Нацбанк підозрюється у рекордній розтраті

Нацбанк підозрюється у рекордній розтраті

Національне антикорупційне бюро підозрює Нацбанк у навмисній розтраті рефінансування на 12 млрд грн, яке в 2014-2015 роках було видано шести банкам, в тому числі й Дельта Банку. НБУ, очолюваний Валерією Гонтаревою, вже готує детективам усі запитувані дані, а екс-голова НБУ Степан Кубів заявив, що готовий «відповідати за законом».


Підозріле кредитування

Правоохоронці шукають винних у розтраті коштів збанкрутілими банками. Національне антикорупційне бюро (НАБУ) підозрює топ-менеджерів Нацбанку в зловживанні своїм службовим становищем в інтересах третіх осіб з метою розтрати в 2014-2015 роках 12 млрд грн рефінансування. Про це йдеться в ряді визначень Солом'янського районного суду Києва.

З них випливає, що 27 квітня поточного року НАБУ почало кримінальне провадження за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу. На думку слідчих НАБУ, керівництво НБУ вступило в попередню змову зі службовими особами банків, які отримували рефінансування. Це Південкомбанк, банк «Київська Русь», Міський комерційний банк, АвтоКрАЗбанк, Терра Банк і Дельта Банк.

При цьому в НАБУ побоювалися «реальної загрози зміни або знищення речей або документів». Тому 16 травня суд дозволив детективам НАБУ тимчасовий доступ – протягом місяця – до документів банків, які знаходяться в приміщенні Нацбанку на вул. Інститутській, 9. Детективам дозволили зробити копії документів. При цьому в зв'язку з браком доказів НАБУ було відмовлено в доступі до матеріалів з рефінансування банків «Хрещатик» і «Фінанси та Кредит».

У Нацбанку обіцяють надати в НАБУ всю необхідну інформацію про кредитування банків. «Нацбанк відкритий для співпраці з правоохоронними органами. Зараз ми маємо шість постанов суду на отримання документів та готуємо їх передачу до Національного антикорупційного бюро. Усі необхідні документи будуть надані в установленому законодавством порядку», – повідомили в прес-службі установи.

Неплатоспроможне виведення

Це далеко не перша підозра правоохоронців у сумнівності видачі рефінансування. Генеральна прокуратура вже більше року розслідує причетність посадових осіб Нацбанку до розкрадання коштів з найбільших банків-банкрутів. У 2014-2015 роках НБУ видав позики Дельта Банку, ВіЕйБі Банку і банку «Надра» на загальну суму близько 19 млрд грн. Надалі ці установи збанкрутували: правоохоронці наразі з'ясовують, куди зникло рефінансування.

Найбільші претензії до Дельта Банку. Ще влітку 2015 року правоохоронці почали шукати виведені з нього кошти. Печерський районний суд Києва 1 липня за запитом Генпрокуратури дозволив Державній фінансовій інспекції провести позапланову ревізію діяльності банку і зустрічні перевірки шістнадцяти його клієнтів. Мета – визначити, куди банк витратив отримане в 2014-му рефінансування НБУ на 10 млрд грн. МВС виявляло факти розкрадання грошей Нацбанку з Дельта Банку, а президент Петро Порошенко доручав ГПУ зайнятися Дельтою. Одним з підозрюваних став екс-перший заступник ради директорів Дельта Банку Віталій Масюра.

C 24 лютого до 19 червня 2014 року головою Нацбанку був Степан Кубів, нинішній перший віце-прем'єр. Після нього НБУ очолила Валерія Гонтарева. При цьому велика частина рефінансування під час останньої кризи була видана саме за Степана Кубіва. Його реакція на новину про кримінальне розслідування НАБУ була більш емоційною – він зробив акцент на колективному прийнятті рішень про рефінансування. «Жодного рефінансування, коли хоча б одна людина була проти або утрималася, не було. Якщо виникали питання, правління сиділо разом і з'ясовувало проблему. Потім ухвалювали рішення або ні. Переважно ми не ухвалювали, тому що бажаючих (отримати рефінансування. – FinClub) було багато», – заявив учора Степан Кубів.

Причина масового рефінансування, за словами пана Кубіва, полягала у відтоку 150 млрд грн депозитів з банківської системи в період, коли він керував Нацбанком. «Стояло питання, що банківська система після великого відтоку просто почала розвалюватися, міжнародна довіра і ліміти закривалися. Потрібно було швидко діяти. Ми зберегли банківську систему, і за кожен крок, який я робив в НБУ, я відповідаю за законом», – зазначив він.

Єдиним чиновником НБУ, який постраждав за рефінансування, виявився вже колишній заступник голови НБУ Борис Приходько. Щоправда, це сталося ще до того, як Степан Кубів прийшов у НБУ. В історії Бориса Приходька йшлося про рефінансування Брокбізнесбанку на 2 млрд грн.

Методи повернення

Гарантією правомірного використання грошей регулятора повинен стати жорсткий контроль за використанням коштів рефінансування. «Не можна, щоб ці гроші йшли на видачу неповоротних кредитів. Потрібен механізм контролю за ними», – вважає член наглядової ради Українського кредитно-банківського союзу Ярослав Колесник.

І хоча Нацбанк зараз банки не рефінансує (вони, навпаки, погашають взяті раніше кредити), він змінив механізм видачі рефінансування стосовно не тільки майбутніх, а й вже виданих кредитів. За раніше виданими кредитами чинним банкам були переглянуті усі застави. За банками-банкрутами НБУ проводить реалізацію застав через СЕТАМ. За січень-квітень 2016-го неплатоспроможні банки повернули НБУ 2,3 млрд грн. «Сподіваюся, що за перше півріччя сума погашення складе 4,5-5 млрд грн. Якщо врахувати, що цього року Національний банк очікує повернення цієї заборгованості в розмірі 12,8 млрд грн, то сьогодні можна говорити, що ми рухаємося за графіком», – говорить директор департаменту управління ризиками НБУ Ігор Будник.

Паралельно Нацбанк займається стягненням боргів з рефінансування в судовому порядку, в тому числі з власником банків. Вже було накладено арешт на майно власника Імексбанку Леоніда Клімова на 310 млн грн та арешт на все рухоме й нерухоме майно власника ВіЕйБі Банку і банку «Фінансова ініціатива» Олега Бахматюка. За кілька тижнів суд зняв арешт з майна Бахматюка, оскільки нібито це майно йому не належить.

Долучайтесь