуація на валютному ринку аналогічна тій, що була на ринку в серпні: спекулянти підігрівали попит на чорному ринку, ріс курс долара, а банки змушені були підтягувати офіційні котирування, щоб уникнути спекуляцій. В останню чергу на події відреагував міжбанк. Те, що ми спостерігаємо зараз, – це хороший арбітраж між чорним ринком і міжбанком», – розповів FinClub скарбничий одного з великих банків. Версію, що це зростання пов'язане зі зміною правил роботи міжбанку з листопада, скарбничі не підтверджують.

Підвищення попиту на чорному ринку може мати не тільки спекулятивну, а й об'єктивну причину. Головний аналітик Укрсоцбанку Андрій Приходько пояснює зростання попиту на валюту на чорному ринку закупівлею «сірими» імпортерами товару перед новорічними святами. Але експерти усе ж схиляються до неекономічних факторів курсового розгойдування. «З економікою і фінансами зараз усе гаразд, девальвація має психологічну природу і політичне коріння. Курс на чорному ринку розхитують навмисно, – пояснює FinClub головний фінансовий аналітик рейтингового агентства «Експерт-Рейтинг» Віталій Шапран. – Банки, у яких є валюта, але за операціями яких є обмеження на купівлю валюти, просто не встигають за чорним ринком. Майже кожного дня у 10-15 великих банків курс продажу готівкових доларів з урахуванням 2-процентного збору до Пенсійного фонду відстає від курсу продажу на чорному ринку. Вважаю, що причини руху курсу на готівковому ринку лежать далеко за межами економіки».

Чиста економіка

У Нацбанку вважають, що фундаментальні зовнішні чинники зараз працюють не на ослаблення, а на посилення курсу гривні. «Україна продовжує отримувати значні надходження валютної виручки від експорту зернових та олії, а ціни на сталь і залізну руду на світових ринках відновили зростання», – заявив Олег Чурій. Стабільні надходження від цих товарів НБУ бачив від середини вересня, тому розраховував на їх позитивний вплив «до кінця поточного року».

Зовнішня ситуація сприяє притоку валюти. «Торговий баланс у України щодо товарів та послуг залишається позитивним, а недавній стрибок цін на залізорудну сировину і сталь показує, що приплив валюти в країну повинен підсилитися в найближчі два-три тижні. Інша справа, що експортери не поспішають заводити валюту в країну. Більш того, я гадаю, що експортери дивляться на чорний ринок і притримують валютну виручку. Це видно з невеликого обсягу торгів на валютному ринку, який на $50-70 млн менше за середньоденний обсяг в 2016 році. Це нічим не продиктовано, окрім як реакцією на панічні настрої всередині країни і корекцією позицій міжнародних гравців у зв'язку з перемогою Трампа», – вважає Віталій Шапран.

Минулого тижня обсяг торгів на міжбанку впав на 29% в порівнянні з тижнем раніше. «В середині місяця експортери можуть притримати валюту, оскільки багато гривневих платежів з податків і зарплат припадають переважно на кінець місяця. Пропозиція валюти різко скоротилася, а попит залишається високим, що призвело до зростання курсу», – каже Андрій Приходько.

Оглядаючись на протести

У Нацбанку попереджають, що «подальша дестабілізація політичної ситуації загрожує розгойдуванням курсу гривні» і «відповідними негативними наслідками для економіки України». Якщо активність масових протестів піде на спад, слід очікувати й відкату курсу. «На мою думку, ближче до кінця місяця варто очікувати корекції курсу. Експортери будуть змушені вийти з обов'язковим продажем 65% виручки, в цей самий час у них збільшиться потреба в гривні для проведення податкових та інших платежів», – каже Андрій Приходько.

Якщо відкату не відбудеться, НБУ доведеться витратити частину своїх резервів на те, щоб заспокоїти ринок. «Нацбанк уважно стежить за розвитком ситуації на валютному ринку і має достатній обсяг міжнародних резервів на рівні $15,5 млрд, щоб згладити надмірні коливання обмінного курсу в разі їх подальшого посилення», – запевнили в прес-службі. Проект держбюджету на 2017 рік підготовлено Мінфіном з урахуванням прогнозу курсу в 27,2 грн/$.

Долучайтесь