Дрібні банки нагородять «проблемним» статусом
Нацбанк пригрозив визнати проблемними дрібні банки, які за два тижні порушать вимогу щодо мінімального статутного капіталу в 120 млн грн. Більшість з 15 установ, що перебувають в зоні ризику, вже прийняли рішення про докапіталізацію. У НБУ заявили FinClub, що санкції не загрожують банкам, акціонери яких вже завели гроші. Небезпечний статус можуть отримати лише кілька установ.
Від 120 і вище
Національний банк вирішив простимулювати санкціями докапіталізацію дрібних банків. Адже вже до 17 червня мінімальний статутний капітал усіх українських банків має становити не менше 120 млн грн. Про необхідність мати такий капітал регулятор попередив банки ще в серпні 2014 року, але ніякого покарання за порушення цієї вимоги до останнього часу не існувало.
Тому НБУ 30 травня прийняв постанову № 336, якою розширив перелік підстав для визнання банку «проблемним». Цей список поповнився новим пунктом: «невідповідність розміру статутного капіталу банку вимогам законодавства».
Нова норма дозволить Нацбанку одразу після 17 червня визнати проблемним будь-який недокапіталізований банк. До кінця першого кварталу 2016-го статутний капітал менше 120 млн грн був у 17 банків. До 1 червня цей перелік скоротився. Два банки вийшли із зони ризику: «Альянс» збільшив капітал з 64,8 млн грн до 129,8 млн грн, а Полтава-банк – з 119,8 млн грн до 155,1 млн грн.
Найбільша сума «недостачі» – 57 млн грн – у Кредит Оптима Банку, найменше грошей – 2 млн грн – для виконання нормативу потрібно Українському банку реконструкції та розвитку.
У пошуках грошей
Решта 15 банків не поспішають повідомляти, на якому етапі докапіталізації вони перебувають. Лише в двох з них відповіли на запити FinClub.
«Рішенням загальних зборів акціонерів від 26 квітня статутний капітал банку збільшено до 120,063 млн грн. Зміни до статуту, пов'язані зі збільшенням статутного капіталу, вже узгоджені НБУ. Реєстрація додаткової емісії акцій в НКЦПФР буде проведена своєчасно», – повідомили в МетаБанку.
У Акордбанку відповіли, що «наприкінці квітня завершили внесення коштів до капіталу банку в сумі 21,2 млн грн, після чого статутний капітал банку становить 120,03 млн грн і використовується у розрахунку регулятивного капіталу банку і всіх економічних нормативів НБУ». «Зараз банк проводить реєстрацію статутного капіталу відповідно до вимог законодавства і планує завершити цей процес найближчим часом», – йдеться в повідомленні банку.
Відомо також про додемісії інших установ: Кредит Оптима Банку, банку «Траст-капітал», Регіон-банку, банку «Фамільний», Інвестбанку, Комерційного індустріального банку, банків «Земельний капітал» і «Український капітал» (див. графік).
При цьому не всі вони збільшують капітал тільки шляхом випуску нових акцій. Банк «Фамільний» переведе в капітал субборг, залучений у акціонера в 2011-му ($500 тис.) і 2013 роках ($1,126 млн). Додатково акціонер Cristela Limited внесе в капітал $77,748 тис., а Борис Комісарук – 7,569 млн грн. Деякі установи вносять додаткові кошти в банк, інші – конвертують в акції прибуток минулих років, як КІБ або Сітібанк. А у «дочки» американського банку проблем з грошима не буде: статутний капітал банку становить усього 66,5 млн грн, а нерозподілений прибуток минулих років – 1,945 млрд грн.
Незрозуміла ситуація в двох установах. Артем-банк більше року тому оголосив додаткову емісію на 34 млн грн, і в грудні 2015-го повідомив клієнтам, що «збільшив статутний капітал до 120 млн грн». Втім, згідно з даними Мін'юсту, його статутний капітал, як і раніше, становить усього «86 млн грн». Полікомбанк намагався збільшити капітал до 120 млн грн також ще минулого року, але тоді акції додемісії на 39,7 млн грн ніхто з акціонерів не купив. Після цього питання докапіталізації розглядалося ще на двох зборах.
Ще туманніші перспективи у Кредитвест Банку, який з минулого року не проводив зборів акціонерів, і у державного Українського банку реконструкції та розвитку. Уряд не планував його докапіталізувати, оскільки його зараз виставлено на приватизацію. У Мінфіні на запит FinClub щодо діяльності банку повідомляли, що акції установи передані в управління Фонду держмайна. ФДМ запит FinClub проігнорував. А в НБУ попередили, що ніякої поблажливості та винятків для державного банку не буде.
Встигнути вчасно
Докапіталізація – не швидкий процес. Після зборів акціонерів емісію потрібно зареєструвати в НКЦПФР, після чого провести викуп акцій, зареєструвати результати додаткової емісії в НКЦПФР, Мін'юсті, а також узгодити в НБУ зміни до статуту. Уся ця процедура може затягнутися на кілька місяців.
Докапіталізація за спрощеною схемою передбачена тільки в разі, якщо додемісія проводиться в рамках закону «Про заходи, спрямовані на сприяння капіталізації та реструктуризації банків». Але цей закон не стосується норми про мінімальний статутний капітал.
Проте банки, які не встигнуть до 17 червня пройти всю процедуру, можуть не хвилюватися. Зарахування грошей від акціонерів на спецрахунок у банку стане підставою для НБУ не визнавати його проблемним. «Нацбанк до 17 червня від акціонерів вимагає не реєстрації статутного капіталу, а внесення грошей на рахунок. НБУ впевнений, що майже усі банки впораються з цією вимогою вчасно», – пояснила FinClub в.о. заступника голови НБУ Катерина Рожкова.
Якщо ж банки не впораються навіть з цим завданням, вони будуть визнані «проблемними», після чого протягом 180 днів вони або усе-таки збільшать капітал, або стануть неплатоспроможними.
З аналогічною проблемою банки зіткнуться знову в 2017 році, коли їхній мінімальний капітал повинен буде складати не менше 200 млн грн. Щоб кількість банків-смертників не зростала дуже швидко, в НБУ вже підготували полегшений механізм злиття невеликих банків.
Вікторія Руденко, В'ячеслав Садовничий
ТОП-новини